O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rekordowy kontrakt piłkarski. Messi będzie zarabiał mniej niż kolega z klubu

Przedłużony w maju z wielkimi fanfarami kontrakt francuskiego piłkarza Kyliana Mbappe z PSG wynosi 630 mln euro brutto za trzy lata gry, donosi dziennik "Le Parisien". Poprzedni rekord należał do Lionela Messiego, który za cztery sezony w Barcelonie otrzymał 555 mln euro.

Kylian Mbappe. Fot. Christian Liewig/ABACAPRESS.COM
Kylian Mbappe. Fot. Christian Liewig/ABACAPRESS.COM

„Negocjacje między PSG a zespołem Mbappe zaowocowały bezprecedensowym kontraktem. Kontrakt stulecia, największy w historii sportu” - pisze w poniedziałkowym wydaniu francuska gazeta.

Umowa, podpisana w maju między mistrzem świata z roku 2018 a stołecznym klubem, obejmuje dwuletni kontrakt, do czerwca 2024, z opcją przedłużenia o rok. Dziennik publikując materiał powołuje się na dobrze poinformowane źródło.

Warunki finansowe zapewniają supergwieździe zarobki na poziomie 72 mln euro brutto za każdy rok trwania umowy, czyli 6 mln euro brutto miesięcznie (2,7 mln netto po opodatkowaniu). Do tego dochodzi premia za podpisanie umowy w wysokości 180 mln euro brutto, gwarantowana i płatna w trzech ratach, kontynuuje "Le Parisien".

Wreszcie dziennik wspomina o premii „lojalnościowej” o rosnącej kwocie: 70 mln euro brutto, potem 80 mln euro brutto, a w przypadku realizacji opcji na trzeci rok umowy - 90 mln euro.

W sumie, jeśli Mbappe zostanie w PSG do 2025 roku, otrzyma 630 mln euro brutto, czyli 282 mln euro netto.

Kwota jest wyższa od poprzedniego rekordowego kontraktu podpisanego przez Lionela Messiego z Barceloną (2017-2021). Według hiszpańskiego dziennika "El Mundo" Argentyńczyk za ten okres zarobił 555 mln euro brutto.

Mbappe dodatkowo może liczyć również na dochody związane z kontraktami reklamowymi (Nike, Hublot, EA Sport, Dior, Oakley) podaje "Le Parisien". Według amerykańskiego magazynu "Forbes" te przychody ze sponsoringu wynoszą 18,44 mln euro. Magazyn odnotował również podwyżkę pensji Mbappe, oceniając napastnika jako najlepiej opłacanego piłkarza na świecie w tym sezonie, wyprzedzając Messiego i Cristiano Ronaldo.(PAP)

kgr/
 

Zobacz także

  • Piłkarz Lionel Messi. Fot. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
    Piłkarz Lionel Messi. Fot. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Barcelona planuje wyjątkowy mecz na nowym Camp Nou. Gwiazdą spotkania miałby być Messi

  • Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
    Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

    Messi wraca do kadry. Tyle trwała jego przerwa

  • Xavi Hernandez, fot. PAP/EPA/EFE/José Manuel Vidal
    Xavi Hernandez, fot. PAP/EPA/EFE/José Manuel Vidal

    Drużyna Messiego i spółki bez trenera. Xavi Hernandez wśród kandydatów do objęcia Interu Miami

  • Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
    Lionel Messi. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

    Hat-trick Messiego w dwanaście minut! Już drugi w ciągu tygodnia

Serwisy ogólnodostępne PAP