Żaryn: Kreml dezinformuje o polskich najemnikach na Ukrainie i zgodzie rządu na ten stan

2022-11-13 17:13 aktualizacja: 2022-11-14, 09:19
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Albert Zawada
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Albert Zawada
Kreml w ramach działań dezinformacyjnych skupia się ostatnio na kłamstwach o masowym wsparciu Ukrainy przez polskich najemników i zgodzie rządu na ten stan - ocenił na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn przypomniał w niedzielę, że to działania prowadzone jako element agresji Moskwy na Ukrainę.

"Działania informacyjne Kremla wymierzone w Polskę, realizowane jako element rosyjskiej agresji na Ukrainę, są ostatnio mocno skupione na promocji przekazu o rzekomym masowym wspieraniu Ukrainy przez najemników z Polski" - napisał.

"Wątek ten ewoluuje w kierunku przekazu o zgodzie polskiego rządu na ten stan rzeczy" - dodał.

W ocenie sekretarza stanu w KPRM silne zaangażowanie rosyjskiej propagandy w promocję tej fałszywej narracji - w tym liczne próby jej wyeksponowania w zachodniej przestrzeni informacyjnej - "wpisują się dążenia Kremla do przedstawienia Polski jako 'podżegacza wojennego' i jej wyizolowania na arenie międzynarodowej".

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych wskazał, że Rosjanie podtrzymują też operację dezinformacyjną opartą na kłamstwach, jakoby Polska planowała zająć zachodnią Ukrainę.

Narracja Kremla

"Kreml stosuje tu następujące narracje - Kijów i Warszawa ustaliły, iż zachodnia Ukrainę przypadnie Polsce w zamian za spłatę ukraińskich długów; - najemnicy z Polski będą okupować zachodnią Ukrainę" - wyliczył.

Minister w KPRM dodał, że w ostatnim czasie Rosja wzmocniła swoją propagandę historyczną.

"W Dniu Jedności Narodowej, obchodzonym w Rosji w rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla w 1612r., Putin szerzył antypolskie tezy, a w przeddzień polskiego Dnia Niepodległości FSB wypuściła szkalujący Polskę +materiał archiwalny+" - poinformował.

Wśród przykładów dezinformacji białoruskiej wymienił fałszywe oskarżenia Polski o wrogie zamiary wobec bezpieczeństwa i integralności terytorialnej tego kraju. "W utrwalanie tej dezinformacji angażują się kolejni wysocy rangą funkcjonariusze białoruskich służb" - wyjaśnił.

Operacja informacyjna kojarzona z rosyjskimi specsłużbami

Pełnomocnik wskazał, że w ostatnim czasie w polskiej przestrzeni informacyjnej ponownie pojawiły się kolejne materiały z operacji informacyjnej kojarzonej z rosyjskimi specsłużbami - UNC1151. To grupa, która ma stać za włamaniami na skrzynki mailowe m.in. b. ministra Michała Dworczyka. Te dezinformacyjne wątki rozprzestrzeniają się "zwłaszcza za sprawą bezkrytycznego powielania tych treści przez część krajowych mediów" - ocenił.

W działaniach rosyjskiej propagandy wymierzonych w Kijów stale stosowana jest wizja Ukrainy jako państwa upadłego.

"W tym celu, poprzez działania wielowektorowe, szerzy tezy o korupcji w siłach zbrojnych Ukrainy, handlu zachodnią bronią, niskim morale żołnierzy i cywilów, aktach dezercji, wzroście przestępczości" - podkreślił minister w KPRM.

"Poza próbami dyskredytacji Ukrainy rosyjska propaganda podejmuje kolejne działania informacyjne, których celem jest obniżenie woli udzielania pomocy państwu ukraińskiemu. Wynajduje także uzasadnienia dla kontynuowania ostrzałów obiektów infrastruktury energetycznej i cywilnych" - wskazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Zwrócił też uwagę na działania informacyjne Chin, które są skupione z jednej strony na dyskredytacji Stanów Zjednoczonych oskarżeniami o ekspansjonizm i imperializm oraz upadek demokracji. Z drugiej promują rodzimą gospodarkę Chin i podkreślają strategiczne zaangażowanie Pekinu w realizację tzw. inicjatywy Pasa i Szlaku - wskazał w niedzielnych wpisach Żaryn.

W niedzielę mija 263. dzień od napaści na Ukrainę - agresja rozpoczęła się 24 lutego.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

mj/