Kupiańsk, Wasyłenkowe i Artemiwka wyzwolone. Siły ukraińskie są już w Iziumie. Trwa kontrofensywa Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-10 07:51 aktualizacja: 2022-09-11, 07:13
Ukraińcy w Krupiańsku, Fot. SBU
Ukraińcy w Krupiańsku, Fot. SBU
Wojsko ukraińskie odbiło z rąk Rosjan Kupiańsk, Wasyłenkowe i Artemiwkę. Siły ukraińskie są też w Iziumie. Trwa zmasowana kontrofensywa ukraińskiej armii w obwodzie charkowskim. Eksperci mówią o przełomie.

23:38 Prezydent Zełenski: obrona terytorialna wyzwoliła dwie kolejne miejscowości

Siły ukraińskiej obrony terytorialnej wyzwoliły dwie kolejne miejscowości, Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju – oświadczył w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Krok za krokiem nasi żołnierze wyzwalają ukraińską ziemię. Żołnierze 113. Oddzielnej Brygady Obrony Terytorialnej wyzwoliły Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim” -  poinformował prezydent. 

23:10 Ekspert: to przełom w wojnie z Rosją, ale i dokładnie zaplanowana, szybka operacja

Sukcesy ukraińskiej armii w wojnie z Rosją są przełomem, który był możliwy dzięki szczegółowo zaplanowanej i bardzo szybkiej operacji wojsk ukraińskich – skomentował w sobotę Jurij Butusow ukraiński dziennikarz wojskowy i redaktor naczelny portalu Censor.net.

22:31 Zełenski: przed nami 90 dni zimy, która zdecyduje o przyszłości Ukrainy i UE

Przed nami trudne 90 dni zimy, która zdecyduje o przyszłości Ukrainy i Unii Europejskiej; Rosja jest na prostej drodze do historycznej porażki – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji YES w Kijowie.

22:18 Szef MSZ Ukrainy: Niemcy są za szybkim postępem Ukrainy na drodze do członkostwa w UE

"Niemcy opowiadają się za szybkim postępem Ukrainy na drodze do członkostwa w UE" - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.

21:53 Siły rosyjskie ostrzelały Charków, jedna osoba zginęła

Rosyjskie wojska ostrzelały w sobotę wieczorem Charków na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. W ataku jeden mieszkaniec zginął, a trzy osoby zostały ranne.

21:51 Ukraińskie media: siły ukraińskie najprawdopodobniej weszły na lotnisko pod Donieckiem

Siły Zbrojne Ukrainy w sobotę "najprawdopodobniej" weszły na teren donieckiego lotniska - podaje ukraiński portal 24 Kanał, powołując się na źródła w wywiadzie. Nie ma oficjalnych potwierdzeń tych doniesień.

Również ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko napisał na Twitterze, że jego źródła twierdzą, iż ukraińskie siły weszły na teren portu.

Lotnisko zlokalizowane jest ok. 10 km od Doniecka w Donbasie. Portal 24 Kanał podkreśla, że w latach 2014-2015 ukraińskie siły broniły lotniska przez 242 dni. Zginęło wtedy około 100 ukraińskich walczących, a ponad 300 zostało rannych. Uczestników obrony lotniska przed atakami ze strony wspieranych przez Rosję separatystów określa się jako "cyborgów". 

21:48 Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: nasze wojska zatrzymają się tam, gdzie kończą się nasze interesy

"Siły Zbrojne Ukrainy zatrzymają się tam, gdzie kończą się nasze interesy" - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.

Daniłow odpowiedział w ten sposób na pytanie prowadzącego, które brzmiało: "Gdzie zatem zatrzymają się oddziały Ukraińskich Sił Zbrojnych? Na Krymie, a może w Moskwie?"

"Gdybyśmy nie przygotowywali się należycie do wojny, rosyjskie czołgi byłyby już w Warszawie, Pradze i Berlinie” - zauważył.

Daniłow powiedział też między innymi, że pomimo ostatnich sukcesów, odzyskania wielu terytoriów i odepchnięcia wroga o wiele kilometrów, wojna będzie długa i męcząca, dlatego obecnie Ukraina, jak nigdy do tej pory, potrzebuje wsparcia sojuszników.

21:29 Prezydent Zełenski: ucieczka to dla rosyjskich żołnierzy dobry wybór

Ucieczka, to dla rosyjskich żołnierzy dobry wybór; na Ukrainie nie ma i nie będzie miejsca dla okupantów - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski

"Ruch naszych wojskowych na różnych kierunkach frontu trwa. W ramach aktywnych działań od początku września do teraz wyzwolono już prawie 2 tys. km kwadratowych naszego terytorium" - powiedział szef państwa.

"Rosyjska armia w tych dniach pokazuje najlepsze co potrafi - pokazuje plecy. I ucieczka to nie jest zły wybór. Na Ukrainie nie ma i nie będzie miejsca dla okupantów" - dodał.

20:37 Wiceminister obrony Ukrainy: nie należy rozpowszechniać niesprawdzonych informacji dotyczących terytoriów wyzwolonych

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zwróciła się w sobotę z wezwaniem, by nie rozpowszechniać niesprawdzonych informacji, dotyczących terytoriów wyzwolonych i opierać się jedynie na sprawdzonych źródłach.

„Nie należy pisać o każdej miejscowości, która była wcześniej pod tymczasową okupacją, że już została odzyskana. Nie powtarzajcie niesprawdzonych informacji” – napisała Malar 

19:47 Doradca prezydenta Ukrainy: wyzwalanie przez nas miejscowości szokuje stronę rosyjską

Wyzwalanie przez siły ukraińskie miejscowości w obwodzie chersońskim i charkowskim szokuje stronę rosyjską i osłabia jej pewność bezkarności - uważa doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w sobotę przez RBK-Ukraina.

19:11 Ukraiński sztab: kontynuujemy wyzwalanie miejscowości w obwodzie charkowskim i na południu

Siły ukraińskie kontynuują odbijanie z rąk wojsk rosyjskich miejscowości w obwodzie charkowskim i na południu kraju - podkreślił w sobotę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
 

17:43 Prezydent Zełenski: rozmawiałem z prezydentem Macronem m.in. o zakazie wiz dla Rosjan

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał przez telefon z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem m.in. o zakazie wiz dla obywateli Rosji i sytuacji w kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

17:40 Ukraina/ Władze: 10 września to dzień wyzwolenia Iziumu od sił rosyjskich 

Siły ukraińskie są w Iziumie w obwodzie charkowskim - potwierdził zastępca mera tego miasta na wschodzie Ukrainy Wołodymyr Macokin. 10 września to dzień wyzwolenia Iziumu z rąk wojsk rosyjskich - dodał.

"W Iziumie są nasze Siły Zbrojne Ukrainy. Nie można powiedzieć, że operacja wojskowa, mająca na celu wyzwolenie Iziumu, jest zakończona, ale nasi wojskowi działają. (...) To prawdziwe święto - dzień wyzwolenia naszego miasta. 10 września to dzień wyzwolenia Iziumu spod raszystowskiej okupacji" - powiedział zastępca mera, cytowany przez portal NV.

16:41 Siły ukraińskie na obrzeżach okupowanego Lisiczańska

Siły ukraińskie są na obrzeżach okupowanego przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim w Donbasie - poinformował w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Ukraińskie wojska są na obrzeżach Lisiczańska - przekazał portalowi Suspilne Hajdaj, nie podając więcej szczegółów.

16:08 Prokuratura: w wyzwolonej wsi w obwodzie charkowskim znaleziono ciała ze śladami tortur

W jednej z wiosek, wyzwolonych z rąk wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim, znaleziono dwa ciała cywilów ze śladami tortur i ranami postrzałowymi - poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

15:25 Siły Obrony Ukrainy informują o lokalnych postępach wojsk ukraińskich na południu kraju

O postępie wojsk ukraińskich na różnych odcinkach frontu południowego, „od dwóch do kilkudziesięciu kilometrów”, powiadomiła w sobotę rzeczniczka Sił Obrony Południa Ukrainy Natalia Humeniuk.

„Nasze wojska na różnych odcinkach południowej linii frontu przesunęły się (naprzód) od dwóch do kilkudziesięciu kilometrów. Wkrótce na pewno poinformujemy o tych miejscowościach, które z radością witają naszych żołnierzy” – powiedziała Humeniuk

14:24 W odbitej z rąk rosyjskich sił Bałakliji na północnym wschodzie Ukrainy oficjalnie podniesiono ukraińską flagę państwową - poinformował w sobotę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

"Bałaklija to Ukraina! Dzisiaj razem z wojskowymi na czele z dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandrem Syrskim podnieśliśmy ukraińską flagę. Chłopaki i dziewczyny z Sił Zbrojnych - tworzycie dziś nową historię wolnej Ukrainy, jesteśmy dumni" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram.

W odbitej z rąk rosyjskich sił Bałakliji na północnym wschodzie Ukrainy oficjalnie podniesiono ukraińską flagę państwową - poinformował w sobotę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. "Bałaklija to Ukraina! Dzisiaj razem z wojskowymi na czele z dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandrem Syrskim podnieśliśmy ukraińską flagę. Chłopaki i dziewczyny z Sił Zbrojnych - tworzycie dziś nową historię wolnej Ukrainy, jesteśmy dumni" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram. 

13:51 Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła, że wsparcie Berlina dla Ukrainy nie osłabnie i będzie ono obejmować pomoc wojskową, finansową i humanitarną. Baerbock przybyła w sobotę z wizytą do Kijowa, drugą od początku inwazji rosyjskiej.

"Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - zapewniła minister w oficjalnym komunikacie. Zauważyła, że rosyjski prezydent Władimir Putin liczy, że Berlin "zmęczy się współczuciem dla cierpień Ukrainy" i zapewniła: "ten plan nie może zadziałać i nie zadziała".

13:47 Żołnierze Centrum Operacji Specjalnych „A” SBU w Kupiańsku, który był i zawsze będzie ukraińskim – napisała w mediach społecznościowych Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, publikując zdjęcie z Kupiańska w obwodzie charkowskim.

„Wyzwolimy naszą ziemię do ostatniego centymetra. Idziemy dalej” – napisano w komunikacie w sobotę. Wcześniej nieoficjalnie o wyzwoleniu Kupiańska informowały m.in. media i sieci społecznościowe. Oficjalnie Kijów nie potwierdził tej informacji.

13:40 Ukraińska flaga pojawiła się na wjeździe do Izium.

13:35 Rosyjski pojazd radiolokacyjny 1L261 zdobyty przez armię ukraińską podczas trwającej kontrofensywy w obwodzie charkowskim.

12:49 Oddziały Rosgwardii, stacjonujące w Bałakliji nie otrzymały wsparcia lotnictwa, nie były też w stanie współpracować z artylerią – relacjonują analitycy projektu Conflict Intelligence Team, odtwarzając przebieg udanego ukraińskiego szturmu na Bałakliję w oparciu o rosyjskie blogi wojskowe

„W momencie ukraińskiego ataku w mieście nie było już wojska i sił separatystów, a zostały tam tylko dwie kompanie Rosgwardii” – podają analitycy CIT, powołując się na prorosyjskie blogi wojskowe. Według tej relacji mająca przewagę ukraińska obrona powietrzna uniemożliwiła działania rosyjskiego lotnictwa.

„Wykrywaniem obrony przeciwlotniczej powinny się zajmować wywiad wojskowy i specnaz wywiadu wojskowego GRU, ale z powodu niedoborów piechoty w rosyjskiej armii byli oni skierowani do innych zadań – szturmowania miast i pozycji ukraińskich” – mówił analityk Rusłan Lewijew.

12:48 Filmik opublikowany przez ukraińską armię pokazujący żołnierzy zgrupowanych przed bitwą.

12:30 Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenia, że siły ukraińskie będą miały szansę na utworzenie kotła w rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim, jeśli odetną rosyjskie lądowe szlaki zaopatrzenia na północ i na południe od tego miasta.

W analizie opublikowanej na blogu ISW amerykańcy analitycy oceniają, że do tej pory siły ukraińskie zajęły w obwodzie charkowskim około 2,5 tys. km kw. w trakcie trwającej kontrofensywy. Oddziały ukraińskie starają się odizolować zgrupowanie wojsk rosyjskich w Iziumie. "Jeśli Ukraińcom uda się odciąć rosyjskie szlaki zaopatrzenia, to będą mieli szansę na utworzenie kotła wokół Iziumu i zlikwidowanie znacznej części pozycji rosyjskich na północnym wschodzie Ukrainy" - wskazuje ISW.

Kreml wysyła oddziały na linię Charków-Izium w nadziei na zatrzymanie postępów sił ukraińskich. Kontrofensywa ukraińska zmusiła, jak się wydaje, prezydenta Władimira Putina do przeprowadzenia 9 września spotkania z wyższymi rangą urzędnikami i funkcjonariuszami rosyjskich struktur siłowych - zauważają analitycy.

