Władze Ukrainy: odkryto kolejną rosyjską katownię w wyzwolonej miejscowości w obwodzie charkowskim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-03 06:45 aktualizacja: 2022-10-04, 07:56
Ruiny w Charkowie. Fot. PAP/Elena Dolzhenko
Ruiny w Charkowie. Fot. PAP/Elena Dolzhenko
Katownię odkryto w miejscowości Pisky-Radkiwski w obwodzie charkowskim. "Po deokupacji nasi policjanci dokumentują tu wojenne zbrodnie armii +wyzwolicieli+. Kiedy rosyjscy wojskowi weszli do wsi, wygonili miejscowych z ich domów i sami tam zamieszkali" - pisze policja. Opuszczając wieś, okupanci zostawili na drzwiach w domach pułapki.

07:50 Korea Północna popiera decyzję rosyjskiego rządu o aneksji czterech terytoriów ukraińskich - informuje Nexta za Koreańską Agencją Informacyjną.

07:32 Rosyjscy strażnicy na granicy Rosji z Łotwą przepuszczają dziennie tylko po kilku Ukraińców, którzy uciekają przez Rosję z okupowanych ukraińskich terytoriów, podczas gdy w kolejce czekają setki osób - pisze portal Delfi. Ludzie śpią pod gołym niebem, na kartonach i paletach.

Setki ludzi dniami czekają w kolejce pod gołym niebem do pieszego przekroczenia granicy rosyjsko-łotewskiej - podaje Delfi, powołując się na relacje uchodźców i wolontariuszy. Ludzie śpią na kartonach, paletach, ceracie. Podczas gdy rosyjscy strażnicy przepuszczają stosunkowo szybko, w oddzielnej kolejce, obywateli Rosji i UE, to w przypadku Ukraińców dziennie przez granicę odprawiają tylko po kilka osób.

07:30 Pseudo-mobilizacja rezerwistów, którzy nie byli szkoleni od 20 lat sprawi, że będą oni raczej mięsem armatnim, które ma zatykać dziury we froncie rosyjskim skutecznie wyłamywane przez wojska ukraińskie; pododdziały bez zgrania bojowego są nic nie warte - ocenił gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak.

07:14 Przemówienie Putina, w którym ogłosił on rzekomą aneksję części Ukrainy pokazuje, że mamy do czynienia z faszystowskim przywódcą - mówi w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, zwiastuje to trudne czasy przed światem i nie wykluczył użycia broni jądrowej przez Putina.

07:13 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył we wtorek, że dowódcy wojskowi Rosji zadecydowali o przerzuceniu do walk na Ukrainie oddziałów gwardii narodowej (Rosgwardii) rozlokowanych w regionach Syberii oraz rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii.

"Zgodnie z naszymi informacjami dowództwo wojskowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przeniesieniu do rejonu prowadzenia działań bojowych wojsk Rosgwardii, bazujących w granicach administracyjnych Syberyjskiego Okręgu Wojskowego, oraz kontyngentu wojsk rosyjskich w Syrii" - oświadczył sztab. Ocena ta znalazła się w porannym raporcie o sytuacji na froncie, opublikowanym na Facebooku

07:12 Siły Zbrojne Ukrainy wyeliminowały rosyjski system rakiet przeciwlotniczych „Ураган” i zdobyły dwa czołgi - podaje Українська правда.

07:08 Chiny nie chcą się narażać na sankcje, ale zacieśniają współpracę z Rosją w strategicznych sektorach; Putin nie dostał od Xi Jinpinga wszystkiego, co chciał, ale samo spotkanie w Samarkandzie miało stanowić polityczne wsparcie, a sojusz de facto trwa – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

07:01 Urodziłem się w Rosji, ale w najgorszych snach nie przypuszczałem, że Rosjanie będą nas kiedyś bombardować i zabijać – mówi PAP mieszkaniec miasta Izium na wschodzie Ukrainy, które niedawno zostało wyzwolone po ponad pięciu miesiącach okupacji.

„Tak, chodziły słuchy, że Rosja przygotowuje się do wojny, ale my w to nie wierzyliśmy. Wy co, powariowaliście? – pytałem znajomych. Przecież my jesteśmy na pół ruscy, połowa rodziny tam – połowa tutaj. Jak tak można?" – oburza się 72-letni pan Wiaczesław.

06:41 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych.

05:30 Liczba sprzedanych biletów lotniczych w jedną stronę z Rosji wzrosła o 27 proc. w tygodniu od 21 września, gdy Władimir Putin ogłosił pierwszą mobilizację od czasu II wojny światowej, poinformowała we wtorek kampania ForwardKeys zajmująca się analizami ruch lotniczego.

03:49 Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona. powiedział w poniedziałek wicekanclerz Austrii, lider partii "Zieloni" Werner Kogler w Radzie Narodowej , donosi Ukrinform.

03:13 Moskwa nie ma planu dla społeczeństwa i gospodarki na wypadek wojny i nie ma nikogo do obsadzenia stanowisk tych, którzy uciekli lub zostali wcieleni do wojska, pisze we wtorek Politico.

Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej zdoła zmobilizować 300 tys. rezerwistów na wojnę w Ukrainie. Ale od czasu ogłoszenia mobilizacji do Gruzji i Kazachstanu wyjechało już ok. 360 tys. mężczyzn. Mówiąc najprościej, im bardziej Kreml się zmobilizuje, tym więcej mężczyzn będzie próbowało opuścić kraj, a to ma ogromne konsekwencje dla gospodarki. A Rosja nie ma planu rozwiązania tego problemu, twierdzi Politico.

00:42 Premier Elisabeth Borne ogłosiła w poniedziałek przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców wojennych.

Premier z zadowoleniem przyjęła przyjęcie we Francji ponad 100 tys. Ukraińców, w tym 19 tys. dzieci w wieku szkolnym.

23:11 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa „pokój” do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na "pokojowe" propozycje Elona Muska.

„Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – nie powinni zakrywać słowem „pokój” słów „Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów”, napisał Kuleba.

22:31 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak starli się na Twitterze z Elonem Muskiem, gdy amerykański miliarder zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i "status neutralny" dla Ukrainy.

Musk zaproponował też osobom śledzącym go na Twitterze, by zagłosowały w sprawie jego planu pokojowego.

22:27 W celu przezwyciężenia oporu administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu, ukraińskie władze deklarują, że USA  będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować – poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.

22:08 Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią o wsparciu w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. "Będziemy przy was, tak jak wy byliście przy nas, kiedy najbardziej was potrzebowaliśmy" - powiedziała podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w ambasadzie Niemiec w Warszawie.

21:25 Włoska Gwardia Finansowa zamroziła wille rosyjskiego oligarchy Edwarda Kudajnatowa w Portofino na Riwierze w Ligurii oraz w Rzymie, a także udziały w spółce - podała w poniedziałek agencja Ansa. Łączna wartość zamrożonego majątku magnata, działającego w sektorze energetycznym, to 57 mln euro.

21:20 Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Turcji - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

21:17 Ukraińskie wojska są na dobrej drodze, by spełnić swoje główne cele przed nadejściem zimy, w tym wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim - powiedziała w poniedziałek Celeste Wallander, asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Dodała też, że kluczowe znaczenie miało odbicie przez Ukraińców Łymana w obwodzie donieckim.

20:29 Za aneksją ukraińskich ziem zagłosowało w poniedziałek w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, więcej deputowanych, niż było na sali obrad - informuje niezależny portal Meduza.

19:40 Wyniki sobotnich wyborów parlamentarnych na Łotwie pokazują, że łotewscy Rosjanie, stanowiący ok. 25 proc. mieszkańców kraju, nie wpisują się już w jedne ramy ideologiczne i popierają różne partie - podkreśla socjolog Arnis Kaktinsz, cytowany w poniedziałek przez agencję BNS.

19:10 Ukraińcy odbijają kolejną miejscowość w obwodzie chersońskim.

18:34 Prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji nabierają tempa; jesteśmy bardzo blisko porozumienia - powiedział dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Dodał, że decyzje mają zapaść we wtorek.

18:03 Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wyraziła zaniepokojenie groźbami Putina o użyciu bomby atomowej w wojnie w Ukrainie. "Traktujemy jego słowa bardzo poważnie, wszystko inne byłoby zaniedbaniem" - powiedział Baerbock w poniedziałek gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung".

18:00 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w pierwszym dniu podróży po krajach Afryki wezwał do powstrzymania wpływów Rosji na kontynencie, ponieważ niosą ze sobą zniszczenie, przewroty i głód - poinformowała w poniedziałek rosyjska sekcja BBC.

17:54 Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w obwodzie charkowskim, zabijając lekarza i raniąc pielęgniarkę - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony - przekazał.

17:47 W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała w poniedziałek ukraińska policja.

17:37 Amerykańscy ochotnicy walczą po stronie Ukrainy.

17:34 Ukraińska poetka Marianna Kijanowska została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2022 - poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

17:25 Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała w poniedziałek CNN. Według źródeł telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

17:21 Pies Krym, który czuwał w miejscu śmierci opiekunów jest pod opieką wolontariuszy. Wraca do zdrowia.

17:00 Decyzje rosyjskiej Dumy Państwowej w sprawie anektowanych terytoriów Ukrainy nigdy nie zostaną uznane, podobnie jak pseudoreferenda – oświadczyła w poniedziałek przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen po spotkaniu z ambasadorem Ukrainy w Wilnie Petro Besztą.

16:57 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi napisał w poniedziałek na Twitterze, że przyjmuje z zadowoleniem uwolnienie dyrektora generalnego ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa, który w piątek został zatrzymany przez Rosjan.

16:53 Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii przekaże Ukrainie wart ponad 300 tys. euro sprzęt do usuwania materiałów wybuchowych, w tym min czy niewypałów - poinformowała w poniedziałek stacja ERR.

16:21 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, by "stanowczo potępić" pseudoreferenda przeprowadzone w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego na wschodzie i południu Ukrainy oraz późniejszą decyzję o aneksji regionów - podała w poniedziałek agencja BNS.

16:13 Resort spraw zagranicznych Kataru odniósł się w poniedziałek do ogłoszonej przez Putina aneksji czterech ukraińskich obwodów i ogłosił w komunikacie, że "suwerenność i terytorialna integralność Ukrainy musi być respektowana".

15:49 Z każdym zabitym na Ukrainie dzieckiem coraz trudniej jest zrozumieć argumenty Belgradu - powiedział w poniedziałek ukraiński ambasador w Serbii Wołodymyr Tolkacz, komentując niechęć serbskich władz wobec przyłączenia się do wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji.

15:44 Była propagandystka Channel One Marina Ovsyannikova, oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o armii rosyjskiej, została umieszczona na federalnej liście poszukiwanych. Według byłego męża uciekła z aresztu domowego wraz z nastoletnią córką. 

15:27 Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.

15:05 Nie możemy dać się kierować strachem przed Putinem, w innych krajach ten lęk nie jest aż tak widoczny – zaapelował do swoich rodaków były prezydent Joachim Gauck w wywiadzie udzielonym stacji ZDF z okazji przypadającego dziś Dnia Jedności Niemiec.

Jak podkreślił Gauck, świat stoi obecnie w obliczu wielu kryzysów, a rosyjska agresja na Ukrainę stawia przed Zachodem szczególnie poważne wyzwania, takie jak gwałtownie rosnące ceny energii, rosnące obawy przed eskalacją nuklearną.

14:58 Stoimy razem i wspieramy Ukrainę i jej obywateli w ich walce o wolność, jedność i sprawiedliwość ich kraju - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek w Erfurcie na marginesie uroczystości z okazji 32 lat jedności Niemiec . "I jasne jest, że będziemy nadal udzielać wsparcia tak długo, jak będzie to konieczne".

14:51 Rosja będzie konsultować się z mieszkańcami obwodów chersońskiego i zaporoskiego, które nie są w całości okupowane, na temat granic - podaje Biełsat za rzecznikiem prasowym Kremla.

14:42 83 proc. ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania ośrodka Rating.

Gdyby na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie dołączenia do NATO, 83 proc. badanych zagłosowałoby za akcesją do Sojuszu, 4 proc. byłoby przeciwko, a 9 proc. nie oddałoby głosu.

14:20 Włochy potępiają przeprowadzenie przez Rosję na okupowanych ziemiach na Ukranie referendów, które były "farsą" i "pogwałceniem wszelkich norm międzynarodowych" - takie stanowisko przedstawiło w poniedziałek MSZ w Rzymie wezwanemu tam ambasadorowi Rosji Siergiejowi Razowowi.

Przedstawiciel MSZ poinformował, że przekazał apel do władz Rosji o "anulowanie nielegalnych działań", jak nazwał referenda i o "bezwarunkowe, całkowite i natychmiastowe" wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy. 

