Resort obrony Wielkiej Brytanii: działania Rosji sugerują zamiar wycofania się z Chersonia [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-29 08:32 aktualizacja: 2022-10-30, 07:33
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Exodus ludności cywilnej z Chersonia i symbolicznie znaczące usunięcie szczątków Grigorija Potiomkina z tamtejszego soboru prawdopodobnie sugerują, że Rosja zamierza przyspieszyć działania w celu wycofania się z tego obszaru - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

21:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.

"Dziś z Rosji wybrzmiało dosyć przewidywalne oświadczenie w sprawie tego, że ostatecznie burzy eksportową inicjatywę zbożową. Ale w rzeczywistości to nie jest ich dzisiejsza decyzja" - powiedział prezydent.

Według niego Rosja "zaczęła świadomie zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków" z ukraińską żywnością. Jak poinformował, w tzw. korytarzu zbożowym powstał korek składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć według wyznaczonej trasy.

20:35 Wartość szkód spowodowanych rosyjską agresją w Mariupolu szacowana jest na 12,5-14,5 mld USD - poinformował w sobotę lojalny wobec Kijowa mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Wadym Bojczenko.

"Z 2,6 tys. bloków połowa jest zniszczona. Łącznie według naszych szacunków uszkodzono 33 tys. obiektów infrastruktury. Rosja ma zapłacić naszemu miastu reparacje" - powiedział mer, cytowany przez Suspilne.

Według Bojczenki rosyjskie siły nadal niszczą budynki w okupowanym mieście, by zatrzeć ślady zbrodni wojennych. 

20:16 Okupanci wywieźli z Chersonia na południu Ukrainy na anektowany Krym środki transportu publicznego - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wywożony jest też sprzęt i preparaty medyczne.

Środki transportu, które były komunalną własnością Chersonia, siły okupacyjne przewiozły na Krym - podaje sztab. Są też doniesienia na temat tego, że z większości aptek miasta wywieziono preparaty medyczne.

18:36 Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Ukraina nie podpisywała z Rosją żadnych umów zbożowych. Sygnatariuszami są Rosja, Turcja i ONZ. A Ukraina nie podpisywała z Rosją żadnych umów, bo wie, że prawie nigdy nie przestrzega ona wziętych na siebie zobowiązań. Więc oczekujemy reakcji sygnatariuszy" - powiedział rzecznik, cytowany przez Suspilne.

17:42 UE zamroziła dotychczas aktywa 90 Rosjan w łącznej kwocie przekraczającej 17 mld euro – poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. W przypadku skonfiskowania pieniędzy zdobytych w wyniku przestępstwa, możliwe będzie przekazanie ich do funduszu odbudowy Ukrainy – informuje w sobotę portal ZDF.

15:51 Ukraińscy żołnierze w okopach w Donbasie na wschodzie kraju, 700 metrów od pozycji rosyjskich sił, zbudowali saunę - podaje AFP.

Wojskowi zbudowali saunę, korzystając z instruktażu w internecie. Bania wielkości dwóch metrów kwadratowych ogrzewana jest drewnem, a jej ściany wyłożono izolacyjnym materiałem.

"Po tym jak żyjesz w błocie, wychodzisz (z sauny) jak nowy człowiek" - mówi Jurij Syrotiuk, który jest na froncie od lutego.

"Zima w Donbasie to piekło. To klimat stepowy, z mroźnymi nocami. Temperatura może spaść do minus 30 stopni Celsjusza" - dodaje. "Nie ma tu lasów, wiatr wieje wszędzie. Byłem tu w 2014 r. i było to nie do zniesienia" - podkreśla żołnierz.

15:04 W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską 52 Ukraińców wraca do domów - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jermak przekazał, że wśród uwolnionych są oficerowie, medycy, sierżanci, żołnierze.

Jak dodał, do domów wracają obrońcy zakładów Azowstal i Mariupola oraz ludzie, którzy ratowali życie innym. Wśród uwolnionych jest m.in. ordynator oddziału chirurgicznego szpitala wojskowego w Mariupolu, który był w zakładach Azowstal, a także młody chirurg wojskowy.