12:08 Wyzwolenie Kupiańska w obwodzie charkowskim jest bardzo ważne dla sił ukraińskich, ponieważ odetnie logistykę rosyjskiego zgrupowania pod Iziumem i zamknie drogę zaopatrzenia ich wojsk w Donbasie – oceniają eksperci.

„Wyzwolenie Kupiańska w obwodzie charkowskim jest bardzo ważne dla sił ukraińskich, bo całkowicie odetnie logistykę rosyjskiego zgrupowania pod Iziumem – powiedział ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow na antenie ukraińskiej telewizji. Ukraińskie media i sieci społecznościowe twierdzą w sobotę, że wojska ukraińskie wyzwoliły już Kupiańsk. Informacji tej nie ogłosił dotąd sztab generalny ani władze w Kijowie.Portal Ukraińska Prawda uzyskał jednak potwierdzenie w lokalnych władzach w Charkowie.

10:55 Po kontrnatarciu sił ukraińskich 202. pułk rosyjskiej armii wycofywał się z Bałakliji w obwodzie charkowskim na piechotę, połowa ludzi znalazła się w niewoli - mówi jeden z Rosjan w rozmowie telefonicznej przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Z rozmowy, opublikowanej w sobotę, wynika, że wojskowy, który dzwoni do żony, oczekuje, iż jego oddział będzie wycofywany. Opowiada on, że "siedzi na walizkach". Skarży się następnie, że "pod Bałakliją 202. pułk odszedł do Ługańska, a połowa znalazła się w niewoli". Wyjaśnia, że uciekający szli na piechotę. Między Bałakliją i Ługańskiem jest ponad 270 km.

Portal Ukraińska Prawda, który opublikował rozmowę, wyjaśnia, że rozmówca to wojskowy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, powołanej przez prorosyjskich separatystów. W trakcie rozmowy mężczyzna opowiada, że nie ma kamizelki kuloodpornej i że używane w jego oddziale hełmy pochodzą z około 1945 roku. "Wstyd!" - podsumowuje.

10:27 Fotografię ukraińskich żołnierzy z niebiesko-żółtą flagą państwową przed budynkiem administracji miejskiej w Kupiańsku w obwodzie charkowskim publikuje Ukraińska Prawda, powołując się na Facebook lokalnej urzędniczki. Informacje o odbiciu Kupiańska pojawiły się także w sieciach społecznościowych.

Ukraińska Prawda podaje przekazaną przez urzędniczkę rady obwodowej Natalię Popową informację o wyzwoleniu miasta. Jak wskazuje portal, informacje takie przekazują także deputowani, blogerzy i korespondenci wojenni.

Oficjalnego potwierdzenia ze strony sztabu generalnego na razie nie ma. W ostatnich dniach siły ukraińskie prowadzą skuteczne kontrnatarcie w obwodzie charkowskim i zdołały już – według informacji władz – wedrzeć się na pozycje przeciwnika na 50 km.

09:18 Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"6 września 2022 roku siły ukraińskie rozpoczęły operacje ofensywne na południu obwodu charkowskiego. Czołowe elementy posunęły się na wąskim froncie do 50 km w głąb wcześniej zajmowanego przez Rosjan terytorium. Siły rosyjskie zostały prawdopodobnie zaskoczone. Sektor ten był tylko lekko obsadzony, a jednostki ukraińskie zdobyły lub otoczyły kilka miejscowości. Siły rosyjskie w okolicach Izium są prawdopodobnie coraz bardziej izolowane. Jednostki ukraińskie zagrażają obecnie miejscowości Kupiańsk; jej zdobycie byłoby znaczącym ciosem dla Rosji, ponieważ leży ona na szlakach zaopatrzeniowych linii frontu w Donbasie. Ponieważ ukraińskie działania trwają również w Chersoniu, rosyjski front obronny jest pod presją zarówno na północnej, jak i południowej flance" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

08:34 Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – powiadomiły władze. W obwodzie charkowskim zginęła kobieta, 20 osób jest rannych. Ostrzeliwana była m.in. wyzwolona przez siły ukraińskie Bałaklija.

„9 września Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu – w Bachmucie i Jahodnym. Pięć osób zostało rannych” – powiadomił szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

 

W obwodzie charkowskim w piątek ostrzeliwany był m.in. Charków oraz wyzwolona przez wojska ukraińskie Bałaklija. Tylko w Charkowie 14 osób zostało rannych, wśród nich jest troje dzieci. W nocy w wyniku uderzenia pocisku rakietowego w miejscowości Nowa Wodołaha zginęła 62-letnia kobieta.Policja odnotowała na terenie obwodu zniszczenia 25 domów i obiektów w wyniku ostrzałów.

