Przybywa zgonów w Europie. Eurostat przedstawił raport

2022-09-05 10:17 aktualizacja: 2022-09-05, 13:51
Hiszpania i Portugalia znajdują się w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie. Fot. /PAP/EPA  (zdjęcie ilustracyjne)
Hiszpania i Portugalia znajdują się w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie. Fot. /PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Hiszpania i Portugalia znajdują się w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie - wynika z ostatnich danych Eurostatu z czerwca 2022 r. W Europie odnotowano średnio 6,2 proc. więcej zgonów od czasu pojawienia się koronawirusa, informuje w niedziele dziennik "ABC".

Na Półwyspie Iberyjskim ta nadwyżka jest znacznie wyższa - w Portugalii o prawie 24 proc., a w Hiszpanii o 16,7 proc. Osiem innych krajów europejskich odnotowało nadwyżki zgonów powyżej 10 proc: Estonia, Szwajcaria, Grecja, Austria, Holandia, Norwegia, Niemcy i Czechy. Polska - o 7,1 proc.

Według ekspertów, na których powołał się dziennik „ABC” do większej liczby zgonów przyczyniła się pandemia Covid- 19, rozprzestrzenianie się innych wirusów oraz bezpośrednie i pośrednie konsekwencje globalnego wzrostu temperatur.

W Hiszpanii tylko w lipcu odnotowano o ponad 11 200 zgonów więcej, z czego ponad 2 200 na skutek wysokich temperatur - zgodnie z danymi Instytutu Zdrowia Carlos III. Lato 2022 r. było rekordowe pod względem występowania ekstremalnych upałów - łącznie 42 dni.

W kraju średnia temperatura wzrosła o ponad 1 stopień w ciągu 60 lat; nigdy wcześniej nie odnotowano tak szybkiego tempa wzrostu temperatur - zauważają eksperci i podkreślają, że zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem przyczyniają się do powodzi w krajach północnych oraz suszy i pożarów na południu. Do tego trzeba dodać warunki klimatyczne sprzyjające rozprzestrzenianiu się chorób roznoszonych przez komary i kleszcze, jak denga, chikungunya czy gorączka Zachodniego Nilu.

W Europie śmiertelność związana z upałami wzrosła o 33 proc. w 2018 r. w porównaniu z 2000 r. - zgodnie z danymi, którymi dysponuje profesor medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie w Nawarze, Mairy Bes.

Odnosząc się do przyczyn nadmiernych zgonów w br., Bes wskazała na wielość czynników, poza bezpośrednim działaniem wysokich temperatur, jak wzrost chorób psychicznych, syndrom wypalenia personelu medycznego, obciążenia nowotworami i przewlekłymi chorobami, w tym sercowo- naczyniowymi.

Według ekspertów światowe systemy opieki zdrowotnej stoją przed nowym, pilnym wyzwaniem: jak najszybciej wyjaśnić i powstrzymać nieoczekiwany znaczny wzrost zgonów.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

gn/