14:34 W Wasylkowie pod Kijowem otwarto dostarczone przez Polskę miasteczko modułowe dla mieszkańców Ukrainy, którzy stracili dach nad głową w wyniku agresji Rosji - poinformowała  Ambasada RP w Kijowie. W miasteczku znajdą schronienie 352 osoby.

Jak przekazała na Facebooku Ambasada RP w Kijowie, modułowe miasteczko powstało dzięki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego Ukrainy

13:49 Szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko wezwał do zawieszenia Iranu w prawach członka FIFA w związku z powtarzającymi się naruszeniami praw człowieka w tym kraju.

"Każdy jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego kraju. Co więcej, (Iran) to państwo, które wszyscy uważają za globalne zagrożenie" - powiedział Pawełko w wywiadzie telewizyjnym.

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny Szachtara Donieck Serhij Pałkin zaapelował do FIFA o wykluczenie reprezentacji Iranu z piłkarskich mistrzostw świata w Katarze i zastąpienie jej przez Ukrainę. Powodem miały być doniesienia o dostarczaniu przez Irańczyków dronów wspierających rosyjską agresję na Ukrainę.

"Podczas gdy irańscy przywódcy będą się dobrze bawić, oglądając swoją drużynę narodową w mistrzostwach świata, Ukraińcy będą zabijani przez irańskie drony i pociski" – oświadczył Pałkin w mediach społecznościowych.

13:42 W przeprowadzonym w sobotę przez rosyjskie wojska ostrzale Zaporoża, miasta na południu Ukrainy, został zniszczony budynek przemysłowy. Atak nie spowodował ofiar - poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

"Po nowym ataku rakietowym wroga wszyscy są na szczęście żywi i cali. Zniszczony został budynek przemysłowy" - poinformował gubernator w serwisie Telegram. Wcześniej przekazał, że celem rosyjskiego uderzenia były obiekty infrastruktury krytycznej.

13:21 Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk skomentowała słowami o "komarach bojowych" wypowiedzi przedstawicieli Rosji, którzy oświadczyli w sobotę, że Ukraina zaatakowała dronami cele w Sewastopolu na anektowanym Krymie.

Humeniuk, cytowana przez portal UNIAN, powiedziała, że armia przygotowuje oficjalny komentarz w sprawie oskarżeń Kremla. Dodała następnie: "to pewnie są komary bojowe, które tak niepokoją rosyjskie władze".

Niedługo potem dowództwo operacyjne Południe poinformowało w oficjalnym oświadczeniu, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu trzech rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujące Kalibr. Przyczyną incydentu mogło być "nieudane odpalenie rakiet obrony przeciwlotniczej" - oceniła Humeniuk w tym komunikacie.

Tymczasem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał w komentarzu na Telegramie, że eksplozje nastąpiły na czterech okrętach wojennych Rosji, w tym na fregacie Admirał Makarow. Heraszczenko oświadczył, że powodem eksplozji było "nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi"

12:24 Rosjanie po raz kolejny zaatakowali Zaporoże, ostrzeliwując obiekty infrastruktury krytycznej miasta - poinformował w sobotę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Jak dodał, trwa ustalanie skutków tego ataku.

"Po krótkiej przerwie wróg znowu ostrzelał Zaporoże, uderzając w obiekty infrastruktury krytycznej" - napisał szef administracji obwodowej na Telegramie. Dodał następnie: "wyjaśniamy skutki tego ataku terrorystycznego". Zaapelował do mieszkańców, by pozostawali w schronach, gdyż możliwe są ponowne ostrzały

12:07 Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow ocenił, że operacja wyzwolenia okupowanego przez Rosjan Chersonia będzie trwała do końca listopada. Podkreślił, że w mieście znajdują się "najlepiej przygotowane i zdolne do walki rosyjskie oddziały".

Budanow mówił o tym w wywiadzie dla amerykańskiego portalu War Zone; treść wywiadu przekazał w sobotę ukraiński portal Suspilne. "Operacja zajęcia Chersonia będzie trwać do końca następnego miesiąca. W Chersoniu przebywają teraz najlepiej przygotowane oddziały rosyjskie. Duża część z nich to wojska powietrznodesantowe Federacji Rosyjskiej, siły operacji specjalnych i piechota morska, a więc najbardziej zdolne do walki oddziały w Rosji" - powiedział Budanow. Dodał następnie, że te siły stanowią trzon zgrupowania obecnego w Chersoniu i są wzmacniane żołnierzami z niedawnej mobilizacji.

Ogółem - według Budanowa - w obwodzie chersońskim znajduje się teraz około 40 tys. wojskowych z Rosji. Są to oddziały rozlokowane w samym Chersoniu, na obszarach na zachodnim brzegu Dniepru i formacje wspierające działania na brzegu zachodnim, ale rozmieszczone na wschodnim brzegu rzeki.

11:54 W ciągu trzech tygodni, gdy Rosja masowo ostrzeliwała obiekty ukraińskiej infrastruktury energetycznej, wzrosła różnica pomiędzy liczbą osób wyjeżdżających z Ukrainy a liczbą obywateli wjeżdżających do kraju – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane straży granicznej.

W minionym tygodniu (22-28 października) różnica między wyjeżdżającymi z kraju a wjeżdżającymi na Ukrainę wyniosła ok. 20 tys. osób. W poprzednich tygodniach było to ok. 11-13 tys. – podała Interfax-Ukraina.

W ciągu ostatniego tygodnia z Ukrainy przez granicę na zachodzie kraju wyjechało o 9 tys. więcej osób, niż w poprzednim tygodniu (265 tys.). O 2 tys. - do 245 tys. - wzrosła liczba obywateli, którzy w tym czasie przybyli na Ukrainę.

11:18 Rosyjscy żołnierze, próbujący powstrzymać ukraińską kontrofensywę w obwodzie chersońskim, na południu kraju, zmuszają miejscowych cywilów do budowy fortyfikacji; jest to kolejne złamanie przez wroga prawa konfliktów zbrojnych - powiadomił w sobotę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"Przede wszystkim jest to naruszenie przez Rosjan (IV) Konwencji (genewskiej) o ochronie osób cywilnych podczas wojny. Przecież to nie tylko wykorzystanie ludności cywilnej do celów wojskowych, ale także potraktowanie okolicznych mieszkańców jako żywej tarczy" - czytamy na łamach serwisu.

10:20 Ukraiński oddział Chort poinformował, że jego żołnierze rozbili w walce jednostkę należącą do grupy Wagnera - rosyjskiej formacji najemniczej. Wśród 200 wagnerowców zidentyfikowano zastępcę dowódcy sztabu - oświadczył Chort.

Oddział nie poinformował, gdzie doszło do starcia, nie podał też nazwiska zabitego zastępcy dowódcy sztabu. W komunikacie na Facebooku, opublikowanym w piątek wieczorem, Chort oznajmił, że jego żołnierze wykonywali "zadanie bojowe" i starli się w walce z grupą wagnerowców.

09:30 Brytyjskie ministerstwo obrony: "W rosyjskiej tożsamości narodowej Potiomkin jest silnie związany z rosyjskim podbojem ziem ukraińskich w XVIII wieku. (Ta postać) podkreśla też wagę, jaką Putin niemal na pewno przykłada do historycznego uzasadniania inwazji. To symboliczne usunięcie Potiomkina i exodus ludności cywilnej prawdopodobnie uprzedzają rosyjskie zamiary, aby przyspieszyć działania w celu wycofania się z tego obszaru" - napisano

08:48 Pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska dają mieszkańcom dwie doby na opuszczenie swoich domów i ewakuację, a ewakuowanych "prześwietlają" na punktach kontrolnych w drodze na anektowany Krym - powiadomiło dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii.

"Niedaleko Chersonia okupanci dali miejscowym dwie doby na opuszczenie własnych mieszkań i ewakuację. Na trasie tzw. ewakuacji na tymczasowo okupowany Krym ustawiono dodatkowe punkty kontrolne, gdzie zorganizowano staranne oględziny i kontrolę cywilów" - poinformowały siły zbrojne.

