Ukraina. Trwają zaciekłe walki w Sołedarze i Bachmucie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-16 07:11 aktualizacja: 2022-10-17, 07:31
 Ukraiński żołnierz w okopie w obwodzie donieckim. Fot. PAP/ 	Vladyslav Karpovych
Ukraiński żołnierz w okopie w obwodzie donieckim. Fot. PAP/ Vladyslav Karpovych
Kluczowe punkty zapalne w Donbasie, to Sołedar i Bachmut; trwają tam bardzo zaciekłe walki - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:30 Ministerstwa spraw zagranicznych Estonii, Litwy i Łotwy w niedzielę wspólnie wezwały do ustanowienia specjalnego trybunału, który miałby osądzić odpowiedzialnych za zbrodnię agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

22:00 Prezydent Ukrainy  Wołodymyr Zełenski ocenił, że sytuacja na froncie nie uległa znacznym zmianom w ciągu ostatniej doby. Dodał, że kluczowe punkty zapalne w Donbasie, to Sołedar i Bachmut.

Zaznaczył, że przeciwko ukraińskim siłom "okupanci rzucili wszystkich, kogo mogli, w tym 2 tys. więźniów".

"Są wśród najemników właśnie tam. To więźniowie skazani na długie wyroki, ukarani za ciężkie przestępstwa. Utrzymują ich na froncie nie tylko pieniędzmi, ale też obietnicą amnestii" - dodał.

 

"Tak państwo rosyjskie sponsoruje terror, szukając po więzieniach zabójców i obiecując im wolność, jeśli będą znów zabijać" - powiedział Zełenski. 

21:00 Biełsat: 260 tysięcy dzieci zostało wywiezionych z Ukrainy przez Rosję.

20:00 Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podaje, że lotnictwo ukraińskich sił obronnych w ciągu minionej doby przeprowadziło ponad 20 uderzeń na pozycje rosyjskich wojsk.

 

19:30 Siły okupacyjne rozpoczęły ewakuację tzw. państwowych instytucji z zajętej przez nie części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - przekazuje w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

18:37 Do sobotniej strzelaniny na poligonie wojskowym w Rosji, w której, według oficjalnych informacji, zginęło 11 osób, a 15 zostało reannych, doszło po wypowiedzeniu przez jednego z dowódców obraźliwych słów pod adresem Allaha - informuje w niedzielę niezależny portal Meduza.

17:40 Na południu Ukrainy stosunek strat ukraińskich do rosyjskich wynosi 1 do 6,5 - poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

16:51 W przemówieniu Xi Jinpinga, otwierającym w niedzielę XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), nie znalazły się odniesienia do Rosji ani Ukrainy. Partia nie jest pewna konsekwencji ostentacyjnego zbliżenia z Moskwą – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

16:30 Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest napięta, ale pozostaje pod kontrolą - zapewnił w niedzielę rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

16:04 Na Białoruś z Rosji łącznie przybyć ma ok. 9 tys. wojskowych w ramach formowania regionalnego zgrupowania wojsk - poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na białoruski resort obrony. Na Białoruś zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.

15:57 Iran planuje potajemnie dostarczyć Rosji ciężkie uzbrojenie, w tym rakiety ziemia-ziemia i kolejne drony bojowe - poinformował w niedzielę amerykański dziennik "Washington Post".

Dostarczenie Rosji rakiet ziemia-ziemia byłoby pierwszym przypadkiem takiego wsparcia Moskwy przez władze z Teheranu - przypomniała gazeta, powołując się na źródła w USA i państwach sojuszniczych.

"Washington Post" ocenił, że dostawa pomogłaby Kremlowi uzupełnić szybko wyczerpujące się składy rodzimej broni.

Radio Swoboda podało, że chodzi o rakiety Fateh-110 i Zulfikar, których zasięg wynosi - odpowiednio - 300 km i 700 km, a także o bezzałogowe statki bojowe Mohadżer-6 i drony-kamikadze Szahid-136. Mohadżer-6 osiąga prędkości do 200 km/h; przenosi cztery pociski przeciwpancerne Almas o zasięgu 200 km. Wznosi się na wysokość do 5500 km. W powietrzu może pozostać do 12 godzin.

