MFiPR: zagospodarowano 99 proc. środków w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020

2022-09-22 18:00 aktualizacja: 2022-09-22, 18:00
Poinformowano, że w przypadku inwestycji drogowych zakończono realizację większości projektów. Fot. GDDKIA
Poinformowano, że w przypadku inwestycji drogowych zakończono realizację większości projektów. Fot. GDDKIA
Zagospodarowano 99 proc. środków w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020. Zawarto ponad 3 tys. umów o dofinansowanie o wartości 8,9 mld zł, 40 proc. z nich stanowią projekty zakończone - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak wyjaśnił resort, stan realizacji projektów współfinansowanych z Programu Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW) oraz postęp negocjacji przyszłego budżetu były głównymi tematami poruszonymi podczas XV posiedzenia Komitetu Monitorującego POPW, które odbyło się w czwartek w Warszawie.

"Zagospodarowaliśmy 99 proc. dostępnych środków. (..) Cieszy nas również dobre tempo rozliczeń z Komisją Europejską. Prognozujemy, że do końca tego roku złożymy wnioski o płatność do Komisji na około 87 proc. dostępnej puli programu" – powiedziała podczas posiedzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w informacji.

MFiPR wyjaśniło, że do tej pory w programie zawartych zostało ponad 3 tys. umów o dofinansowanie o wartości 8,9 mld zł. Z tej kwoty około 3,6 mld zł, tj. 40 proc. wszystkich umów stanowią projekty zakończone.

Wskazano, że największą grupę beneficjentów stanowią mali i średni przedsiębiorcy. Do tej pory z POPW pomoc otrzymało ponad 3,3 tys. firm o wartości 2,9 mld zł. "W tym roku ogłoszono kolejne nabory na rozwój start-upów w Polsce Wschodniej, innowacje oraz wejście na rynki zagraniczne MŚP" - poinformowano.

MFiPR zwróciło uwagę, że zmiany widać również w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej.

"Pasażerowie już korzystają z nowych, ekologicznych autobusów, trolejbusów, tramwajów, nowych buspasów oraz ścieżek rowerowych. Działają też nowe inteligentne systemy transportowe, które pomagają sterować ruchem w mieście, monitorują warunki na ulicach czy umożliwiają funkcjonowanie na przystankach informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym" - wymieniło ministerstwo.

Dodało, że w przypadku inwestycji drogowych zakończono realizację większości projektów. Obecnie trwają prace w ramach inwestycji województwa podkarpackiego i miasta Kielce, z którymi niedawno podpisano umowy - stwierdzono.

Wskazano, że fundusze europejskie z POPW napędzają też kolej.

"Wydano już 88 proc. środków przeznaczonych na inwestycje w transporcie kolejowym. Na większość zmodernizowanych linii kolejowych wróciły już pociągi. Podróżni mogą też korzystać ze zmodernizowanych, nowoczesnych i dostępnych dworców kolejowych w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Siemiatyczach, Skarżysku-Kamiennej, Nidzicy oraz stacji Olsztyn Zachodni, a wkrótce także w Olsztynku i Szczytnie. Trwają prace na budowie nowego dworca Olsztyn Główny" - poinformowało MFiPR.

Resort podkreślił, że wsparcie dla makroregionu Polski Wschodniej w najbliższych latach będzie kontynuowane. 30 czerwca 2022 r. Komisja Europejska zaakceptowała Umowę Partnerstwa. Budżet dla odrębnego programu dla makroregionu Polski Wschodniej na lata 2021-2027 będzie wynosił ponad 2,6 mld euro. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

gn/