Premiera "Wielkiej Wody" Netfliksa. Pierwszy polski serial katastroficzny

2022-10-05 15:16 aktualizacja: 2022-10-06, 11:10
Kadr z serialu "Wielka Woda". Fot. Netflix
Kadr z serialu "Wielka Woda". Fot. Netflix
Dziś światowa premiera najnowszej produkcji Netfliksa - serialu "Wielka Woda". Pierwszy polski serial katastroficzny opowiada o Powodzi Tysiąclecia, która miała miejsce we Wrocławiu w 1997 roku. Będzie można go zobaczyć w ponad 190 krajach na całym świecie. 

"W 1997 roku dostałem się do szkoły teatralnej, byliśmy na wakacjach, i nagle otrzymaliśmy wiadomość, że nadeszła powódź. Sporo czasu spędziłem z bratem na wałach, a mój ojciec kierował w tym czasie komitetem powodziowym” - wspomina Tomasz Kot, którego wraz z jego 15-letnią córką Blanką można zobaczyć w produkcji Netfliksa. 

Serial "Wielka Woda" inspirowany jest wydarzeniami z okresu Powodzi Tysiąclecia, kiedy to Wrocław walczył o utrzymanie się na powierzchni. Walkę mieszkańców z żywiołem oglądamy z perspektywy kilku bohaterów filmu m.in. miejscowego urzędnika Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt), który na pomoc miastu ściąga mieszkającą na co dzień w Holandii wykwalifikowaną hydrolożkę - Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska).

Premiera na Netfliksie już dziś

W piątek 30 września we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbyła się uroczysta premiera "Wielkiej Wody". W pokazie specjalnym wzięło udział ponad 1000 osób, w tym przede wszystkim wrocławianie i wrocławianki, którzy zobaczyli serial jako pierwsi na świecie. Z publicznością po seansie spotkali się aktorzy oraz twórcy serialu m.in. Tomasz Kot, Anna Dymna, Anna Kępińska,  Kasper Bajon,Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. 

"Wielka Woda" dostępna na Netfliksie od 5 października 2022 roku.

gn/