ISW: irańskie drony używane przez Rosję nie będą miały znacznego wpływu na przebieg wojny [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-06 08:08 aktualizacja: 2022-10-07, 08:21
Fot. / Twitter / @RALee85
Fot. / Twitter / @RALee85
Irańskie drony nie przynoszą Rosji asymetrycznych wyników, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie, i nie będą raczej miały znacznego wpływu na przebieg wojny – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:21 Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataków rakietowych na Zaporoże, na południowym wschodzie Ukrainy, które siły rosyjskie przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek - podała w piątek rano ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Władze informują o kolejnych atakach na to miasto przy użyciu irańskich dronów.

07:15 Zniszczyli cerkiew, rozwalili szkołę, splądrowali domy. Krążyli wokół wsi czołgami i głośno rechotali. Zachowywali się, jak pijani albo po narkotykach – mówi PAP o rosyjskich żołnierzach Tamara, mieszkanka wyzwolonej niedawno wsi Mała Komyszuwacha na wschodzie Ukrainy.

Przed wojną ta miejscowość w obwodzie charkowskim liczyła ponad 200 ludzi. Obecnie mieszka w niej 15 osób. Na ulicach nie widać nikogo. Żaden dom przy głównej wiejskiej drodze nie nadaje się do życia. To, czego nie zniszczyły pociski, zrujnowali mieszkający w nich okupanci. Tamara pojawia się nieoczekiwanie obok cerkwi.

07:07 Irańskie drony nie przynoszą Rosji asymetrycznych wyników, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie, i nie będą raczej miały znacznego wpływu na przebieg wojny – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie użyły 86 irańskich dronów Shahed-136, z czego 60 proc. zostało już zniszczonych przez siły ukraińskie. Pod koniec sierpnia źródła wywiadowcze w USA oceniały, że Iran przekazał Rosji setki dronów.

23:44 Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch. Pięć osób uważa się za zaginione.

"Z ogromnym żalem informuję, że wzrosła liczba ofiar ataku terrorystycznego na centrum miasta. Potwierdzono śmierć siedmiu mieszkańców regionalnego centrum, a co najmniej pięć osób uznano za zaginione. Obecnie trwa przeszukiwanie gruzów, następnie będzie można ustalić dokładną liczbę zabitych i rannych" – napisał Staruch na Telegramie.

22:35 Rosyjscy oficerowie zaczynają wyjeżdżać z okupowanego miasta Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Pozostają tam tylko zmobilizowani żołnierze z samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

22:31 Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w Pradze na zakończenie szczytu nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), której był inicjatorem, że przywódcy 44 państw Europy wspólnie odrzucili rosyjską agresję i opowiedzieli się za wsparciem Ukrainy.

"To bardzo ważne" - powiedział francuski prezydent, wskazując, że pojawiają się wątpliwości co do jedności, ale do wszystkich przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński. 

Macron podkreślił, że Unia Europejska powinna pełnić rolę, której niż zawsze była w stanie wypełnić. Przywołał przykład armeńskiego premiera Nikola Paszyniana, który dotąd nie spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Do tego spotkania doszło dopiero w Pradze przy okazji szczytu EPC - stwierdził francuski polityk.

22:22 Dwóch Rosjan, którzy utrzymują, że uciekli ze swego kraju przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą, dotarło na należącą do amerykańskiego stanu Alaska wyspę St. Lawrence na Morzu Beringa i poprosiło o azyl - poinformowało w czwartek biuro senator z Alaski Lisy Murkowski.

22:00 Ukraińskie wojska przejmują i następnie wykorzystują na polu walki tak dużo rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, że Rosja stała się de facto największym dostawcą broni dla Kijowa, wyprzedzając kraje zachodnie - poinformował amerykański dziennik "Wall Street Journal".

21:20 Parlament Europejski wezwał wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także do jednoznacznego potępienia fikcyjnych referendów na okupowanych terenach Ukrainy oraz próby siłowego zdobycia przez Rosję terytorium sąsiedniego kraju.

20:37 Wojska rosyjskie zastosowały w walkach na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136; 60 procent z nich zostało zniszczonych – powiadomił w czwartek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Rosja użyła na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136, z których 60 proc. zniszczono” - poinformował generał Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego. Jego wypowiedź opublikowano na Telegramie ukraińskiego ministerstwa obrony.

Hromow podał również, że od 30 września do 6 października Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały 24 irańskie drony kamikadze Shahed-36, oznaczane przez Rosjan nazwą Gerań-2. W tym czasie siły rosyjskie użyły 46 dronów do ataków na obiekty wojskowe, infrastrukturę i pozycje wojsk ukraińskich. (PAP)

20:11 Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza, który od kwietnia przebywa w areszcie w związku z "rozpowszechnianiem fałszywych informacji o siłach zbrojnych", został oskarżony o zdradę stanu; politykowi grozi kara 20 lat więzienia - poinformowała w czwartek agencja AP.

Jak powiadomił adwokat opozycjonisty Wadim Prochorow, zarzuty postawione Kara-Murzie są związane z jego wystąpieniami w krajach zachodnich, krytycznymi wobec władz Rosji i inwazji Kremla na Ukrainę.

15 marca Kara-Murza poinformował podczas przemówienia przed Izbą Stanową w Arizonie w USA, że rosyjskie wojska dokonują ataków na dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną na Ukrainie.

20:00 Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w czwartek, że globalny wzrost gospodarczy do 2026 roku będzie mniejszy o 4 biliony dolarów niż przewidywano, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę drastycznie zmieniła perspektywy światowej gospodarki.

19:30 W jednym z domów na okupowanych terenach Ukrainy mieszkali do niedawna rosyjscy wojskowi; najeźdźcy nie wiedzieli, jak korzystać z toalety i wybili w pomieszczeniu obok dziurę w podłodze, by załatwiać tam swoje potrzeby fizjologiczne - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

19:00 Propaganda Kremla korzysta z nieprawdziwych ocen prorosyjskiego ukraińskiego polityka, że Polacy winą za problemy w kraju obarczają ukraińskich uchodźców - podał w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

18:34 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oznajmił w czwartek, że jego organizacja uważa Zaporoską Elektrownię Atomową za obiekt ukraiński. W środę Kreml ogłosił, że Rosja przejmuje tę siłownię położoną w okupowanej części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy.

Po informacji o dekrecie Władimira Putina dotyczącym przejęcia elektrowni Grossi przybył do Kijowa, gdzie oświadczył, że MAEA nie ma informacji o tym, czy Rosja podłącza obiekt do własnej sieci.

Dodał, że z Rosją trzeba postępować konsekwentnie i zmierzać do tego, by zapobiec wypadkowi nuklearnemu.

18:15 Moja 83-letnia babcia ukrywała się podczas rosyjskiej okupacji w piwnicy, zmarła tam z zimna i głodu. Najeźdźcy nie pozwolili pochować jej na cmentarzu, dlatego musieliśmy pogrzebać babcię w przydomowym ogródku - relacjonował w czwartek mieszkaniec wyzwolonego miasta Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Jak dodał, przeniesienie szczątków kobiety na cmentarz i dokonanie tam pochówku stanie się możliwe dopiero w najbliższych dniach, po przeprowadzonych w Łymanie ekshumacjach. Nagranie rozmowy z mieszkańcem miasta opublikował na Twitterze przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

17:39 "Wojnę z Rosją trzeba wygrać teraz i na Ukrainie, żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę i Pragę, artyleria nie ostrzeliwała krajów bałtyckich, a rakiety nie uderzały w Finlandii" - zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.

"Walcząc z Kremlem, każdego dnia zmniejszamy ryzyko (rosyjskiej agresji na inne kraje Europy). (...) Zresztą, Rosja (już teraz) zabija nie tylko na Ukrainie, ale też na ulicach europejskich miast. Wcześniej dokonywała zamachów na różne osoby i aktów dywersji w magazynach uzbrojenia, a teraz atakuje również gazociągi (Nord Stream na dnie Bałtyku - PAP)" - powiedział prezydent 

Jak dodał, Rosja "należy do Europy w wymiarze geograficznym, ale pod względem wartości i sposobu postępowania jest to najbardziej antyeuropejski kraj świata". "Moskwa chce zmieniać przebieg granic, aby znowu podzielić kulę ziemską na strefy wpływów, niszcząc naszą wspólnotę opartą na współpracy i rozwoju. Jest to rosyjski sposób prowadzenia wojny: zabijać, zastraszać, stwarzać zagrożenie dla wolnych państw i korumpować" - podkreślił ukraiński przywódca.

17:14 Węgry przyjęły około 1,5 mln uchodźców od początku wojny na Ukrainie, a nasza południowa granica jest oblężona - oświadczył w czwartek w Belgradzie minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto. To nie przesada, bowiem migranci oraz przemytnicy są uzbrojeni i nie wahają się używać broni – dodał.

16:28 Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała KPRM.

16:21 W wyzwolonej we wrześniu miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono ciała dwóch cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina za policją i prokuraturą Charkowszczyzny.

Obaj zamordowani mężczyźni byli w wieku około 60 lat. Przed dokonaniem zabójstwa Rosjanie związali cywilom ręce za plecami. Jedna z ofiar miała siniaki na szyi i klatce piersiowej, a druga rany postrzałowe na głowie, klatce piersiowej i w okolicach pachwiny - powiadomiły ukraińskie organy ścigania. Jak dodano, ciała zostały porzucone na terenie cegielni.

15:58 Rada Najwyższa (parlament) odwołała w czwartek Kyryłę Szewczenkę ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy (NBU); decyzję tę podjęto na wniosek prezydenta Wołodymyra Zelenskiego - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

W ocenie Żełezniaka i innego deputowanego Ołeksandra Dubinskiego, największe szanse na zastąpienie Szewczenki ma były szef państwowego Oszczadbanku Andrij Pyszny.

15:38 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Białoruś wspomogła Moskwę niemal 250 wagonami z amunicją. Tylko w październiku Mińsk dostarczył rosyjskim wojskom blisko 30 takich wagonów - powiadomił w czwartek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow. Dodał, że białoruska amunicja trafiła ostatnio na odcinki frontu w obwodach donieckim i chersońskim.

15:18 Szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko, który we wtorek podał się do dymisji, jest podejrzany o "nielegalne działania", kiedy kierował państwowym Ukrhazbankiem – poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną.

Według ustaleń organów antykorupcyjnych kierownictwo Ukrhazbanku wypłacało premie za fikcyjne usługi „agentów”. „Podpisywano fikcyjne umowy z osobami fizycznymi i prawnymi, które rzekomo jako 'agenci' banku sprowadzili do niego dużych klientów. Za takie 'usługi' bank co miesiąc nielegalnie wypłacał 'wynagrodzenie'” – podano.

W latach 2014-2019 wypłacono nielegalnie kwoty opiewające w sumie na ponad 206 mln hrywien. Wśród podejrzanych osób jest szef NBU Szewczenko.

14:35 Spod gruzów budynku mieszkalnego ostrzelanego przez siły rosyjskie w nocy ze środy na czwartek w Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, wydobyto ciała trzech osób – poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Tym samym liczba ofiar nocnych ataków rakietowych wzrosła do czterech; wcześniej szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch informował o jednej osobie, która zginęła na miejscu oraz o drugiej ofierze, która zmarła w karetce pogotowia. Potem informację tę sprostowano – śmierć kobiety w karetce nie została potwierdzona.

13:48 Prezydent Andrzej Duda mówił podczas spotkania przywódców Grupy Arraiolos na Malcie, że Polska, która stoi w pierwszej linii walki ze skutkami rosyjskiej agresji, jest "sekowana" i pozbawiana środków z Krajowego Planu Odbudowy – poinformowało źródło z prezydenckiej delegacji.

13:29 Od początku października Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 400 km kw. obwodu chersońskiego na południu kraju - poinformowała w czwartek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Jak dodała, zmobilizowani Rosjanie już stali się mięsem armatnim wykorzystywanym na południu Ukrainy.

13:09 Niech NATO pokaże, że nie boi się Rosji – zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu dla australijskiego think tanku Lowy Institute. Dodał, że przyjęcie do Sojuszu Ukrainy jest szansą dla NATO na wzmocnienie siły na wschodzie Europy.

11:57 Zaporoże przed i po rosyjskiej "specjalnej operacji".

11:24 Ukraiński żołnierz próbuje zdjąć rosyjską flagę w wyzwolonym regionie. 

11:03 Przywódca Czeczeni Ramzan Kadyrow został rekordzistą pod względem nałożonych sankcji na jedną osobę. Federacja Rosyjska zorganizowała z tej okazji uroczystą galę. 

10:45 Mieszkaniec Zaporoża pokazuje skutki ostrzału.

 

10:36 Straty Rosyjskiej armii podane przez władze Ukrainy:

10:20 Będziemy szukać nowego porządku bez Rosji - powiedział w czwartek w Pradze wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell przed spotkaniem przywódców 44 państw Europy w nowym formacie politycznym Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC).

09:46 Zniszczenia po ataku na Zaporoże.

 

09:11 Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim, stawiając Rosjan przed dylematem, czy bronić całego obszaru, czy skoncentrować się na najbardziej realnych do utrzymania częściach tego regionu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:16 Dwie kobiety zginęły w dokonanym nocą przez Rosję ostrzale domów mieszkalnych w Zaporożu na południu Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Akcja ratunkowa trwa.

„Jedna kobieta zginęła, druga umarła w karetce pogotowia. Pod gruzami znajduje się jeszcze co najmniej pięć osób” – napisał Staruch na Telegramie.

Podkreślił, że uratowano wiele osób. Dodał też, że istnieje prawdopodobieństwo, że Rosjanie ponowią ataki, i zaapelował o ostrożność, szczególnie gdy ogłoszony zostanie alarm przeciwlotniczy.

07:42 Cztery osoby cywilne zginęły, a trzy zostały ranne w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Trzy osoby zginęły w Torskem, jedna w Zaricznem. Ponadto w wyzwolonych miejscowościach Swiatohirsk i Łyman odnaleziono ciała 10 osób zabitych przez Rosjan podczas okupacji tych miejscowości - poinformował Kyryłenko.

07:07 Po trwającej ponad pięć miesięcy rosyjskiej okupacji mieszkańcy Iziumu, na północnym wschodzie Ukrainy, powoli wychodzą z piwnic. W mieście, w którym odkryto niemal 450 grobów ofiar tortur, większość budynków nie nadaje się do życia. Brakuje wszystkiego, ale ludzie proszą tylko o pokój.

05:50 Nocny ostrzał miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy uszkodził lub zniszczył kilka budynków mieszkalnych, powodując pożary i obrażenia - poinformował w czwartek rano szef władz regionalnych Ołeksandr Starukh.

"W wyniku ataków wroga w mieście wybuchły pożary" – napisał Starukh na kanale Telegram. "Możliwe są ofiary. Ratownicy już wyciągają ludzi spod gruzów" - dodał.

 

22:53 Ukraińscy żołnierze wyzwolili sześć miejscowości obwodu Ługańskiego - podaje Українська правда.

22:02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w środę, że tego dnia wyzwolone zostały spod okupacji rosyjskiej trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy: Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka.

"Tylko w ciągu tej doby na Chersońszczyźnie wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości, jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka" - powiedział Zełenski. Informacje te przekazał w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.

 

21:20 NEXTA opublikowała nagranie na którym rosyjska armia poddaje się ukraińskim żołnierzom w okolicach Chersonia.

21:10 23-letni Irlandczyk walczący w szeregach ukraińskiego legionu międzynarodowego zginął w trakcie prowadzonej koło Charkowa kontrofensywy - przekazała w środę jego rodzina. To pierwszy obywatel Irlandii, który zginął walcząc na Ukrainie.

21:05 Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej. Na granicy czekało ponad 1000 osób - powiedział minister.

20:34 Sąd w rosyjskim Woroneżu skazał na 4,5 roku więzienia obywatela USA Roberta Gilmana na podstawie przepisów o użyciu przemocy wobec policjanta. Amerykanin miał agresywnie zachowywać się w pociągu z Abchazji do Moskwy; według świadków był pijany.

20:18 Amerykańskie służby wywiadowcze uważają, że osoby należące do władz Ukrainy wydały zgodę na zamach bombowy, w którym zginęła córka rosyjskiego ultranacjonalisty Aleksandra Dugina, Daria - podał w środę "New York Times". Według dziennika, Ukraińcy mieli też dokonać zamachów na przedstawicieli władz kolaborujących z Rosjanami i na fabryki na terytorium Rosji.

19:57 Liczba obywateli Rosji, uciekających ze swojego kraju i próbujących przekroczyć granicę z Unią Europejską, spadła w zeszłym tygodniu o 20 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - podał w środę Frontex. Zdaniem europejskiej straży przyczyniły się do tego nowe ograniczenia nałożone w krajach UE.