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu zaprzecza wysyłaniu Rosji jakiejkolwiek broni w związku z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w sobotę, że wojska rosyjskie użyły już irańskich dronów do ataków na różne cele w jego kraju.

15:17 Ofiar sobotniej strzelaniny na poligonie wojskowym w obwodzie biełgorodzkim w Rosji może być dwa razy więcej niż ogłoszono - informuje w niedzielę niezależny portal Meduza. Oficjalnie poinformowano o 11 zabitych i 15 rannych.

14:47 Wyższa pomoc finansowa dla uchodźców z Ukrainy w porównaniu z tą oferowaną osobom ubiegającym się o azyl jest uzasadniona i planuję utrzymać ten stan - powiedział w wywiadzie dla weekendowego wydania dziennika "Tagesspiegel" niemiecki minister pracy Hubertus Heil. W Niemczech Ukraińcy są upoważnieni do pobierania zasiłku Hartz IV.

14:09 Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ogłosił w niedzielę, że oferuje 100 tys. dolarów za przekazanie siłom ukraińskim Rosjanina Igora Girkina (Striełkowa) - byłego dowódcy separatystów w Donbasie i uczestnika aneksji Krymu. Girkin w ostatnich dniach udał się na front.

"Jak wiadomo, jeden z najbardziej znanych terrorystów rosyjskich postanowił wznowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu. Igot Girkin (Striełkow) jest terrorystą rosyjskim, byłym tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna wszczęły przeciwko Girkinowi kilka spraw dotyczących działalności terrorystycznej, zabójstw i naruszenia suwerenności państwowej" - ogłosił HUR w oficjalnym komunikacie.

12:00 W rejonie lotniska w rosyjskim Biełgorodzie, niedaleko granicy z Ukrainą, doszło do kilkunastu eksplozji - podało w niedzielę na serwisie Telegram Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:36 Zmobilizowani Rosjanie pilnują na froncie, by rzuceni na pierwszą linię zwerbowani więźniowie nie zdezerterowali i w razie ucieczki mają do nich strzelać, sami poborowi są jednak identycznie pilnowani przez regularne oddziały - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

10:14 Rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie nie jest w stanie produkować zaawansowanej amunicji w tempie, w którym jest ona zużywana podczas inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Podczas zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę w poniedziałek 10 października Rosja prawdopodobnie wystrzeliła w cele na Ukrainie ponad 80 pocisków manewrujących - przypomniano w codziennym raporcie wywiadowczym.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony ponad połowa z tych pocisków została zestrzelona, jednak dziesiątki z nich uderzyły w Kijów i inne miejscowości, zabijając cywilów i niszcząc infrastrukturę cywilną - dodano.

09:24 Elon Musk ogłosił w sobotę na Twitterze, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała dostęp do internetu przez terminale Stalink na Ukrainie. Dzień wcześniej Musk ostrzegał, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować tej usługi dla Ukrainy.

"Do diabła z tym... chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał Musk na Twitterze.

08:34 W Łymanie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów.

"Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji" - napisał Kyryłenko na serwisie Telegram. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br.

Kyryłenko poinformował także, że w sobotę mieszkaniec Bachmutu zginął w wyniku ostrzałów rosyjskich. Liczba zabitych cywilów w tym regionie od początku inwazji rosyjskiej sięgnęła tym samym 1009. Rannych zostało ponad 2400 osób.

07:30 Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. "Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji" - powiedział PAP republikański kongresmen Adam Kinzinger. Ale to tylko jedno z wielu tłumaczeń.

Na początku września na Twitterze zapanował krótkotrwały trend polegający na tym, że na kontach znanych osób i podmiotów pojawiały się wpisy zawierające jedno słowo. Prezydent USA Joe Biden napisał: "demokracja". Niemiecki MSZ - "pokój". Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał "ATACMS...".

