Dzień Praw Rodziny. Minister Maląg: polskie rodziny mają prawo do godnego życia

2022-10-22 07:59 aktualizacja: 2022-10-22, 16:19
Fot. MRiPS/TT
Fot. MRiPS/TT
Dzień Praw Rodziny to szczególne i ważne święto. Doceniamy i dbamy o siłę polskich rodzin zarówno w tych lepszych, jak i w trudniejszych momentach – powiedziała w sobotę PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej w rozmowie z PAP podkreśliła, że "rodzina od zawsze była i będzie fundamentem silnego państwa, a my jako rządzący ten fundament konsekwentnie wzmacniamy".

"Dzień Praw Rodziny to szczególne i ważne święto obchodzone w celu upamiętnienia Karty praw rodziny, która została ogłoszona w 1983 r. przez Stolicę Apostolską w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Dokument ten stał się inspiracją dla wielu programów i działań chroniących prawa i umacniających instytucję rodziny" – powiedziała.

Podkreśliła, że prowadzone działania oparte są na dwóch filarach.

"Pierwszym jest wsparcie finansowe kierowane do rodzin z dziećmi, na przykład poprzez takie programy, jak 'Rodzina 500 plus' i 'Rodzinny kapitał opiekuńczy'. Drugim filarem jest rozwijanie usług kierowanych do rodzin, na przykład dzięki tworzeniu nowych placówek opieki nad maluchami, stąd program 'Maluch plus' oraz dofinansowanie do opieki żłobkowej" – wyjaśniła.

Dodała, że m.in. "dzięki takim przełomowym programom przeciętne roczne wsparcie na dziecko w rodzinie wzrosło z niewiele ponad 4,3 tys. zł w 2014 r. do 12,5 tys. zł w 2022 r.", co jest wzrostem niemal o 188 procent.

"Doceniamy i dbamy o siłę polskich rodzin. Doskonale wiemy, że pandemia i sytuacja związana z putinflacją dotyka budżety polskich rodzin, dlatego nie czekając na nic, obniżyliśmy VAT na żywność, wprowadzamy rozwiązania osłonowe, dodatki na opał i gwarantowane stawki za elektryczność. Polskie rodziny mają prawo do godnego życia. Należy im się wsparcie i szacunek. Będziemy bronić tych wartości" – podsumowała minister Maląg.

Autorka: Agnieszka Gorczyca (PAP)

mmi/

TEMATY: