Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE

2022-10-13 19:14 aktualizacja: 2022-10-14, 09:07
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i nowo powołany minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk w Belwederze. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i nowo powołany minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk w Belwederze. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka w skład rady Ministrów na urząd ministra ds. Unii Europejskiej. Zastąpi on na tej funkcji odwołanego w środę Konrada Szymańskiego.

Prezydent powołał dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka w skład Rady Ministrów na urząd ministra ds. Unii Europejskiej. Zastąpił on na tej funkcji odwołanego w środę Konrada Szymańskiego.

"Jest to objęcie w rządzie bardzo ważnej teki związanej z wielką odpowiedzialnością, zadania trudnego, ale absolutnie leżącego w obrębie pańskich niewątpliwych, wielkich i wykazanych kompetencji" - wskazał prezydent podczas uroczystości powołania zwracając się do nowego ministra w Belwederze. Andrzej Duda dodał, że jest przekonany, iż wyznaczenie na ministra ds. UE Szynkowskiego vel Sęka "to wybór bardzo dobry".

Prezydent przypomniał, że Szynkowski vel Sęk "zajmuje się sprawami zagranicznymi RP już od lat, z wielkim doświadczeniem w MSZ przy wykonywaniu bardzo ważnych misji - nie tylko codziennej pracy sekretarza stanu w tym ministerstwie, ale także tego, co realizowane było poza granicami w relacjach z naszymi właśnie europejskimi sojusznikami i również naszymi sąsiadami".

Dodał, że "relacje z Republiką Federalną Niemiec, relacje polsko-niemieckie leżały m.in. właśnie dotychczas w gestii pana ministra". "Cóż tu wiele mówić, przecież doskonale wiemy, że w ramach UE to RFN, nasz największy w Unii partner, a zarazem sąsiad, jest tym państwem, które pełni rolę szczególną" - powiedział Andrzej Duda.

"Stąd uważam, że ten wybór jest znakomity, bo tę specyfikę współpracy z naszym zachodnim sąsiadem, działania w tym obrębie, ale również tematyki związanej ze sprawami brukselskimi, pan minister ma - śmiało mogę powiedzieć - doskonale opanowaną" - ocenił prezydent mówiąc o Szynkowskim vel Sęku. 

Prezydent o powołaniu Szynkowskiego vel Sęka: Polska będzie dobrze reprezentowana 

"Nie mam wątpliwości, że z tym zadaniem, trudnym zadaniem, poradzi pan sobie znakomicie. Nie mam żadnych wątpliwości, ponieważ znam doskonale pańską determinację w prowadzeniu polskich spraw" – mówił prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

"Będziemy z całą pewnością mogli liczyć na dobrą współpracę z panem ministrem, ale będziemy mogli zarazem z całą pewnością liczyć na to, że Polska będzie dobrze reprezentowana, a w zakresie polskich interesów realizowane będzie maximum" – dodał prezydent.

Jak zapewnił, nie ma wątpliwości, "że ta teka konstytucyjnego ministra trafia we właściwe ręce i że wybór dokonany przez pana premiera jest bardzo dobry". "To dla mnie fundamentalne, aby rozumieć naszą pozycję w Europie i jej znaczenie w Europie z pełnym zdrowym rozsądkiem i umiarkowaniem, ale jednocześnie godnością i właśnie dokładnie zrozumieniem tej pozycji, bez żadnych kompleksów" – mówił prezydent.

Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. Unii Europejskiej 

Do tej pory Szynkowski vel Sęk pełnił funkcję sekretarza stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ. Na to stanowisko powołany został w miejsce Marka Magierowskiego w czerwcu 2018 przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Od 2015 roku jest posłem PiS. Przed nominacją w MSZ był członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy bilateralnej w Sejmie.

Na funkcji ministra ds. UE zastąpił odwołanego w środę Konrada Szyamańskiego.

Szymon Szynkowski vel Sęk urodził się 24 listopada 1982 roku w Poznaniu. Ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 2003-2004 był stypendystą na uniwersytecie w niemieckim Osnabruck. Był asystentem europosła Marcina Libickiego, posła Jacka Tomczaka oraz dyrektorem biura europosłów PiS – Konrada Szymańskiego, a później Ryszarda Czarneckiego.

W latach 2006-2015 był radnym Poznania, kierował także klubem PiS w Radzie Miasta. Był założycielem i przewodniczącym lokalnego think-tanku „Projekt Poznań” (2012–2016).

W latach 2006–2015 sprawował mandat radnego miasta Poznań. Był delegatem Poznania w Zarządzie Miast Polskich. Jest autorem wielu publikacji prasowych nt. prawa europejskiego i polityki lokalnej. W lutym 2020 został mianowany nowym pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu.

Nowy minister ds. Unii Europejskiej jest również pianistą-amatorem; jako wiceszef MSZ angażował się między innymi we wsparcie Konkursu Chopinowskiego. Polityk posługuje się również językiem niemieckim. (PAP)

Autorzy: Marcin Jabłoński, Mikołaj Małecki

mmi/