Premier: nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

2022-10-12 19:01 aktualizacja: 2022-10-13, 08:13
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie. Proponujemy małym i średnim firmom energię za 785 zł za MWh, podczas gdy w Czechach jest to 1200 zł dla tych firm – powiedział w środę w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki.

„Podjęliśmy działania mające na celu złagodzenie skutków inflacji dla Polaków, stąd obniżyliśmy VAT na wiele produktów, na energię, na paliwa, dopłacaliśmy do nawozów. Potem była tarcza antyputinowska, potem zamrożenie cen energii na poziomie z bieżącego roku dla tych, którzy zużyją 2 tys. kWh rocznie, co sprawia, że większa część Polaków nie odczuje inflacji i co powoduje, że kotwiczymy oczekiwania inflacyjne na niskim poziomie” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że ten limit zużycia, poniżej którego nie będzie zmiany ceny energii, jest wyższy dla gospodarstw rolnych i wynosi 3 tys. kWh, oraz dla rodzin wielodzietnych, dla których jest to także 3 tys. kWh rocznie.

Premier: wszystkie państwa wdrażają schematy podatkowe, aby opodatkować nadmiarowe zyski

„Dla małych i średnich firm cena będzie wynosić 785 zł za MWh. Dla porównania, w Republice Czeskiej dla tych samych firm cena będzie wynosić 1,2 tys. zł, a wiec jest to o 50 proc. więcej. Nasze ceny będą jednymi z najniższych w Europie” – powiedział szef rządu.

Premier mówił także o podatku od nadmiarowych zysków, jakie osiągane są obecnie przez firmy energetyczne.

„Wszystkie państwa wdrażają schematy podatkowe, aby opodatkować nadmiarowe zyski. Więc jeśli firmy energetyczne się nie otrząsną i nie zdecydują się na pełną współpracę, jeśli będą proponować ceny o 500 proc. wyższe od tych, które odpowiadają strukturze kosztów, to wyciągniemy wnioski i obłożymy je podatkiem” – stwierdził Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: w cenie 785 zł za MWh blisko połowę stanowi koszt emisji CO2

„W cenie 785 zł za MWh, którą uzgadniamy dla samorządów czy dla małych i średnich firm, blisko połowę stanowi koszt emisji CO2, czyli koszt ETS, koszt polityki klimatycznej. To instrument, którego można szybko użyć i ulżyć Europejczykom. Wzywam Komisję Europejską, aby to zrobiła, ale na razie te wezwania nie trafiają na odpowiedni grunt” - powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział, że mimo niechęci to tej zmiany, jaką widać w Komisji Europejskiej, będzie za 10 dni na spotkaniu Rady Europejskiej apelował o zamrożenie ETS na rok lub dwa lata, bo dzięki temu można pokazać Putinowi, że Europa posiada „nasze własne instrumenty radzenia sobie z kryzysem energetycznym”.

„Dla niektórych ludzi polityka klimatyczna jest ważniejsza niż człowiek” – powiedział Morawiecki. – „Dla mnie człowiek jest ważniejszy” – dodał. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

dsk/ mj/