14:02 Zmarło trzech rekrutów z rosyjskiego garnizonu znajdującego się we wsi Poroszyno leżącej ok. 130 km na wschód od Jekaterynburga; mężczyźni przybyli do ośrodka szkoleniowego w ramach zarządzonej w drugiej połowie września przez władze rosyjskie mobilizacji - podał w poniedziałek niezależny portal Meduza.

13:54 "Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni nuklearnej na Ukrainie, USA i ich sojusznicy zniszczą wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe w tym kraju i zatopią rosyjską Flotę Czarnomorską" – uważa były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus.

Petraeus wyjaśnił, że nie rozmawiał na temat możliwej odpowiedzi USA na nuklearną eskalację ze strony Rosji z doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem – przekazał brytyjski dziennik „Guardian”.

„Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy na Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym” – powiedział Petraeus w rozmowie ze stacją ABC News.

13:42 Były ukraiński deputowany Ołeh Liaszko wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy - podaje portal Nexta. 

13:29 "Jeżeli Putin uzna, że zbrojenie Ukrainy przez państwa NATO powodują porażki Rosji na wojnie, a także zagraża jego władzy wewnątrz kraju, może zdecydować się na uderzenie w punkty logistyczne, w tym na terytorium Polski" - powiedział w niedzielę stacji CNN amerykański senator Marco Rubio.

"Myślę, że jest to całkiem możliwe, że zdecyduje się w końcu uderzyć w jeden z tych punktów przeładunkowych, przez które przechodzą te dostawy, w tym wewnątrz Polski" - powiedział republikański senator, który jest wiceprzewodniczącym senackiej komisji ds. wywiadu.

Zaznaczył, że rośnie obawa o nieprzewidywalność zachowań Putina.

13:17 Władze Litwy uznały za osobę niepożądaną Siergieja Riabokonia, najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego Rosji na Litwie i szefa rosyjskiej ambasady w Wilnie, za działania i wypowiedzi niezgodne ze statusem dyplomaty - poinformowano w oświadczeniu litewskiego MSZ.

12:22 Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział w poniedziałek, że region zostanie wkrótce odbity przez ukraińskie siły, a osoby, którzy sprzyjają Rosji, nie doczekają się nadejścia rosyjskich władz. Tego samego dnia ukraińska prokuratura generalna powiadomiła o skazaniu na 12 lat więzienia mieszkańca obwodu ługańskiego za przekazywanie Rosjanom informacji o Siłach Zbrojnych Ukrainy.

"'Żduny' się nie doczekają - Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskie dopiero w 2026 roku. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczastii" - napisał Hajdaj. 

Termin "żdun" wywodzi się od rosyjskiego słowa "żdat'" czyli "czekać". W 2017 roku politolog Dmitrij Trawin wyjaśnił, że "rosyjski żdun jest smutny, leniwy i słaby" i symbolizuje kraj, "który trwa w stagnacji i nie ma warunków do jakiejkolwiek aktywności, ani politycznej, ani cywilnej, ani żadnej innej".

Jak przekazał szef władz obwodu ługańskiego, okres przejściowy dla tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) przed jej ostatecznym dołączeniem do Rosji potrwa do 2026 roku, zgodnie z zapowiedziami rosyjskiego rządu. Skomentował, że "ci, którzy ucieszyli się z pseudoreferendów tydzień temu będą musieli poczekać nieco ponad trzy lata".

11:03 Stany Zjednoczone zamierzają przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 miliarda dolarów miesięcznie w okresie wojny z Rosją i namawiają europejskich sojuszników do podobnej pomocy finansowej - przekazała agencja Bloomberga za anonimowymi źródłami.

10:43 Rosyjscy okupanci kazali nauczycielom przeprowadzić specjalną lekcję, aby wpajać dzieciom w Mariupolu, że miasto „zawsze było rosyjskie” – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenkę, który jest lojalny wobec Kijowa.

09:32 Niezwykle szybkie przyznanie przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż podczas "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą popełniono błędy, podkreśla skalę dysfunkcji w pierwszym tygodniu obowiązywania mobilizacji - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:07 W walkach nad Morzem Czarnym poległ pułkownik Mychajło Matiuszenko, pseudonim "Dziadek", który dowodził grupą lotników znanych jako "Duch Kijowa" i odpowiedzialnych za obronę powietrzną stolicy Ukrainy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji - poinformował mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk.

