Sztab Ukrainy informuje o „sukcesie taktycznym” w rejonie Kramatorska [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-05 07:41 aktualizacja: 2022-09-06, 06:59
Ukraińscy żołnierze. Fot. Twitter/BREAKING NEWS: UKRAINE
Ukraińscy żołnierze. Fot. Twitter/BREAKING NEWS: UKRAINE
O sukcesie taktycznym wojsk ukraińskich i wyparciu przeciwnika z jego pozycji na kierunku kramatorskim informuje w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:27 Cieszę się na myśl o rozpoczęciu współpracy z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która jest dobrze znana na Ukrainie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym nagraniu w poniedziałek.

"Dziś podziękowałem Borisowi (Johnsonowi, ustępującemu premierowi W. Brytanii - PAP) w imieniu wszystkich Ukraińców. I naprawdę jestem pewien, że to podziękowania w imieniu wielu milionów Ukraińców. Już teraz cieszę się na kontynuację naszej współpracy z Borisem, gdy tylko zacznie pełnić nową funkcję. I nie mniej cieszę się na współpracę z nową brytyjską premier Liz Truss" - mówił ukraiński prezydent.

21:57 O sukcesie taktycznym wojsk ukraińskich i wyparciu przeciwnika z jego pozycji na kierunku kramatorskim informuje w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W wieczornym podsumowaniu operacyjnym ukraiński sztab informuje również o odparciu ataków Rosjan w dziewięciu miejscowościach w Donbasie.

„W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili ponad 40 ostrzałów z wyrzutni rakietowych i ponad 25 ataków lotniczych na cele wojskowe i cywilne na terytorium Ukrainy” - napisano w komunikacie.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 05.09.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, September 5, 2022

Jak podano, na południu Ukrainy „przeciwnik koncentruje się na obronie zajętych pozycji”, kontynuując ostrzały.

„Rosyjscy okupanci odłączyli Kachowską Elektrownię Wodną (w obwodzie chersońskim), co pozbawiło prądu część obwodów chersońskiego i zaporoskiego” – powiadomił sztab.

W rezultacie udanego ataku w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim Rosjanie stracili ponad 100 żołnierzy i dwa wozy bojowe. W Chersoniu Rosjanie stracili ponad 30 wojskowych i trzy czołgi. Sztab poinformował również o zniszczeniu wyrzutni rakietowej i sześciu ciężarówek wroga w rejonie mostu Antonowskiego i przeprawy pontonowej.

20:30 Z rosyjskiej niewoli uwolniono dotychczas blisko 600 osób, w większości są to wojskowi – powiadomił szef Narodowego Biura Informacyjnego Ukrainy Ołeksandr Smyrnow. Dodał, że Rosjanie przymusowo deportowali ponad 3 mln ludzi, w tym 600 tys. dzieci.

„Z niewoli uwolniono na dzisiaj prawie 600 osób. To ok. 100 cywilów, a pozostałe osoby to wojskowi” – przekazał Smyrnow, cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

18:13 Straty osobowe i w sprzęcie, które rosyjskie wojska ponoszą na Ukrainie, będą miały trwały wpływ na zdolność Rosji do prowadzenia walki - ocenił w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jak dodał, według szacunków, w walkach zginęło 25 tys. Rosjan.

18:13 Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.

„Ukraina i UE płyną w jednej łódce: powinniśmy być zjednoczeni i pokonać Putina, zanim on przyniesie nam jeszcze więcej problemów” – napisał Dmytro Kułeba na Twitterze.

17:43 Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda przekazała w poniedziałek Miejskiemu Szpitalowi Klinicznemu we Lwowie rezonans magnetyczny, który będzie służył m.in. leczeniu żołnierzy, rannych na froncie wojny z Rosją oraz osób cywilnych, które ucierpiały w jej wyniku.

„To już druga wizyta pierwszej damy w Ukrainie od czasu wybuchu wojny i agresji rosyjskiej. Tym razem wizyta we Lwowie ma stanowić świadectwo zaangażowania strony polskiej we wsparcie naszych przyjaciół, zmagających się z wojną i zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na ten kraj” – poinformował dziennikarzy we Lwowie prezydencki minister Jacek Siewiera.

17:38 Jesteśmy od tego, żeby was wspierać i wam pomagać; chcemy na każdym poziomie okazać wam solidarność – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński zwracając się do przedstawicieli ukraińskich strażaków podczas poniedziałkowego spotkania szefów służb ratowniczych Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.