07:26 Rosja nadal prowadzi masowe przymusowe deportacje Ukraińców, które zapewne są równoznaczne z celowymi czystkami etnicznymi - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Z obwodu chersońskiego wywieziono tysiące dzieci.

"Władze rosyjskie otwarcie przyznają, że przekazują dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do adopcji przez rodziny rosyjskie, w sposób który może stanowić pogwałcenie konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa" - zauważa ISW. Podkreśla, że wicepremier Rosji Marat Chusnullin powiedział 14 października, że "kilka tysięcy" dzieci z obwodu chersońskiego "jest już w innych regionach Rosji, gdzie odpoczywają w ośrodkach wypoczynkowych i na obozach dla dzieci".

07:09 Nie można całkowicie wykluczyć użycia przez Rosjan broni jądrowej podczas wojny na Ukrainie – powiedział PAP Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. „Może to nastąpić tylko w skrajnej sytuacji, kiedy Władimir Putin dojdzie do przekonania, że istnieje bezpośrednie zagrożenie upadku jego reżimu” – ocenił.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie wskazał na „pewne sukcesy strony ukraińskiej”, która kontynuuje kontrofensywę w obwodach chersońskim, donieckim i charkowskim. Podkreślił także „gwałtowną próbę” uzupełniania przez Rosję braków na froncie i powstrzymywania „presji ukraińskiej” poprzez kierowanie zmobilizowanych sił, bez wystarczającego szkolenia, na front.

00:13 Francja zamierza przeszkolić na swym terytorium blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy - zapowiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie, który w sobotę na swej stronie internetowej opublikował dziennik "Le Parisien".

Minister przypomniał, że Francja szkoliła już ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi armato-haubic Caesar. "Teraz chcemy pójść nieco dalej" - podkreślił.

Jak sprecyzował, przygotowywane szkolenie będzie realizowane w trzech etapach: najpierw ogólne przeszkolenie żołnierzy, następnie szkolenie uwzględniające konkretne potrzeby zgłaszane przez stronę ukraińską i na końcu, przeszkolenie z obsługi dostarczanej Ukrainie broni.

22:23 Kanclerz Olaf Scholz (SPD) opowiedział się za znacznym rozszerzeniem Unii Europejskiej z myślą o jej geopolitycznej roli. „To, że UE nadal rozrasta się na wschód, jest wygraną dla nas wszystkich” – stwierdził Scholz w sobotę w Berlinie podczas europejskiego zjazdu partii socjaldemokratycznych z udziałem blisko 300 delegatów.

„Popieram rozszerzenie UE. To, że UE nadal rozrasta się na wschód, jest wygraną dla nas wszystkich” – powiedział kanclerz. Podkreślił przy tym, że kandydaci do akcesji, tacy jak Ukraina, Mołdawia, państwa Bałkanów Zachodnich, a w przyszłości także Gruzja, również będą musieli spełnić kryteria przystąpienia.

22:06 Od początku obowiązywania tzw. inicjatywy zbożowej z Ukrainy wypłynęło już 7,5 mln ton ładunków - poinformowało w sobotę ministerstwo infrastruktury tego państwa.

W sobotę w ramach tej inicjatywy z ukraińskich portów Odessa i Piwdennyj wypłynęło siedem statków z 101 tys. ton żywności, która trafi do krajów Azji i Europy - czytamy w komunikacie.

 

21:31 Dwóch napastników otworzyło ogień na poligonie wojskowym w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą - informuje w sobotę niezależna Nowaja Gazieta. Jewropa. Zginęło 11 osób, a 15 zostało rannych. Doniesienia o strzelaninie potwierdził rosyjski resort obrony.

20:47 Od hoteli w Moskwie zażądano udostępnienia informacji o przebywających w nich mężczyznach - podaje w sobotę Radio Swoboda. Ma to związek z ogłoszoną w Rosji mobilizacją na wojnę z Ukrainą.

