Konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. "Rosja ponownie sięgnęła dna"

2022-10-25 10:12 aktualizacja: 2022-10-26, 15:54
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
"Ukraińcy mają nadzieję i wiarę w przyszłość, o którą będą walczyć, a naszym obowiązkiem jest zapewnić im stałą pomoc" - podkreśliła we wtorek w Berlinie przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen. Dodała. że skala zniszczeń na Ukrainie jest "oszałamiająca". "Nie mamy czasu do stracenia" - zaznaczyła. "Będziemy wspierać Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne" - zapewnił z kolei szef niemieckiego rządu Olaf Scholz.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Komisji Europejskiej podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy wskazała, że "należy powiązać wysiłki na rzecz powojennej rekonstrukcji tego kraju z procesem integracji Ukrainy z UE".

"Rosyjskie ataki na cele cywilne na Ukrainie to akty terroryzmu" - oceniła.

Zdaniem szefowej KE, "należy jak najszybciej uruchomić międzynarodową platformę odbudowy Ukrainy, optymalnie do końca bieżącego roku lub początku przyszłego".

"Tysiące zrujnowanych domów, kilkaset szkół obróconych w gruzy, zbombardowane obiekty infrastruktury, drogi, elektrownie. Dla Ukraińców to nie tylko statystyka, ale doświadczenie każdego kolejnego dnia" - podkreśliła von der Leyen.

"Nie mamy czasu do stracenia, skala zniszczeń jest oszałamiająca. Bank Światowy szacuje, że to równowartość 350 mld euro" - oznajmiła przewodnicząca KE.

Nowy "Plan Marshalla"

"Rosja, poprzez ciągłe ataki dronami, ponownie sięgnęła dna w wojnie przeciwko Ukrainie oraz zwróciła uwagę na swoją desperację" - powiedział w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Będziemy wspierać Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne" - zapewnił.

"Celem tej konferencji jest stworzenie 'Planu Marshalla' skrojonego na miarę XXI wieku" - powiedział Scholz. Dodał, odwołując się do historii Niemiec, że odbudowa kraju po wyniszczającej wojnie jest możliwa i wskazał, że konieczne jest zaplanowanie przyszłości Ukrainy jako demokratycznego członka Unii Europejskiej i eksportera zielonej energii oraz dóbr bazujących na zaawansowanej technologii. 

Zełenski: Ukraina zapewnia bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią 

"Jesteśmy na poziomie relacji (z Unią Europejską), na który Ukraina od dawna zasługuje. Widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi. Ukraina zapewnia fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią. Ukraina będzie gwarantem, że rosyjski faszyzm nie złamie europejskich wartości" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie swojego zdalnego wystąpienia.

"Rosjanie niszczą tysiące cywilnych obiektów na Ukrainie, aby Ukraińcy nie mogli szybko powrócić do normalności po wojnie i tym samym szybko dołączyć do Unii Europejskiej, do czego od lat aspirują" - dodał ukraiński przywódca.

Zełenski wezwał do obserwowania wojny Rosji z Ukrainą przez pryzmat ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa oraz prędkiego opracowania mechanizmu odszkodowań od "państwa terrorystycznego", czyli Rosji, dla Ukrainy po wojnie. 

"Oto, co oznacza pokój dla Ukrainy, oto, co oznacza zwycięstwo - Ukraina to gwarant bezpieczeństwa, to nasz wspólny rozwój. Osiągamy rezultaty, których nie mogliśmy sobie nawet kiedyś wyobrazić - na froncie, czy w integracji z instytucjami Unii Europejskiej, i możemy osiągnąć takie same rezultaty także przy odbudowie Ukrainy - mówił prezydent Ukrainy.

"Mamy potencjał, mamy go też dzięki wam. Nasz dialog trwa i mam nadzieję, że będzie się rozwijał, aż do czasu, gdy opracujemy konkretne kwoty, konkretne liczby" - dodał ukraiński przywódca.

"Niech agresor zobaczy, że jego cel jest nieosiągalny, a nasze wspólne cele zostaną zrealizowane" - przekazał Zełenski, nawołując do opracowania mechanizmu powojennych odszkodowań dla Ukrainy od Rosji, w tym przekazania Kijowowi zamrożonych w krajach UE rosyjskich aktywów. (PAP)

mmi/