Jak podał szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko, nocą ostrzeliwany był także ten region Ukrainy. Siłom ukraińskim udało się zestrzelić jedną z rakiet nad rejonem (powiatem) dniprowskim, druga uderzyła w obiekt przemysłowy.

08:04 Ciała dwóch mężczyzn zabitych podczas okupacji rosyjskiej ekshumowano we wsi Hrakowe w obwodzie charkowskim wyzwolonej przez siły ukraińskie - podał portal Suspilne. Miejsce pochówku wskazał mieszkaniec, któremu Rosjanie kazali zakopać ciała.

Mężczyźni zostali zabici jeszcze w marcu br. Siły ukraińskie odbiły Hrakowe przed dwoma dniami i wówczas mieszkaniec, któremu Rosjanie kazali pochować ciała wskazał to miejsce policji. Szef policji obwodu charkowskiego Wołodymyr Tymoszko powiedział, że zabici nie pochodzili z tej wsi. Na ciałach ofiar znaleziono ślady tortur. Mężczyzna, któremu Rosjanie kazali pochować ciała powiedział, że zabici byli młodymi ludźmi.

W Hrakowem są jeszcze dwa miejsca, które policja zamierza zbadać po uprzednim rozminowaniu - poinformował szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow.

08:01 Rosyjskie zgrupowanie na południu kraju w okupowanym obwodzie chersońskim zostało wzmocnione oddziałami tzw. kadyrowców z Czeczenii, liczącymi 1300 osób – podał sztab generalny ukraińskiej armii.

W ciągu doby, podano, przeciwnik przeprowadził na terytorium Ukrainy 13 ataków rakietowych i 23 lotnicze. Wzdłuż linii frontu od obwodu charkowskiego przez doniecki po zaporoski i chersoński przeciwnik prowadził ostrzały infrastruktury cywilnej i wojskowej. Jak podał sztab, ukraińskie siły obrony skutecznie odparły ataki przeciwnika w obwodzie donieckim w pobliżu miejscowości Zajcewe, Weseła Dołyna, Sołedar, Bachmut i Perwomajske.

 

Оперативна інформація станом 06.00 10.09.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, September 9, 2022

07:50 Włączenie Ukrainy do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności miałoby kolosalne znaczenie; mechanizm może dobrze zadziałać, gdy przyjdzie czas na pomoc Ukrainie po wojnie - powiedział PAP komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak.

Szefowie służb ratowniczych Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii podpisali w poniedziałek w Warszawie oświadczenie, którego celem jest wsparcie Ukrainy w jej dążeniu do przystąpienia do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Komendant główny PSP w rozmowie z PAP podkreślił, że włączenie Ukrainy do UMOL miałoby kolosalne znaczenie. "To jest jeden z elementów początku integracji Ukrainy z Unią Europejską" - zaznaczył.

07:08 Rosja popełnia błędy w kampanii informacyjnej na temat wojny na Ukrainie, bo opisuje inwazję jako operację prowadzoną bez wysiłku i bez błędów; to sprzyja złej ocenie sytuacji - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Analitycy wyciągają ten wniosek z reakcji rosyjskich blogerów wojennych na sukcesy ukraińskiego natarcia w rejonie Bałaklii w obwodzie charkowskim. Do tej pory w większości blogerzy "popierali narrację ministerstwa obrony Rosji o tym, że kontrofensywa ukraińska w obwodzie chersońskim jest zupełnie nieudana"- przypomina ISW. Teraz część z nich krytykuje rosyjskie dowództwo za to, że nie przygotowało się do nadciągającej kontrofensywy.

"Zmiana w sposobie, jaki blogerzy oceniają postępy rosyjskie na Ukrainie może być częściowo wynikiem błędów w rosyjskiej kampanii informacyjnej podczas wojny" - ocenia ISW. Jako jeden z takich błędów wymienia postawę ministerstwa obrony Rosji, które nie radzi sobie z nagłymi operacjami sił ukraińskich. Dzieje się tak dlatego, że resort oparł swą strategię informacyjną na przedstawianiu inwazji "jako operacji łatwej i prowadzonej bezbłędnie". Jak zauważa ISW, sprzyja to brakowi wiedzy na temat faktycznej sytuacji, zarówno w rosyjskiej przestrzeni medialnej, jak i na Kremlu.

