Kreml kłamie w sprawie Polski i rzekomego przyłączenia Lwowa. Żaryn: Chce wytworzyć wrogość pomiędzy Polakami i Ukraińcami

2022-09-28 14:55 aktualizacja: 2022-09-28, 22:57
Władimir Putin w telewizji, Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Władimir Putin w telewizji, Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja celowo manipuluje faktami i szerzy fałszywe narracje dążąc do wytworzenia wrogości pomiędzy Polakami i Ukraińcami - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Minister w KPRM wskazał na kolejne przykłady rosyjskiej dezinformacji, które mają prowadzić do takich zamierzonych przez Kreml skutków - powtarzanie kłamstwa dotyczącego rzekomych planów polskich władz: ataku na Ukrainę i aneksji zachodniej części tego państwa.

Żaryn powiedział PAP, że kremlowskie kanały komunikacji eksponują wątek "odnalezienia" na Ukrainie wydrukowanych rzekomo przez polską PKW kart do głosowania w sprawie przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski.

"Doniesienia medialne wykorzystują zdjęcia fałszywych dokumentów, które są prezentowane jako karty wyborcze. Na kartce opatrzonej pieczęcią PKW i godłem RP widać pytania o poparcie dla przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski" - powiedział sekretarz stanu w KPRM.

Według niego ta manipulacja służy rosyjskiej propagandzie do uwiarygodnienia tezy o rychłym końcu państwa ukraińskiego. "Oprócz Polski ziemie ukraińskie mają przypaść w udziale Rosji, Węgrom i Rumunii" - wskazał treść dezinformacyjnych przekazów.

Pełnomocnik rządu podkreślił, że Rosja od wielu tygodni "nagłaśnia kłamstwa, że Polska zagraża Ukrainie i chce anektować jej ziemie".

"Polska, wg rosyjskiej propagandy, ma być postrzegana jako kraj agresywny i niebezpieczny, który nigdy nie porzucił chęci odzyskania Lwowa i Kresów. Rosja celowo manipuluje faktami i szerzy fałszywe narracje dążąc do wytworzenia wrogości pomiędzy Polakami i Ukraińcami" - powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa 217 dzień - rozpoczęła się 24 lutego. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

kw/