08:51 "Upadek miasta, które już było w rękach Rosja dzień po tym, jak Rosja ogłosiła aneksję tego terytorium i uznaje to za swoje terytorium, jest dla Rosji upokarzające, bo oznacza to, że w świetle doktryny państwowej, doktryny rosyjskiej właśnie, Rosja prowadzi wojnę na swoim terytorium. Jest to absurdalne" - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę.

08:39 "Jest realna szansa, żeby Ukraina stała się członkiem NATO" - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, zastrzegając, że w Sojuszu "musi być jednomyślność". Jak dodał, Polska od kilku miesięcy stara się przekonać pozostałe kraje  Sojuszu do poparcia wniosku Ukrainy ws. dołączenia do NATO.

08:18 Komisarz wojskowy Kraju Chabarowskiego w azjatyckiej części Rosji stracił stanowisko, a połowę zmobilizowanych pod jego zarządem osób odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując gubernatora regionu Michaiła Diegtiariowa.

„W ciągu 10 dni kilka tysięcy naszych krajan otrzymało wezwania i stawiło się w biurach rejestracji (…). Mniej więcej połowę z nich odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów zapisu do służby wojskowej” – oświadczył na Telegramie Diegtiariow.

Gubernator Kraju Chabarowskiego zapewnił, że usunięcie ze stanowiska komisarza wojskowego Jurija Łajki nie będzie miało wpływu na plan mobilizacji wytyczony przez Putina.

07:52 Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie, podważa narrację Kremla na temat wojny na Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta Władimira Putina – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:49 Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ w poniedziałek na godz. 11. Zostanie mu przedstawione polskie stanowisko nieuznające pseudoreferendów na Ukrainie i prób włączenie części terytorium tego kraju do Rosji - poinformował wiceszef polskiej dyplomaci Marcin Przydacz.

04:41 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, podczas wizyty w Turcji w niedzielę, omówił najnowsze działania Rosji na spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem - podała agencja Ukrinform.

"W ramach wizyty w Republice Turcji szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak odbył spotkanie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem, na którym omówiono najnowsze agresywne działania Federacji Rosyjskiej" – napisano w komunikacie kancelarii ukraińskiego prezydenta.

01:11 Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także tworzenie europejskiej wspólnoty politycznej będą głównymi tematami nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w Pradze w dniach 6-7 października.

00:09 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wieczornym przemówieniu wideo, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.

Zełenski wspomniał o obu miejscowościach, dziękując przy tym poszczególnym jednostkom sił ukraińskich za poświęcenie na froncie.

W swoim wystąpieniu Zełenski podkreślił, iż sukces sił ukraińskich nie ogranicza się do Łymanu w obwodzie donieckim. "Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymana" - oświadczył ukraiński prezydent.

23:32 Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że siły zbrojne Ukrainy robią postępy w rejonie Chersonia, co oznacza swoistą "zmianę dynamiki" działań bojowych sił ukraińskich przeciwko rosyjskiej armii.

22:04 "Wyzwolenie Łymanu jest - po udanej kontrofensywie charkowskiej - kolejnym dowodem na to, że Ukraina wygra tę wojnę militarnie. Rosja nie ma szans na utrzymanie okupowanych terenów pod swoją kontrolą na dłuższą metę" - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla portalu RND ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

21:56 W sieciach społecznościowych pojawiają się niepotwierdzone na razie oficjalnie doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich na południu kraju, w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

Agencja UNIAN opublikowała zdjęcia ukraińskich żołnierzy przy miejscowości Chreszczeniwka. Według informacji w sieciach społecznościowych wyzwolona została także miejscowość Zołota Bałka.

Białoruska niezależna Nasza Niwa analizuje relacje rosyjskich „blogerów frontowych”, z których wynika, że siły ukraińskie doszły do miejscowości Dudczany.

Potwierdzenie tej nieoficjalnej na razie informacji oznaczałoby, że Ukraińcy od soboty weszli w głąb rosyjskich pozycji na ponad 20 km, a rosyjski front na tym odcinku może się załamać.

21:31 Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał pracować nad „nowymi europejskimi sankcjami” przeciwko Rosji podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w niedzielę – podał Pałac Elizejski.

(PAP)