03:19 Ukraińskie wojsko na południu wepchnęło rosyjskich najeźdźców w pułapkę. Około 25 batalionów wroga zostało otoczonych - powiedział w nocy z piątku na sobotę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Ukrinform.

Arestowycz podkreślił, że "najlepiej zmotywowana piechota najeźdźców" znalazła się w beznadziejnej pułapce. "Pokonujemy przejścia przez rzekę, bardzo skutecznie pokonaliśmy jedno przejście siedmioma pontonami, metodycznie ich wybijamy" – powiedział Arestowycz. Podkreślił, że do utrzymania zdolności bojowej Rosjanie potrzebują 4-5 tys. ton zaopatrzenia, a otrzymują 1,3-1,4 tys.

"Oni wytrzymają jeszcze przez 2-3 tygodnie, a potem rozpocznie się kaskadowy upadek, jeśli nie rozwiążą problemu logistycznego. Ale nie widzę powodu, dla którego mieliby to zrobić” – stwierdził doradca ukraińskiego prezydenta

03:11 George Barros z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) powiedział "Newsweekowi", że operacja chersońska może być swego rodzaju papierkiem lakmusowym zdolności Ukrainy do wyzwolenia swoich terytoriów.

"Jeżeli Ukraińcy zademonstrują, że potrafią otoczyć i oblegać przeciwnika w Chersoniu, byłoby to wielkim osiągnięciem militarnym i pokazałoby, że mogą to zrobić również w innych miejscach na wschodzie i południu" – powiedział Barros. Jego zdaniem może jednak upłynąć kilka miesięcy, zanim pojawi się wystarczająco jasny obraz ukraińskich osiągnięć pod Chersoniem. Według Barrosa, przenosząc na południe część elitarnej rosyjskiej 1 Armii Pancernej, Federacja Rosyjska pogorszyła swoją pozycję w innych częściach Ukrainy. Jednocześnie ekspert uważa, że wojna jeszcze się nie skończyła. "Z ukraińskiego punktu widzenia to wspaniale, że dyskutujemy, czy może się skończyć za 15 czy 37 miesięcy. Ale nadal uważam, że czeka nas długa wojna" – podsumował Barros. 

01:10 Francja dostarczy Ukrainie armatohaubice typu TRF1, które są poprzednikami przekazanych już dział Caesar – podał dziennik "L’Opinion".

Armatohaubice TRF1 155 mm zostały wycofane z zasobów francuskiej armii, choć około dziesięć z nich służy w pułku stacjonującym w Dżibuti. W przeciwieństwie do dział typu Caesar nie są instalowane na wozach. Wyprodukowała je firma Giat-Industries (obecnie Nexter) w latach 80. i 90. ub. wieku. Zasięg armatohaubic to 24 km TRF1 z konwencjonalnymi pociskami i 30 km z tzw. pociskami reaktywnymi, zaś do obsługi tego 10-tonowego działa potrzebna jest załoga składająca się z siedmiu osób.

Francja dostarczyła już Ukrainie 18 dział typu Caesar. W maju francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna podczas swojej podróży na Ukrainę potwierdziła poparcie polityczne, militarne i humanitarne Paryża dla Ukrainy.

22:15  Wołodymyr Zełenski: z rąk Rosjan odbiliśmy ponad 30 miejscowości. 

"Nasza armia, wywiad i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuują aktywne działania na kilku kierunkach operacyjnych. Pomyślnie kontynuują" - powiedział prezydent Ukrainy na nagraniu.

Jak przekazał, dotychczas ukraińskie siły wyzwoliły ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim.

"W części miejscowości regionu trwają działania, obejmujące kontrole i zabezpieczenia terytorium, stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi miejscowościami, wszędzie przywracamy ukraińską flagę i ochronę dla naszych obywateli" - dodał.

Prezydent zaapelował do mieszkańców odbitych terytoriów o to, by przekazywali informacje o rosyjskich zbrodniach. Szef państwa podkreślił, że do odbitych miejscowości powracają ukraińscy policjanci.

Zaznaczył, że "zacięte walki" trwają też w Donbasie i na południu.

Zełenski poinformował też, że w związku z rosyjską agresją zginęło 38 ukraińskich i zagranicznych pracowników mediów.

 

21:30 Osiem osób zostało rannych w piątek w rosyjskim ostrzale miejscowości Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Pocisk trafił w szpital.