Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje wojny głównymi tematami nieformalnego szczytu w Pradze

2022-10-03 06:57 aktualizacja: 2022-10-03, 11:26
Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także tworzenie europejskiej wspólnoty politycznej będą głównymi tematami nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w Pradze w dniach 6-7 października.

O głównych tematach szczytu poinformował w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu do szefów państw i rządów krajów UE. Pełny tekst dokumentu został opublikowany na stronie internetowej Rady Europejskiej.

Nieformalny szczyt UE odbędzie się w dniach 6-7 października w stolicy Czech, które sprawują rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

"Za kilka dni spotkamy się w Pradze na dwóch ważnych wydarzeniach: 6 października odbędzie się pierwsze spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a następnego dnia - nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej" - napisał Michel.

Przypomniał przy tym, że w czerwcu Rada Europejska przeprowadziła strategiczną dyskusję na temat dalszych relacji między UE a jej partnerami.

"W związku z dramatycznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie, która w wielu kwestiach dotyka kraje europejskie, zgodziliśmy się na utworzenie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, której celem jest połączenie wysiłków krajów europejskich i stworzenie koordynującej platformy politycznej. Chodzi o zjednoczenie przywódców na równych prawach, wzmocnienie dialogu politycznego i współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a tym samym wzmocnienie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w całej Europie” – podkreślił Michel.

Wyjaśnił, że w tym formacie europejscy przywódcy będą mogli koordynować stanowiska w szerokim zakresie tematów, w tym pokoju i bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, kwestii energii i zmian klimatycznych, migracji i mobilności ludności.

"Wojna na Ukrainie nadal się nasila"

Podczas nieformalnego spotkania 7 października przywódcy UE będą rozmawiać o trzech najpilniejszych i powiązanych ze sobą problemach: wojnie Rosji z Ukrainą, sytuacji energetycznej i unijnej gospodarce.

"Wojna na Ukrainie nadal się nasila. Niestety Kreml podjął nieodpowiedzialne kroki w celu jej eskalacji: zorganizował kampanię narodowej mobilizacji, fałszywe i szkodliwe +referenda+ i nielegalną aneksję ukraińskich terytoriów oraz kontynuuje swoją agresywną retorykę. W obliczu tych wszystkich wydarzeń musimy pozostać zjednoczeni i być stanowczymi w naszej odpowiedzi” – podkreślił szef Rady Europejskiej.

Potwierdził, że solidarność UE z Ukrainą pozostaje niezachwiana.

"Będziemy nadal zwiększać nasze środki ograniczające, aby zwiększyć presję na Rosję, by zakończyła tę wojnę. Na naszym spotkaniu będziemy dyskutować o tym, jak nadal udzielać Ukrainie potężnego wsparcia gospodarczego, wojskowego, politycznego i finansowego tak długo, jak będzie to konieczne" – oświadczył Michel.

Według niego, kolejnym ważnym tematem nieformalnego szczytu w Pradze będzie koordynacja wysiłków państw członkowskich UE w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej oraz przezwyciężenie skutków wojny Rosji z Ukrainą dla europejskiej gospodarki i energetyki.

W szczególności przywódcy będą dyskutować o działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ochrony najsłabszych gospodarstw domowych i przedstawicieli biznesu w warunkach skrajnie wysokich cen energii, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy.

"Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej kluczem do rozwiązania wszystkich tych problemów jest nasza zdolność do pozostania razem i udzielenia skoordynowanej odpowiedzi politycznej w duchu solidarności i ochrony naszych wspólnych interesów” – podkreślił Michel. (PAP)

mmi/