Samolot awaryjnie lądował na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii. Znana jest przyczyna

2022-11-06 16:41 aktualizacja: 2022-11-07, 09:06
Akcja ratunkowa w Tanzanii. Fot. PAP/EPA/STR
Akcja ratunkowa w Tanzanii. Fot. PAP/EPA/STR
Co najmniej 19 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego linii lotniczych Precision Air, który w niedzielę wylądował awaryjnie na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii - poinformował premier kraju Kassim Majaliwa na konferencji prasowej.

Samolot zmierzał do leżącego niedaleko jeziora lotniska w mieście Bukoba.

Wcześniej linie Precision Air informowały, że 26 osób zostało uratowanych z samolotu, na którego pokładzie znajdowały się łącznie 43 osoby - 39 pasażerów i 4 członków załogi. Piloci zostali uwięzieni w kokpicie.

Przyczyna awaryjnego lądowania nie była od razu jasna, jednak tanzański nadawca Tanzania Broadcasting Corporation (TBC) przekazał, że do wypadku doszło wskutek gwałtownej burzy i ulewnych deszczów. Świadek zdarzenia powiedział TBC, że samolot chwiejnie szybował, zbliżając się do lotniska w Bukobie w warunkach złej widoczności.

Na filmach i zdjęciach krążących w mediach społecznościowych widać samolot, który jest prawie całkowicie zanurzony w Jeziorze Wiktorii, będącym największym takim zbiornikiem wodnym w Afryce.

Na miejsce wysłano służby ratownicze, które spróbują wyciągnąć samolot z jeziora. Prezydent Tanzanii Samia Suluhu Hassan wezwała do zachowania spokoju w obliczu tragedii. (PAP)

kgr/