Władze jednej z moskiewskich dzielnic 11 października zażądały od hoteli informacji o goszczących w nich mężczyznach w wieku 18-55 lat.

Zdjęcie tego dokumentu opublikował deputowany do Moskiewskiej Dumy Miejskiej Jewgienij Stupin.

 

20:36 Operacje, mające na celu filtrację ludzi, są sprawą, którą jesteśmy niezmiennie oburzeni i której nadal bacznie się przyglądamy - oświadczył zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel. Powtórzył wcześniejsze doniesienia władz amerykańskich o procederze wywożenia z Ukrainy dzieci i oddawania ich do adopcji obywatelom Rosji.

20:11 Nawet 100 tys. poległych rosyjskich żołnierzy nie skłoni Kremla do refleksji - ocenił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zauważył, że rosyjskie straty zbliżają się do 65 tys. poległych.

Prezydent powiedział na opublikowanym w sobotę wieczorem nagraniu, że ukraińskie siły "robią wszystko, by zmniejszyć możliwości okupantów, możliwość siania terroru na ukraińskiej ziemi przez rosyjską armię".

 

19:52 Biełsat publikuje nagranie z "referendum"pod ambasadą Rosji.

19:48 Dla niemieckiego kardynała Reinharda Marksa dostawy broni na Ukrainę to "mniejsze zło". On sam nie widzi lepszego sposobu, by pomóc atakowanym, ale "ludzie giną również z naszej broni" - podkreślił w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag". Przywołał też słowa Jana Pawła II.

19:39 Siły Zbrojne Ukrainy odparły ataki na trzech kierunkach, lotnictwo uderzyło w okupantów 30 razy - informuje Українська правда za Sztabem Generalnym Ukrainy.

19:19 W wiecu z okazji Dnia Obrońcy Ukrainy na Placu Wacława w centrum Pragi manifestowano w sobotę poparcie dla walczących i uczczono pamięć poległych w wojnie w Ukrainie. Wokół pomnik św. Wacława utworzono ludzki łańcuch.

19:13 Ukraińska armia w opublikowanym w sobotę nagraniu poinformowała o wzięciu do niewoli siedmiu rosyjskich wojskowych, którzy walczyli w Syrii - przekazuje Suspilne.

Wojskowi batalionu 24. samodzielnej brygady zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy wzięli do niewoli siedmiu Rosjan, którzy wcześniej odbywali służbę w Syrii, dopuszczając się tam działań terrorystycznych - poinformował dowódca brygady "Irys" na nagraniu opublikowanym przez generała Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

19:02 Norweska policja poinformowała w sobotę o zatrzymaniu na lotnisku w Tromsoe na północy kraju 51-letniego Rosjanina z dronem oraz zdjęciami m.in. wojskowego helikoptera. W piątek pod zarzutem nielegalnego filmowania z powietrza aresztowano obywatela Rosji z izraelskim paszportem.

18:53 Armia Rosji ma problemy z wyposażeniem dla zmobilizowanych żołnierzy; do miasta Połohy na okupowanym terytorium ukraińskim rosyjscy wojskowi przybyli częściowo w cywilnych ubraniach - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Problematyczną pozostaje kwestia ekwipunku zmobilizowanych żołnierzy okupacyjnych wojsk" - podaje sztab w wieczornym komunikacie.

 

 

18:20 Rosyjski rewizjonizm historyczny wymierzony jest w Polskę i jest wykorzystywany do ataków na nas - ocenił w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

W serii wpisów na Twitterze minister w KPRM podkreślił, że rosyjska propaganda wciąż fałszuje historię II wojny światowej promując kłamstwa o rzekomym "wyzwoleniu" Polski przez ZSRS.

 

17:47 Siły rosyjskie zwiększają kontyngent wojskowy w okupowanym Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim - poinformował mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Striuk, cytowany w sobotę przez portal NV.

Według niego w Siewierodoniecku pozostaje około 7-8 tys. mieszkańców. "Obecnie według napływających informacji w mieście trochę zwiększa się kontyngent okupantów" - powiedział mer. Przekazał też, że w Siewierodoniecku trwają szkolenia zmobilizowanych do rosyjskiej armii.

