Zamrożenie cen prądu. Projekt ustawy trafił do Sejmu

2022-09-27 10:17 aktualizacja: 2022-09-27, 15:25
Widok na linie przesyłowe wysokiego napięcia. Fot. PAP/Mateusz Marek
Widok na linie przesyłowe wysokiego napięcia. Fot. PAP/Mateusz Marek
Projekt ustawy chroniącej odbiorców energii został już skierowany do Sejmu. Naszą intencją jest, by został on uchwalony na bieżącym posiedzeniu Izby - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller. "Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu - i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na Radzie Ministrów" - napisał o projekcie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę i potrwa do czwartku.

Müller poinformował w poniedziałek wieczorem, o przyjęciu przez rząd projektu ustawy, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej po cenie z 2022 r. wyniesie 3 tys. kWh dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi przewidziano limit w wysokości 2,6 tys. kWh, a dla pozostałych gospodarstw domowych - 2 tys. kWh.

"Projekt ustawy chroniącej odbiorców energii został już skierowany do Sejmu. Naszą intencją jest, by został on uchwalony na bieżącym posiedzeniu Izby" - powiedział PAP Müller.

"Po intensywnych pracach przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej" - wskazał we wtorkowym wpisie na Facebooku szef rządu.

"Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu - i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na wczorajszej Radzie Ministrów" - zaznaczył.

Premier zwrócił uwagę, że w ramach rządowej tarczy solidarnościowej założono "zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r": do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych; do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami; do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

"To ochrona 17 mln gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 23 mld złotych" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił też uwagę na "specjalny dodatek elektryczny" - dla tych, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. "To ochrona 800 000 gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 1 miliarda złotych" - podkreślił we wtorkowym wpisie Mateusz Morawiecki.

Jak stwierdził szef rządu, ustawa przewiduje także zachęty do oszczędzania energii, które "mają obowiązywać już od 1 października 2022 r.". Jak dodał, chodzi o upust dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużycie energii - "wartość upustu - 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii".

"W obliczu europejskiego kryzysu energetycznego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozostawi nikogo bez pomocy" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. "Tak jak w przypadku poprzednich tarcz - najważniejsza jest dla nas ochrona polskich rodzin. Razem przetrwamy ten trudny czas i pokażemy siłę solidarności!" - napisał szef rządu.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych - odbiorcy tzw. grupy taryfowej G.

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony ma być jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków - podano.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. (PAP)

Autorzy: Magdalena Jarco, Rafał Białkowski

kgr/