W poniedziałek szefowie służb ratowniczych Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali oświadczenie w sprawie dołączenia Ukrainy do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. W spotkaniu, które odbyło się w Komendzie Głównej PSP w Warszawie wziął udział m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceminister tego resortu Bartosz Grodecki, a także wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Yevhen Yenin.

"Jesteśmy otwarci na wszystkie wasze ważne sprawy. Jesteśmy od tego, żeby was wspierać i wam pomagać. Chcemy na każdym poziomie okazać wam solidarność" – powiedział cytowany w komunikacie minister SWiA Mariusz Kamiński zwracając się do przedstawicieli ukraińskich strażaków.
 

17:35 Siły ukraińskie prowadzą na południu Ukrainy mini wojnę na wyniszczenie zgrupowania rosyjskiego – ocenił sytuację w obwodzie chersońskim rosyjski ekspert wojskowy Jurij Fiodorow. Jego zdaniem ta taktyka może okazać się skuteczna wobec odcięcia rosyjskich tras logistycznych.

„Jak rozumiem, dowództwo sił zbrojnych Ukrainy zdecydowało się na taką małą wojnę na wyniszczenie rosyjskiego zgrupowania” – ocenił Fiodorow w opublikowanej na YouTube rozmowie z rosyjskim opozycyjnym dziennikarzem Michaelem Nacke.

„Rosyjskie zgrupowanie jest niemalże odcięte od zaopatrzenia i wciągnięte w dość intensywne starcia bojowe. Traci dużo amunicji, paliwa i wszelkich zasobów, których uzupełnianie nie jest wystarczające (po zniszczeniu przez Ukraińców mostów na zapleczu Rosjan – PAP). Wcześniej czy później, a moim zdaniem będą to raczej tygodnie niż dni, tych zasobów nie wystarczy” – dodał Fiodorow. Według niego, rosyjskim żołnierzom „pozostaną dwa wyjścia – albo się poddać, albo ewakuować na lewy brzeg Dniepru”.

„Mosty są niszczone. Zniszczono most kolejowy w rejonie Nowej Kachowski. Most Antonowski i most kolejowy niedaleko od Chersonia są pod ciągłym (ukraińskim) ostrzałem. To oznacza, że nie ma możliwości przerzucania na prawy brzeg sprzętu i amunicji” – zaznaczył ekspert.

17:11 Dziękuję ustępującemu ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi za jego osobistą odwagę i pryncypialność we wspieraniu zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - przekazał w poniedziałek prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski.

"Przeprowadziłem ostatnią rozmowę z Borisem Johnsonem jako premierem. W imieniu całego narodu ukraińskiego podziękowałem mu za osobistą odwagę, kierowanie się zasadami i ogromny wkład w przeciwstawianie się agresji Federacji Rosyjskiej. Z niecierpliwością czekam na współpracę z wielkim przyjacielem Ukrainy w (jego) nowej roli" - napisał Zełenski na Twitterze.

16:35 Szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach w ramach kierowanego przez Wielką Brytanię programu zostały wydłużone z trzech do pięciu tygodni - podała stacja Sky News, której potwierdził to minister obrony Ben Wallace.

Jak wyjaśnia Sky News, kurs, który przechodzą Ukraińcy, oparty jest na brytyjskim podstawowym szkoleniu piechoty i obejmuje on obsługę broni, pierwszą pomoc na polu walki, terenoznawstwo i taktykę patrolowania. Natomiast dodatkowe dwa tygodnie pozwolą na bardziej zaawansowane szkolenia, takie jak walka w okopach i w warunkach miejskich, użycie pojazdów wojskowych oraz ćwiczenia na polu walki w symulowanych warunkach bojowych.

16:31Rosja nie zamierza kończyć wojny, zatem Ukraina potrzebuje więcej nowoczesnego uzbrojenia - zaapelował przebywający w Brukseli szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

"Chciałbym podziękować europejskim partnerom za kompleksową pomoc w postaci sankcji (nałożonych na Rosję), wsparcie wojskowe i humanitarne w tych przełomowych dla Ukrainy momentach. (...) Ukraina walczy i będzie walczyć do zwycięstwa. Niestety nie widzimy oznak, by Rosja zamierzała zakończyć wojnę. Dlatego potrzebujemy więcej nowoczesnego uzbrojenia - systemów obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, sprzętu pancernego, samolotów, bezpilotowców itd." - powiedział Szmyhal na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.