08:15 Odblokowanie w lipcu eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne przyczyniło się do obniżenia cen podstawowych produktów żywnościowych w skali świata i pośrednio uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem - oznajmił  rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Organizacja podkreśliła, że obowiązujące od trzech miesięcy porozumienie, które umożliwiło handel zbożem z Ukrainy, powinno zostać w listopadzie przedłużone, ponieważ leży to w interesie całej globalnej społeczności.

07:44 Mimo przewagi ogniowej i zwiększenia liczby wojsk Rosjanie nie odnoszą sukcesów na froncie, ukraińska operacja obronna jest skuteczna - zapewnił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą dowódcą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

07:12 "Siły rosyjskie nie dokonują znaczących postępów wokół Bachmutu w obwodzie donieckim, ani też nigdzie indziej wzdłuż linii frontu" - podkreślili eksperci ISW.

Ich zdaniem "rosyjska operacja informacyjna rozwija narrację" o postępach pod Bachmutem "prawdopodobnie po to, by poprawić morale" swych wojsk, jak też osobistą pozycję twórcy tzw. grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. To właśnie oddziały najemników z grupy Wagnera "są odpowiedzialne za minimalne postępy" w tym rejonie, osiągane jednak "w bardzo wolnym tempie i wielkim kosztem" - dodał ISW.

Analitycy przytoczyli doniesienia, że siły ukraińskie około 24 października odbiły fabrykę betonu na wschodnich przedmieściach Bachmutu. 16 października strona ukraińska zdementowała twierdzenia Rosjan, że zajęli kilka miejscowości koło Bachmutu. "Wojska rosyjskie prawdopodobnie fałszują twierdzenia o postępach w rejonie Bachmutu, by stworzyć wrażenie, że odnoszą sukcesy przynajmniej w jednym rejonie, w obliczu strat na północnym wschodzie i południu Ukrainy" - podsumował ISW.

07:22 Pod Majorskiem w obwodzie donieckim siły ukraińskie zlikwidowały około 300 żołnierzy przeciwnika w wyniku precyzyjnego ostrzału – powiadomił sztab generalny armii Ukrainy. W obwodzie chersońskim trwa rosyjska "ewakuacja”, czyli m.in. wywożenie sprzętu medycznego ze szpitali.

Jak podał sztab, siły wroga pod Majorskiem przygotowywały się do ataku, lecz zostały zlikwidowane. "Do placówek medycznych w Gorłówce trafiło następnego dnia jeszcze około 60 lekko rannych (żołnierzy)" – oznajmiono

02:10 Rząd Kanady zaoferuje obligacje, których sprzedaż będzie współfinansować pomoc dla Ukrainy – poinformował premier Justin Trudeau. Kanada nałoży też nowe sankcje na Rosję.

O emisji obligacji Trudeau mówił podczas odbywającego się w Winnipeg w Manitobie XXVII Kongresu Ukraińskich Kanadyjczyków. Podkreślił, że rząd chce dać „wszystkim Kanadyjczykom możliwość bezpośredniej pomocy Ukrainie”.

Pięcioletnie obligacje (Ukraine Sovereignty Bonds) będą oferowane przez rząd Kanady, a pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, w tym na wypłaty emerytur i zakup paliwa przed zimą.

Srodki pozyskane ze sprzedaży obligacji zostanie przekazana Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland poinformowała, że nie została określona górna granica emisji, a obligacje bedą dostępne także dla „nie-kanadyjskich instytucji finansowych”.

22:08 Władze Białorusi przekazały Rosji od początku inwazji na Ukrainę ponad 65 tys. ton amunicji - podał w piątek Biełaruski Hajun, niezależny projekt, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

21:32 Użyjemy wszystkich narzędzi w naszej dyspozycji, by utrudniać i zakłócać dostawy dronów z Iranu do Rosji i innych krajów - oświadczył w piątek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak zaznaczył, chodzi też o narzędzia wykraczające poza sankcje i restrykcje ekonomiczne.

20:57 Rosja może wkrótce potrzebować nowej fali wysyłanych na front żołnierzy, mimo że jej władze twierdzą, że mobilizację w kraju zakończono - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

20:30 W trakcie wyzwalania miejscowości Newske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły ukraińskie rozbiły oddział rosyjski; zginęlo 34 Rosjan, a trzech wzięto do niewoli - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).