Ile Polska ma gazu w magazynach? Wiceminister klimatu podaje dane

2022-09-28 13:48 aktualizacja: 2022-09-28, 14:13
Należący do PGNiG, magazyn gazu ziemnego w Brzeźnicy k. Dębicy Fot. PAP/darek Delmanowicz
Należący do PGNiG, magazyn gazu ziemnego w Brzeźnicy k. Dębicy Fot. PAP/darek Delmanowicz
Magazyny gazu w Polsce są wypełnione w 100 procentach, prowadzimy stabilną eksploatację gazu ziemnego z naszych złóż nie tylko w Polsce, ale też na szelfie Morza Północnego – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju Piotr Dziadzio bierze udział w środę w odbywającym się we Wrocławiu VIII Kongresie Energetycznym.

Dziadzio poinformował, że magazyny gazu w Polsce wypełnione są w 100 proc.

„Prowadzimy stabilną eksploatację gazu ziemnego z naszych złóż nie tylko w Polsce, ale też na szelfie Morza Północnego. Mamy w pełni zakontraktowane dostawy LNG; mamy interkonektory – interkonektor ze Słowacją też wkrótce ruszy; przystępujemy do zintensyfikowanych działań w zakresie terminala LNG w Gdańsku” – wyliczał główny geolog.

Dodał, że wzrost możliwości dostaw gazu do Polski od 2023 r. jest na poziomie 21 mld metrów sześciennych. „To w tej chwili zabezpiecza nasze potrzeby” – podkreśli wiceminister.

Dziadzio wskazał, że w Polsce spadła konsumpcja gazu ziemnego.

„Wynika to z ceny, ale też oszczędności, które zostały wprowadzone w gospodarstwach domowych i w przemyśle. Mamy o 40 proc. niższe zużycie gazu ziemnego; to wiąże się z wykorzystaniem innych źródeł, które zastępują gaz zmienny” – mówił.

Główny geolog kraju zwrócił też uwagę na rynek energii elektrycznej. Wskazał, że ceny energii w kontraktach BASE na przyszły rok wzrosły o 396 proc. „To bardzo poważna sytuacja. Te ceny są wynikiem sytuacji geopolitycznej” – podkreślił Dziadzio.

Organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych VIII Kongres Energetyczny zakończy się w czwartek.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

mar/