17:23 Do udziału w niedawnym pseudoreferendum w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy siły okupacyjne zachęcały dziecięcymi ubraniami militarnymi - informuje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i publikuje zdjęcia odzieży.

Jak podkreśla SBU, odzież stanowiła kopię umundurowania rosyjskich okupantów. Ubrania miały zachęcać miejscowych mieszkańców do udziału w pseudoreferendum. SBU opublikowała zdjęcia odzieży.

 

16:55 Biełsat publikuje Ukraińskie ze zniszczenia rosyjskiego sprzętu na kierunku chersońskim.

16:31 Resort obrony Białorusi poinformował w sobotę o przybyciu do tego kraju eszelonów z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk; nie sprecyzowano liczby przybyłych żołnierzy - podaje ukraiński portal NV.

"Pierwsze eszelony z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk, przybyły na Białoruś" - cytuje NV komunikat białoruskiego resortu obrony opublikowany w Telegramie.

16:19 W rejonie Chersonia siły rosyjskie uprowadzają ludzi i zabierają mienie ciężarówkami - informuje Українська правда za policją.

16:10 Pożar w magazynie ropy w rejonie Biełgoroda - podaje Nexta.

15:45 Rosja wywozi ukraińskie dzieci i nie kryje, że je rusyfikuje - informuje Biełsat.

15:05 Dostęp do ukraińskich jeńców wojennych, w tym w obozie w Ołeniwce, to priorytet - oświadczyła nowa szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric Egger, cytowana w sobotę przez biuro prezydenta Ukrainy.

Jak czytamy w komunikacie, szef biura prezydenta Andrij Jermak, który rozmawiał z Egger, podkreślił, że obecnie sytuacja związana z łamaniem praw człowieka na okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriach jest taką, jakiej "Europa i świat nie widziały przez dziesiątki lat". Dodał, że dotyczy to też stosunku wobec ukraińskich jeńców wojennych i cywilów w miejscach, w których są więzieni.

Jermak wezwał Egger do skierowania misji Czerwonego Krzyża do obozu jenieckiego w Ołeniwce, gdzie pod koniec lipca zginęło w ostrzale rosyjskim ponad 50 obrońców Ukrainy.

Szef biura prezydenta "jest przekonany", że 17 października przedstawiciele organizacji przybędą na linię rozgraniczenia na wschodzie Ukrainy - napisano.

14:34 Obrona powietrzna w Sewastopolu w akcji.

14:21 Wskutek rosyjskiej agresji w piątek na Ukrainie zginęło pięciu cywilów, a 11 zostało rannych - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Znaleziono też zwłoki sześciu osób, które zginęły wcześniej.

W obwodzie dniepropietrowskim ranne zostały dwie osoby, w zaporoskim dwie zginęły, a jedna została ranna, w charkowskim zginęła jedna osoba i jedna została ranna, jedna osoba została też ranna w obwodzie chersońskim - przekazał Tymoszenko.

W obwodzie donieckim w Donbasie zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych; znaleziono tam też zwłoki sześciu osób, które zginęły wcześniej - uzupełnił.

14:10 Stowarzyszenie Heinrich Heine Kreis z niemieckiego Duesseldorfu przyznało braciom Kliczko tegoroczną nagrodę za odwagę cywilną. Witalij i i Wołodymyr prezentują "odważne wspólne działanie na rzecz utrzymania codziennego życia ludzi na Ukrainie, nie zważając na zagrożenie własnego życia" - napisano w uzasadnieniu wyróżnienia.

Wręczenie wyróżnienia ma się odbyć 25 października. Z powodu wojny na Ukrainie mer Kijowa i jego brat nie odbiorą jednak osobiście nagrody w wysokości 25 tys. euro. W ich imieniu zrobi to konsul generalna Ukrainy w Duesseldorfie Iryna Szum - informuje w sobotę portal dziennika "Bild".

13:08 We wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim Ukrainy, która przez pół roku była okupowana przez wojska rosyjskie, znaleziono ciała dwóch mężczyzn ze śladami tortur - podała prokuratura. Według wstępnej oceny, są to ofiary rosyjskich żołnierzy.

Ciała noszące ślady złamania kości czaszek i żeber znajdowały się w jednym grobie na cmentarzu w Kozaczej Łopani. "Według wstępnej wersji śledczych mężczyźni byli przetrzymywani przez rosyjskich wojskowych w czasie okupacji miejscowości" - podała prokuratura obwodu charkowskiego. Wcześniej w Kozaczej Łopani, odbitej z rąk rosyjskich we wrześniu br., odkryto masowy grób i miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów.

12:49 Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyjechał w sobotę z Berlina do Kijowa, gdzie ma objąć nowe stanowisko w ministerstwie spraw zagranicznych. Jego następca, Ołeksij Makejew, spodziewany jest w Berlinie w poniedziałek - pisze agencja dpa.

Zmiana na stanowisku ambasadora formalnie nastąpi jednak dopiero, gdy nowy ambasador Ukrainy uzyska akredytację i zostanie przyjęty przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Nie podano jeszcze oficjalnej daty tej ceremonii. "Myślę, że udało mi się zainteresować Niemców tematem Ukrainy, sprawić, że Ukraina jest tu naprawdę rozpoznawana i rozumiana" - powiedział Melnyk agencji dpa przed wyjazdem. "Kiedy wracam teraz do domu, napełnia mnie dumą fakt, że z Niemiec dostarczono wiele systemów broni, które krok po kroku pomagają nam wyzwolić okupowane terytoria i naszych rodaków". Melnyk podkreślił jednak również, że trzeba dostarczyć jej więcej, "aby wyprzeć Rosjan".

12:31 Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA za kolejne wsparcie wojskowe.

11:17 System obrony powietrznej IRIS-T, który Ukraina otrzymała od Niemiec, jest już w użyciu i chroni południe Ukrainy.

10:01 Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w bazę okupantów w Melitopolu.

09:30 Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obwód kijowski. Wybuch był słyszalny w Kijowie i Buczy około godziny 7 rano. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

08:58 Głęboko zakorzeniona korupcja i słaby system logistyczną są jednymi z głównych przyczyn słabych wyników rosyjskich wojsk w walkach na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że wyposażenie zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy jest jeszcze gorsze niż sprzęt poprzednio wysłanych jednostek.

08:32 Na niektórych terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję ranni cywile nie są przyjmowani do szpitali z powodu braku miejsc - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie. Dodano, że z powodu niskiej jakości opieki medycznej umiera tam co druga ciężko ranna osoba.

08:10 Około 50 pocisków spadło w nocy na Nikopol, miasto w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały władze lokalne. Ranne są dwie osoby. Po raz kolejny Rosjanie zaatakowali Zaporoże, ostrzeliwując miasto z sostrzeliwując ystemów rakietowych S-300.

"Rosjanie przez całą noc terroryzowali obwód nikopolski" - napisał na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Jak poinformował, pod ostrzałami z systemów Grad, Uragan i ciężkiej artylerii znalazły się gminy: Nikopol, Marhanec i Czerwonohryhoriwka. Na Nikopol spadło w nocy 50 pocisków; uszkodzonych jest ponad 10 bloków wielopiętrowych i domów prywatnych, sklepy, biura i samochody - dodał szef obwodu.

07:15 Dzień, który minął, piątek 14 października to nasze święto, Dzień Obrońców Ojczyzny, święto naszej patronki Najświętszej Bogurodzicy i Dzień Kozaków - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu w piątek wieczorem. Podkreślił, że Ukraina pamięta o wszystkich swoich obrońcach i i nie zostawi żadnego z nich na pastwę wroga.

"Chcę podziękować wszystkim, którzy składali dzisiaj życzenia sobie nawzajem i naszej armii, wszystkim naszym żołnierzom. Chcę podziękować wszystkim, którzy spędzili ten dzień tak jak wiele innych, na polu walki i na służbie" - mówił ukraiński prezydent na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Zełenski dodał, że chce również podziękować wszystkim osobom znajdującym się na terytoriach okupowanych przez Rosję lub przymusowo deportowanym do tego kraju, które świętowały Dzień Obrońców Ojczyzny po cichu, w milczeniu, ale łącząc się z całym krajem.

"Ukraina pamięta o wszystkich. Nie zostawimy nikogo i nic, co ukraińskie wrogowi. Wyzwólmy wszystkich naszych. Odbierzemy wszystko, co słusznie do nas należy" - zapowiedział ukraiński prezydent.

03:24 Firma Microsoft poinformowała w piątek o wykryciu nowej kampanii cyberataków ransomware przeciwko firmom transportowym i logistycznym w Polsce i na Ukrainie. Eksperci koncernu zauważyli podobieństwa do innych ataków grup powiązanych z rosyjskimi władzami.

02:33 Pentagon poinformował w piątek o kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej 725 mln dolarów. W zestawie znalazło się m.in. ponad 200 pojazdów Humvee (HMMWV), rakiety przeciwradarowe HARM i amunicja do systemów HIMARS.

Ogłoszony pakiet jest już 23. transzą broni przekazanej Ukrainie z zasobów USA. W skład nowego weszły rakiety GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS, 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155mm, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 5 tys. pocisków RAAM zawierających miny przeciwpancerne, 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej, rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia HARM oraz ponad dwieście pojazdów Humvee.

00:41 Arabia Saudyjska przekaże Ukrainie 400 milionów dolarów na pomoc humanitarną, podała saudyjska państwowa agencja informacyjna SPA, dodając, że książę koronny Mohammed bin Salman zadzwonił w piątek w tej sprawie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Książę koronny wyraził gotowość królestwa do kontynuowania wysiłków mediacyjnych i wspierania wszystkiego, co przyczynia się do deeskalacji konfliktu, dodała SPA.

22:30 300 czołgów i 1000 bojowych wozów piechoty znajduje się na szczycie "listy życzeń" uzbrojenia, o które ubiega się Ukraina - podał w piątek portal Politico, powołując się na dokument. Według portalu, USA zamierzają skupić się na dostarczaniu artylerii, zostawiając kwestię obrony powietrznej Europejczykom.

22:00 Szef Pentagonu Lloyd Austin spotkał się w piątek w Brukseli z ministrami obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) i zapewnił o "żelaznym" zobowiązaniu USA wobec obrony NATO - podał amerykański resort obrony. W spotkaniu wziął udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

21:30 Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji - poinformował minister-członek RM Michał Dworczyk. Dodał, że "terminale zainstalowano głównie w miastach obwodu charkowskiego".

21:00 Andrij, 35-letni reżyser programów internetowych, który stracił nogę w walkach w okolicach Charkowa, mówi PAP, że nie żałuje decyzji o pójściu na front i gdyby miał znów wybierać – zrobiłby to samo. W piątek w kijowskim szpitalu wojskowym obchodzono Dzień Obrońcy Ukrainy.

20:30 W wyniku ostrzału wybuchł pożar na podstacji elektrycznej w Biełgorodzie w Rosji przy granicy z Ukrainą - poinformowały w piątek lokalne władze. W części miasta zabrakło prądu.

Serwis Ukrainska Prawda przypomina, że w czwartek wieczorem pod Biełgorodem słychać było eksplozje. Władze ogłosiły, że wybuchł skład z amunicją. O ostrzał oskarżono Siły Zbrojne Ukrainy.

20:00 Rosja wykorzystała już podczas wojny z Ukrainą około 2/3 swojego arsenału precyzyjnych pocisków rakietowych; wystrzelono w powietrze równowartość 5,5-6,8 mld dolarów, co odpowiada wysokości 16-20 mln średnich rosyjskich świadczeń emerytalnych - poinformowała w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.