Będzie spotkanie Władimira Putina z przywódcą Chin. To pierwsza rozmowa na żywo od początku wojny z Ukrainą

2022-09-12 12:45 aktualizacja: 2022-09-12, 15:55
Xi Jinping i Władimir Putin, Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/KREMLIN/SPUTNIK/POOL
Xi Jinping i Władimir Putin, Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/KREMLIN/SPUTNIK/POOL
Przywódca ChRL Xi Jinping złoży w tym tygodniu wizytę w Kazachstanie i Uzbekistanie – potwierdziło w poniedziałek chińskie MSZ. Będzie to pierwsza podróż Xi za granicę od początku pandemii Covid-19. Spodziewane jest jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Xi odwiedzi Kazachstan i Uzbekistan w dniach 14-16 września na zaproszenie prezydentów tych krajów – poinformowała rzeczniczka MSZ Hua Chunying, cytowana przez państwową agencję prasową Xinhua.

W Samarkandzie w Uzbekistanie Xi weźmie udział w 22. szczycie przywódców państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy – przekazała Hua. Szczyt organizacji, do której należy również Rosja, odbędzie się w dniach 15-16 września.

Władze Kazachstanu i Rosji informowały, że Xi spotka się w Samarkandzie z Putinem - podała agencja Reutera. Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Wizyta Xi w Kazachstanie i Uzbekistanie będzie natomiast pierwszą zagraniczną podróżą chińskiego przywódcy od początkowego okresu pandemii Covid-19. Ostatnia publicznie znana podróż Xi poza Chiny miała miejsce w styczniu 2020 roku, gdy odwiedził Birmę.

Pekin nie potępił rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwia się sankcjom nakładanym na Moskwę. Chiny utrzymują z Rosją bliską współpracę między innymi w sferze wojskowej, a eksperci określają te relacje jako nieformalny sojusz.

Xi spotkał się z Putinem w Pekinie w lutym, krótko przed inwazją. Po spotkaniu oba kraje opublikowały oświadczenie, które część ekspertów określała jako manifest na rzecz nowego ładu światowego. W dokumencie oba kraje zadeklarowały przyjaźń „bez granic”, bez „zakazanych obszarów dla współpracy”.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że podróż Xi odbędzie się miesiąc przed XX zjazdem Komunistycznej Partii Chin, kluczowym spotkaniem partii, jakie organizowane jest raz na pięć lat. Według ekspertów Xi prawdopodobnie zerwie z tradycją i przedłuży swoją władzę ponad zwyczajowe dwie pięcioletnie kadencje. (PAP)

kw/