Minister Czarnek: takich inwestycji w polską oświatę nigdy nie było

2022-10-13 13:17 aktualizacja: 2022-10-13, 13:35
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, fot. PAP/Piotr Nowak
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, fot. PAP/Piotr Nowak
W ciągu ostatnich kilku miesięcy organy prowadzące samorządu terytorialnego pozyskały na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej (...) 5,2 mld złotych. Takich inwestycji w polską oświatę nigdy nie było – powiedział w czwartek w Warszawie szef MEiN Przemysław Czarnek.

W czwartek, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek bierze udział w uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której nauczycielom zasłużonym dla polskiej oświaty wręcza odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe profesora oświaty.

Czarnek zauważył, że od ostatniego Dnia Edukacji Narodowej się zmieniło i nauczyciele musieli stawić czoła wielu nowym problemom.

"To był rok z którego wyszliśmy z nauki zdalnej po pandemii. Rok, w którym wykonaliście państwo gigantyczną pracę polegającą na przeprowadzeniu dodatkowych trzech zajęć tygodniowo, zajęć wspomagających za 200 mln zł wyasygnowanych z budżetu państwa, po to, żeby nadrobić te zaległości, które powstały w sposób naturalny w czasie nauki zdalnej" – przypomniał. Ocenił, że to dzięki m.in. tym zajęciom wyniki egzaminów ósmoklasisty i maturalnych są na zadowalającym poziomie.

Szef MEiN powiedział, że w trwającym roku do Polski trafiły setki tysięcy dzieci, uczniów młodzieży – uchodźców z Ukrainy.

"Robicie (przyjmujecie do szkół – PAP) to państwo w sposób, który zdobywa uznanie ludzi na całym świecie. Efektem państwa pracy (...) jest sytuacja, w której z żadnego zakątka w Polsce nie dochodzą choćby najmniejsze informacje i najrzadsze informacje o jakichkolwiek problemach w relacjach rówieśniczych pomiędzy polskimi, ukraińskimi dziećmi i młodzieżą" – podkreślił Czarnek.

Inwestycje w polskich szkołach

Minister Czarnek mówił też o "ogromie inwestycji w polskich szkołach". "Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy organy prowadzące samorządu terytorialnego pozyskały na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej (...) 5,2 mld zł. Takich inwestycji w polską oświatę nigdy nie było w żadnym okresie III RP i wcześniej" – przekonywał.

Jednocześnie poinformował, że czwartek i w piątek resort ogłosi wyniki naboru na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej w szkołach prowadzonych przez inne organy prowadzące od jednostek samorządu terytorialnego. Uczy się w nich 200 tys. dzieci. Jak mówił, są to szkoły stowarzyszeniowe, katolickie i prowadzone przez fundacje.

Wspominając działania w ciągu ostatniego roku, Czarnek wskazał też na działania związane z unowocześnieniem polskiej szkoły. Wspomniał o funkcjonujących od 1 września w blisko 12 tys. szkół podstawowych nowoczesnych pracowni technicznych i informatycznych określanych jako laboratoria przyszłości.

Czarnek przekonywał, że polscy uczniowie mają o wiele lepsze warunki w szkołach niż kiedyś, ale też lepsze od "warunków panujących w wielu szkołach Europy Zachodniej". Szef MEiN powiedział, że polskie szkoły zostały w ostatnim czasie podłączone do szybkiego internetu. "To są efekty inwestycji ostatnich tylko kilkunastu miesięcy i państwa ciężkiej pracy" – powiedział.

Szef MEiN: wiemy, że potrzeba jeszcze większych nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli

Szef MEiN podkreślił, że ostatni rok to m.in. inwestycje w wynagrodzenia nauczycieli.

"Wiemy, że jest to niewystarczające, wiemy, że trzeba ten proces kontynuować. Jesteśmy przekonani, że jeśli tylko uspokoi się sytuacja związana z wojną na Ukrainie, a mechanizmy rynkowe – europejskie i światowe wrócą przynajmniej do pewnej normy, to i nas będzie stać na więcej" – powiedział Czarnek.

Jak dodał, mimo obecnych wyzwań rząd przeznaczył dodatkowe 11 mld zł na subwencję oświatową.

"Wzrost subwencji oświatowej z poziomu blisko 53 mld zł do poziomu ponad 64 mld zł, to wzrost o ponad 11 mld zł rok do roku, który nie miał miejsca nigdy w historii Rzeczypospolitej Polskiej" – zaznaczył minister.

Wskazał, że wynagrodzenie nauczyciela najmniej zarabiającego wzrośnie od 1 stycznia o 1240 zł brutto. "To jest 35 proc., dużo więcej niż wskaźnik inflacyjny. Rok do roku wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wzrośnie od 1 stycznia o 814 zł brutto" – powiedział szef resortu edukacji.

Powtórzył, że "potrzeba jeszcze więcej nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli". "Jestem przekonany, że jeśli tylko sytuacja się uspokoi, to jesteśmy w stanie również w kolejnych miesiącach nowego roku kalendarzowego te wynagrodzenia podnosić" – zapewnił Czarnek.

Minister życzył nauczycielom satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz tego, by "w szkołach panowała radość z faktu, że uczniowie otrzymują bardzo dobrą edukację na najwyższym poziomie".(PAP)

 

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Kropiwiec

mj/