Sekretarz generalny PiS: nie przewidujemy zmiany ordynacji wyborczej

2022-09-23 09:49 aktualizacja: 2022-09-23, 18:10
Nie ma w tej chwili projektu zmian w ordynacji wyborczej, nie ma w tej chwili takiej decyzji politycznej - mówił w piątek w Studiu PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

 

Oglądaj także na kanale YouTube

lub 

wysłuchaj w formie podcastu

 

Polityk PiS zapytany o kwestię Centralnego Rejestru Wyborców odparł: "Z moich informacji wynika, że minister cyfryzacji konsultuje takie zmiany z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Zobaczymy jaki będzie wynik tych konsultacji, ale rzeczywiście jest taki projekt, który tworzyłby Centralny Rejestr Wyborców, bo takiego centralnego rejestru w tej chwili nie ma".

Sobolewski dodał, że rejestry wyborców są w domenie samorządów i to one je przygotowują przed każdymi wyborami dla komisji wyborczych.

Dopytywany czy miałaby to być furtka do reaktywacji ministerstwa cyfryzacji Sobolewski odparł, że "niekoniecznie". "Nic mi nie wiadomo, aby ten projekt miał cokolwiek wspólnego z reaktywacją ministerstwa cyfryzacji". Zwrócił uwagę, że w tej chwili jest minister zajmujący się cyfryzacją w KPRM. "Kwestie personalne, składu rządu jest w gestii pana premiera" - dodał.

Bez zmiany ordynacji 

Sobolewski zapewnił, że PiS nie przewiduje zmiany ordynacji wyborczej. "Nie ma w tej chwili takiego projektu, nie ma w tej chwili takiej decyzji politycznej. Były o tym dyskusje, nie przeczę. Były dyskusje w różnych gronach i politycznych i socjologicznych i prawnych, ale takiej decyzji nie ma" - powiedział polityk PiS.

"W tej chwili jedynym projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego jest projekt, który dotyczy możliwości przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 r." - zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy wydłużający kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Celem projektu jest przesunięcie wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi. Według zapowiedzi polityków PiS projekt ma być procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w najbliższą środę.

Sobolewski był też pytany o kwestię zmiany struktury PiS, która jest w tej chwili podzielona na 94 okręgi (41 poprzednio). Jak mówił, prezes PiS Jarosław Kaczyński założył około czteromiesięczny okres by sprawdzić działanie nowej struktury i nowych pełnomocników okręgowych.

Według polityka, zapewne w połowie października nastąpi ocena zmian i "ewentualne wyciągnięcie wniosków z tego czy coś można poprawić, gdzieś coś zmienić; czy na pewno jest zauważalne ożywienie struktury partyjnej, a to było jednym z założeń tej reformy partyjnej". 

Polityczna rywalizacja 

Polityk PiS podczas rozmowy odniósł się do pojawiających się w mediach informacji o konflikcie wewnątrz rządu pomiędzy premierem Mateuszem Morawiecki a wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem. "Partia to struktura, w której jest dyskusja. Każdy może sprawdzić swoje poglądy, a później jest wypracowane jakieś wspólne stanowisko i to stanowisko ma być prezentowane przez wszystkich, którzy z własnej woli wstąpili do PiS. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zawsze jest jakaś różnica zdań" - przyznał.

"Polityka polega na rywalizacji i w PiS takowa rywalizacja jest, natomiast mamy to szczęście, że PiS ma lidera do którego należy ostatnie słowo" - zaznaczył.

Sobolewski relacjonował, że podczas czwartkowego posiedzenia kierownictwa PiS głos zabierali wszyscy członkowie tego gremium. "Wczorajsze spotkanie miało na celu wypracowanie rozwiązań, które pozwolą stawić czoła tym problemom, z którymi teraz się mierzymy, czyli wzrostem cen za energię, z problemem węgla. Sądzę, że wczorajsze spotkanie zmierza w dobrym kierunku i niedługo zostaną ogłoszone rozwiązania" - oświadczył.

W czwartek odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które tworzą lider ugrupowania Jarosław Kaczyński, wiceprezesi PiS, w tym szef rządu, sekretarz generalny PiS, a także szef klubu parlamentarnego PiS. (PAP)

Sekretarz generalny PiS: zakontraktowana jest odpowiednia ilość węgla

Zakontraktowana jest odpowiednia ilość węgla; do polskich portów przypływają statki, węgiel jest przeładowywany i rozsyłany po Polsce, jest też zwiększane wydobycie polskich kopalni - mówił w piątek w Studiu PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski zwrócił uwagę, że z powodu u nałożonego embarga na rosyjski węgiel, ściągamy go z różnych części świata. Zapewnił, że są zakontraktowane odpowiednia ilość węgla.

"W tej chwili przypływają statki do portów polskich, gdzie jest ten węgiel przeładowywany i rozsyłany po Polsce. Oczywiście też zwiększone zostały możliwości i w tej chwili jest zwiększane wydobycie polskich kopalni" - mówił polityk PiS.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że do niedawna m.in. ze względu na zalecenia UE polskie kopalnie ograniczały wydobycie ze względu na politykę klimatyczną.

"Jak widać w tej chwili te założenia, można powiedzieć, że obróciły się o 180 stopni i wobec tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech i Francji następuje powrót do paliw kopalnych, w tym węgla i elektrowni węglowych" - podkreślił Sobolewski.

 

Rozmawiała: Anna Nartowska

autor: Rafał Białkowski

an/