"Wzywamy naszych unijnych partnerów do dalszych działań, w tym wprowadzenia całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji i odcięcia wszystkich rosyjskich i białoruskich banków od globalnego systemu SWIFT" - zaapelował szef ukraińskiego rządu.

16:25 Prezydent Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim na temat sytuacji wokół okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jedyną metodą przywrócenia bezpieczeństwa w elektrowni jest wycofanie się stamtąd oddziałów rosyjskich - zaznaczył Macron.

Francuski prezydent "przypomniał o naglącej potrzebie zachowania bezpieczeństwa i ochrony instalacji jądrowych, które mogą być bezpieczne jedynie przy wycofaniu sił rosyjskich" - napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego po rozmowie. Macron "potwierdził również swoją determinację, aby utrzymać zwierzchność Ukrainy nad elektrownią" – dodano.

Podczas rozmowy Macron "pytał również prezydenta Zełeńskiego o jego potrzeby wojskowe, humanitarne i gospodarcze", przypominając o "pełnym poparciu Francji dla przywrócenia Ukrainie jej najbardziej podstawowych praw, począwszy od jej suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej" - podał Pałac Elizejski.

16:14 Rosja nie zamierza kończyć wojny, zatem Ukraina potrzebuje więcej nowoczesnego uzbrojenia - zaapelował przebywający w poniedziałek w Brukseli szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

"Chciałbym podziękować europejskim partnerom za kompleksową pomoc w postaci sankcji (nałożonych na Rosję), wsparcie wojskowe i humanitarne w tych przełomowych dla Ukrainy momentach. (...) Ukraina walczy i będzie walczyć do zwycięstwa. Niestety nie widzimy oznak, by Rosja zamierzała zakończyć wojnę. Dlatego potrzebujemy więcej nowoczesnego uzbrojenia - systemów obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, sprzętu pancernego, samolotów, bezpilotowców itd." - powiedział Szmyhal na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.

16:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zasugerował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC, że ukraińskie ataki w kierunku Chersonia nie są jedyną osią ofensywy prowadzonej przez Kijów. Jak dodał, chce sprawić Rosjanom "niespodziankę".

Pytany przez dziennikarza Davida Muira, dlaczego Ukraina zdecydowała się na ofensywę na południu kraju i zrobiła to w tym momencie, Zełenski odparł: "Nie powiem, że to jest tylko kontrofensywa na Chersoń. Jest kierunek, albo kierunki - liczba mnoga - i musimy posuwać się naprzód".

Dopytywany o szczegóły, ukraiński prezydent odmówił, dodając, że "cisza informacyjna jest ważna" i chce sprawić wrogowi niespodziankę. Wcześniej, w opublikowanym przez siebie w niedzielę nagraniu ogłosił wyzwolenie trzech wsi, dwóch na południu kraju i jednej w obwodzie donieckim.

15:30 W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączono ostatnią linię, łączącą ją z siecią energetyczną Ukrainy – powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, jako przyczynę podając rosyjskie ostrzały i zniszczenie linii przez pożar.

W efekcie, jak podano, od sieci został odłączony ostatni szósty blok energetyczny, który obecnie zasila własne potrzeby elektrowni atomowej. „Dzisiaj, 5 września, w wyniku pożaru, spowodowanego przez ostrzały, odłączona została linia Ferospławna, to znaczy ostatnia linia, łącząca węzeł elektrowni z siecią energetyczną Ukrainy” – podano.

„W ciągu ostatnich trzech dni rosyjskie wojska okupacyjne kontynuowały intensywny ostrzał terytorium wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – powiadomił Enerhoatom. Spowodowało to uszkodzenie i odłączenie linii elektrycznych.

14:53 Dwóch mężczyzn zginęło w poniedziałek w rosyjskim ostrzale w miasteczku Zołocziw w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, natomiast w wyniku ataku na miasto Apostołowe w regionie dniepropietrowskim na południu kraju śmierć poniosła kobieta, a trzy kolejne osoby zostały ranne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

W obu przypadkach wojska agresora dokonały ostrzałów artyleryjskich. Trzy osoby, które doznały obrażeń w Apostołowem, przebywają w ciężkim stanie w szpitalu - poinformował na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Treść komunikatu gubernatora przekazała również Interfax-Ukraina.

13:46 Rosyjskie władze zażądały, by z okupowanego obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy zmobilizować na wojnę jeszcze 10 tys. mężczyzn; obecnie najeźdźcy już nie tylko porywają każdego, kogo spotkają, ale próbują wręcz wywabiać ludzi z kryjówek - powiadomił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

 

13:34 Szczątki co najmniej dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej w marcu br. znaleziono w Buczy; wśród kości znaleziono łańcuszki, krzyżyk i gwiazdę Dawida – poinformował w poniedziałek szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.

 

13:17 Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyjechało z okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; na miejscu pozostało dwóch specjalistów MAEA - podał w poniedziałek ukraiński koncern Enerhoatom.

13:08 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski samolot szturmowy, czołgi i magazyn amunicji - podaje Українська правда.

12:34 Rosyjscy okupanci przekształcili szkoły w zniszczonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy w oddziały Gułagu; dzieciom nie wolno rozmawiać o wojnie i dzielić się wspomnieniami na temat tego, co przeżyły - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wszędzie na ścianach (w szkołach) wiszą nowe regulaminy (z informacją), co jest zabronione. Rodzice nie mają wstępu do szkół. Dzieci są przeszukiwane wykrywaczami metalu, kontrole (przeprowadzają) przeważnie wojskowi tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Sprawdzają wszystkich bez względu na płeć i wiek. Zdarzają się przypadki, gdy dzieciom poniżej 15. roku życia odbiera się monety - pod pretekstem tego, że nie można (wnosić) przedmiotów z metalu. (Ruble) nie są potem zwracane" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

12:33 Na 16 lat więzienia został skazany Ukrainiec, który przekazał rosyjskiej FSB informacje o lokalizacji batalionu Azow i inne informacje wywiadowcze, a jego wspólnika skazano na 10 lat więzienia.

12:23 Szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj powiedział w poniedziałek, że na okupowanych terenach zostało zatopionych wiele kopalni, a mężczyźni wysyłani są na wojnę. Górnictwo nie zdoła powrócić do poprzedniego stanu - dodał.

12:20 Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyjechało z okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; na miejscu pozostało dwóch specjalistów MAEA - podał w poniedziałek ukraiński koncern Enerhoatom.

11:56 Potwierdzamy nasze poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi - oznajmił w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed spotkaniem z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem, poprzedzającym posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.

11:42 Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda jest w poniedziałek na Ukrainie, gdzie spotka się m.in. z uczniami i nauczycielami polskich szkół we Lwowie oraz przekaże sprzęt medyczny dla jednego z miejscowych szpitali.

10:59 Sąd w Moskwie unieważnił licencję drukowanej wersji niezależnej "Nowej Gaziety" - podał w poniedziałek portal Mediazona. O pozbawienie "Nowej Gaziety" państwowej rejestracji jako środka przekazu zwrócił się urząd Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu.

10:41 Naszym priorytetem jest rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią Europejską - oświadczył w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Ukraina jest w centrum uwagi Parlamentu Europejskiego. Spotkałem się dzisiaj w Brukseli z przewodniczącą Robertą Metsolą. Po tym, gdy otrzymaliśmy status kandydata (do UE), naszym priorytetem jest przejście do procesu negocjacji członkowskich. Liczymy na wsparcie Parlamentu Europejskiego" - napisał Szmyhal na Twitterze.

10:28 Czterej rosyjscy generałowie, w tym dowodzący zgrupowaniem sił Zachodniego Okręgu Wojskowego Andriej Syczewoj i dowódcy trzech armii, zostali odwołani z kierowniczych funkcji w związku z porażkami podczas wojny w Ukrainie - oznajmił na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

Według Cymbaluka zdymisjonowano dowódcę 6. ogólnowojskowej armii Zachodniego Okręgu Wojskowego gen. Władisława Jerszowa, kierującego 1. armią pancerną Zachodniego Okręgu Wojskowego gen. Wiaczesława Gurowa oraz dowódcę 49. ogólnowojskowej armii Południowego Okręgu Wojskowego gen. Jakowa Riazancewa. Wszyscy stracili stanowiska z powodu 'niesatysfakcjonujących rezultatów (działań)' podczas 'operacji specjalnej' (propagandowe rosyjskie określenie inwazji na Ukrainę - PAP)" - napisał w niedzielę wieczorem Cymbaluk na Telegramie.

