Reuters: USA przekażą Ukrainie broń za ponad miliard dolarów

2022-09-28 06:23 aktualizacja: 2022-09-28, 10:53
Wyrzutnia rakietowa HIMARS. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Wyrzutnia rakietowa HIMARS. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.

Powołując się na urzędników pragnących zachować anonimowości Reuters poinformował, że szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach.

Pomoc dla Ukrainy ma zawierać systemy wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z amunicją, systemy przeciwdronowe i radarowe oraz części zamienne. Obejmie też szkolenia i wsparcie techniczne.

"Stany Zjednoczone z niepokojem obserwują, jak prorosyjskie siły przeprowadzają referenda na okupowanych obszarach Ukrainy, a ich wyniki mają być wkrótce ogłoszone. Waszyngton przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Rosji, gdyby Moskwa zaanektowała te obszary po ogłoszeniu wyników referendów" – zauważył Reuters.

Prezydent Joe Biden potępił "referenda" i przyrzekł, że Amerykanie nigdy nie uznają ich wyników. Po rosyjskiej agresji dotychczasowa wartość pomocy wojskowej USA dla Ukrainy przekracza 15 mld dolarów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/dsk/