Obcinają włosy na znak solidarności z protestującymi kobietami w Iranie. Wymowny gest francuskich aktorek

2022-10-05 10:18 aktualizacja: 2022-10-05, 17:04
Juliette Bioche. Fot. PAP/Abaca
Juliette Bioche. Fot. PAP/Abaca
Francuskie aktorki i piosenkarki - w tym Juliette Binoche, Marion Cottilard i Charlotte Gainsbourg - obcięły włosy na znak solidarności z kobietami w Iranie, które od kilku tygodni protestują w obronie swoich praw po tym, jak 22-letnia Mahsa Amini zmarła w niejasnych okolicznościach po zatrzymaniu przez policję moralności.

Akcję obcinania włosów - w której udział wzięły Juliette Binoche, Marion Cotillard, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Berenice Bejo, Melanie Laurent i Julie Gayet, Angele, Isabelle Carre, Rebeccę Marder, Pomme, Eye Haidarę, Juliette Armanet, Muriel Robin, Laure Calamy - ilustruje teledysk opublikowany w środę w mediach społecznościowych.

„Za wolność” - mówi Juliette Binoche w teledysku przed obcięciem włosów.

Z kolei we wtorek prawie tysiąc aktorów, aktorek i innych znanych osób, m.in. Lea Seydoux, Isabelle Huppert i Dany Boon oraz szef festiwalu filmowego w Cannes Thierry Fremaux, wezwało do „wspierania buntu kobiet w Iranie” w manifeście wysłanym agencji AFP.

„Wzywamy wszystkich tych, którzy wypowiadają się przeciwko zabójstwu Mahsy Amini i masowym, brutalnym i śmiertelnym represjom zlecanym przez władze irańskie, aby wyrazili głośno i wyraźnie swoją solidarność z narodem irańskim” – napisano w manifeście.

22-letnia Iranka Mahsa Amini zmarła 16 września, trzy dni po zatrzymaniu przez policję moralności za naruszenie surowego kodeksu kobiecego ubioru w Iranie. Jej śmierć wywołała w kraju falę brutalnie tłumionych protestów, a na całym świecie odbyły się wiece na znak solidarności z irańskimi kobietami.

Według najnowszych danych przedstawionych we wtorek przez organizację Iran Human Rights (IHRNGO) liczba osób zabitych podczas protestów wzrosła do co najmniej 154, a wśród ofiar są dzieci.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/

TEMATY: