Premier zapowiada możliwe dodatkowe opłaty dla funduszy kupujących hurtem mieszkania

2022-10-18 13:47 aktualizacja: 2022-10-18, 13:56
Możliwe dodatkowe opłaty dla funduszy kupujących hurtem mieszkania Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Możliwe dodatkowe opłaty dla funduszy kupujących hurtem mieszkania Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Dla funduszy kupujących hurtowo mieszkania w Polsce będzie wprowadzona prawdopodobnie dodatkowa opłata - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej.

"Prace prowadzone są przez resort rozwoju i technologii przez pana ministra Budę i one obejmują przede wszystkim właśnie ewentualne dodatkowe opłaty, w przypadku kiedy fundusz kupuje hurtem mieszkania. To de facto podnosi też cenę mieszkań dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, które chcą kupić mieszkanie, więc takie rozwiązanie chcemy, żeby się wkrótce pojawiło" - powiedział premier.

Szef rządu został zapytany o kwestię funduszy inwestycyjnych w kontekście zakupu 400 mieszkań przez jeden z funduszy w Warszawie.

Jak doniosła w poniedziałek wyborcza.pl, wszystkie mieszkania na osiedlu przy ul. Bokserskiej na Mokotowie kupił hurtem  fundusz inwestujący w mieszkania na wynajem. Według gazety analitycy przewidują, że takich transakcji będzie więcej, bo zwykłych klientów nie stać na kredyt.

Z informacji gazety wynika, że osiedle Moko Botanika to zespół trzech budynków przy ul. Bokserskiej na Służewcu, w pobliżu toru wyścigów konnych. Łącznie jest tu ponad 400 mieszkań. Deweloper, firma Marvipol, w sierpniu sprzedał pierwsze 146 lokali na tym osiedlu funduszowi Heimstaden Bostad, inwestującemu w mieszkania na wynajem. W miniony piątek poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży temu samemu funduszowi kolejnych 289 mieszkań. Tym samym całe osiedle przejął Heimstaden Bostad. (PAP)

mar/