10:12 Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe oznajmiło w poniedziałek, że w rosyjskim 127. pułku 1. korpusu armijnego doszło do buntu żołnierzy; odmówili oni udziału w działaniach bojowych. Według portalu Ukrainska Prawda w 127. pułku służą separatyści z Donbasu.

09:55 Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 6,053 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,267 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. W niedzielę z Ukrainy przyjechało 23,2 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 29 tys. osób.

08:37 Celem rosyjskich wojsk na Ukrainie pozostaje operacja ofensywna w Donbasie, gdzie jednak posuwają się one bardzo powoli i zapewne ponowie nie dotrzymają wyznaczonego terminu na zajęcie całego obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:02 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby zginęło trzech mieszkańców; kolejne trzy osoby zostały ranne – poinformował w poniedziałek szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

07:45 W Doniecku, na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Kreml, Donieckiej Republiki Ludowej, mobilizacja do rosyjskiej armii trwa nawet w szpitalach. Osoby chore i lżej ranne są przymusowo powoływane do wojska i wysyłane na front - przekazał w poniedziałek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 05.09.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, September 4, 2022

 

07:40 Ukraińskie wojska zniszczyły skład amunicji sił rosyjskich i przeprawę pontonową - podaje Українська правда.

07:33 Kontrofensywa ukraińska na południu i wschodzie kraju osiąga postęp możliwy do potwierdzenia; siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:12 Sądzę, że obserwujemy początek końca Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie; musimy być na to przygotowani, ponieważ nie byliśmy gotowi na rozpad ZSRR - ocenił w niedzielę wieczorem na Twitterze emerytowany amerykański generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

06:44 Siły Zbrojne Ukrainy odparły ataki wojsk rosyjskich na kierunkach Awdijiwka i Bachmut - podaje Українська правда.

 

04:07 Biały Dom wydał w niedzielę oświadczenie po rozmowie telefonicznej wiceprezydent Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Doceniła ona hojną pomoc Polski ukraińskim uchodźcom, a także podkreśliła mocne więzi Ameryki z Polską.

22:30 Prezydent Ukrainy na łamach gazety "Mail on Sunday"."Jestem głęboko podbudowany jednomyślnością i spójnością wszystkich partii politycznych w brytyjskim parlamencie w kwestii wsparcia dla Ukrainy. Ludzie w Wielkiej Brytanii powinni wiedzieć, że każdego dnia walki o swoje istnienie Ukraińcy są ogromnie wdzięczni waszemu krajowi. Ale wierzę też w siłę osobistego przywództwa. Wiem, że dla Borisa Johnsona nie była to łatwa droga, ponieważ musiał poradzić sobie z wieloma wewnętrznymi wyzwaniami. Nadanie priorytetu wsparciu dla Ukrainy wymagało wielkiej odwagi i determinacji" - wskazał Zełenski.

21:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w opublikowanej w niedzielę wieczorem odezwie do narodu o wyzwoleniu przez ukraińskie siły z rąk przeciwnika trzech miejscowości na wschodzie i południu kraju.

Prezydent na nagraniu podziękował konkretnym jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy za wyzwolenie jednej miejscowości w obwodzie donieckim oraz dwóch na południu kraju. Szef państwa nie ujawnił nazw odbitych z rąk sił rosyjskich miejscowości.

 

I believe that the Ukrainian flag and free life will return to Crimea again. We will liberate all our lands, all our people. The Armed Forces of Ukraine, our intelligence, special services are already taking the necessary steps for this. These steps can be heard. And everyone can see that the occupiers have already started fleeing Crimea. This is the right choice for all of them. And today I want to thank the warriors of the 63rd battalion of the 103rd territorial defense brigade who ensured the result in the Donetsk region: the settlement was liberated. The 54th brigade in the Lysychansk-Siversk direction also took good steps, advanced and regained certain heights. I would also like to mention the 42nd separate motorized infantry battalion - thanks to its heroic actions, two settlements in the south of our country were liberated. I am grateful to all of you, guys!

Posted by Володимир Зеленський on Sunday, September 4, 2022

 

(PAP)