Ukraina: wzmacniamy granicę z Białorusią, kierując się przykładem Polski [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-14 07:24 aktualizacja: 2022-11-15, 07:13
Szef rady bezpieczeństwa Ukrainy: wzmacniamy granicę z Białorusią, kierując się przykładem Polski. Fot. dpsu.gov.u
Szef rady bezpieczeństwa Ukrainy: wzmacniamy granicę z Białorusią, kierując się przykładem Polski. Fot. dpsu.gov.u
Kierując się przykładem Polski, wzmacniamy naszą granicę z Białorusią - oświadczył w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

05:43 Według wtorkowego raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW) dowództwo rosyjskie przerzuca swoje wojska do obwodu donieckiego po opuszczeniu części obwodu chersońskiego, aby zintensyfikować działania wokół Bachmutu i Doniecka licząc na zdobycie nowych terenów.

„Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągną zyski na tych obszarach w nadchodzących dniach i tygodniach, ale jest mało prawdopodobne, aby miały one znaczenie operacyjne”, piszą analitycy ISW.

 

01:15 Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, co jest reakcją na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją, dopóki nie zakończy ona wojny.

Zgodnie z zawartym przez rząd zamówieniem o wartości 4,2 mld funtów, firma BAE Systems już budująca dla Royal Navy trzy fregaty typu 26, zbuduje jeszcze pięć kolejnych. Budowa wszystkich ma się zakończyć w połowie lat 30. Jak wyjaśniono, fregata typu 26 jest zaawansowanym okrętem wojennym, którego głównym celem jest walka z okrętami podwodnymi. Będą one używane także do ochrony brytyjskich okrętów podwodnych z ładunkami nuklearnymi oraz lotniskowców.

00:50 USA badają możliwość przekazania Ukrainie zmodyfikowanych nowoczesnych dronów Gray Eagle, z których zostaną usunięte wrażliwe technologie i komponenty, informuje CNN powołując się na urzędników administracji i Kongresu, przekazał w poniedziałek Ukrinform.

Stany Zjednoczone zastanawiają się, jak zmodyfikować śmiercionośnego drona, by ewentualna utrata jego wrażliwej technologii na polu walki była mniej niebezpieczne dla USA. Rozwiązania tego problemu może zwiększyć prawdopodobieństwo, że Ukraina je otrzyma, mówią rozmówcy CNN.

00:02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek późnym wieczorem, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Chin ze spotkania Grupy 20 w sprawie niedopuszczalności gróźb użycia broni jądrowej.

„Szczególnie ważne jest, że Stany Zjednoczone i Chiny wspólnie podkreśliły, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne. Wszyscy rozumieją, do kogo skierowane są te słowa”, powiedział prezydent Ukrainy.

 

23:00 Agresja Rosji wobec Ukrainy była jednym z głównych tematów poniedziałkowych obrad szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, z udziałem ministra Zbigniewa Raua. Szef MSZ spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską.

22:30 Agresor zapłaci za swoje czyny - podkreślił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nazywając przyjętą tego dnia rezolucję ONZ popierającą reparacje wojenne od Rosji dla Ukrainy dyplomatyczną wygraną.

21:53 Ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych kompromisów, Rosja ma opuścić całe zajęte terytorium - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą dowódcą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

21:17 Rosyjski żołnierz podczas okradania domu na południu Ukrainy przystawił właścicielce domu karabin do głowy, żądając, by zdradziła mu kod dostępu do sejfu; okazało się, że chodzi mu o robota kuchennego, którego nie znał - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN.

20:40 Portal RBK: Ukraina wzmocni granicę z Białorusią - oświadczył w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. 

Daniłow zaznaczył, że wzmacnianie granic jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa wojskowego i w związku z możliwym napływem uchodźców. "To tylko kwestia czasu, gdy ich ogromna liczba zacznie uciekać z Rosji i Białorusi na terytorium cywilizowanych krajów" - uważa sekretarz RBNiO.

"Nasz kraj wraz ze wspólnotą europejską pracuje nad takimi samymi (zabezpieczeniami na) granicach, jakie zrobili Polacy" - podkreślił Daniłow.

RBK-Ukraina przypomina, że Ukraina buduje zaporę na granicy z Białorusią, by powstrzymać nawet hipotetyczną próbę wkroczenia przeciwnika.

"Rów, nasyp, betonowe ogrodzenie z drutem kolczastym - to ogrodzenie budowane na Wołyniu" - napisał Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy na Telegramie. 

 

 

Granica ukraińsko-białoruska ma długość 1084 km, z czego ok. 750 km to granica lądowa, a 325 km rzeki; ok. 120 km przypada na strefę wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej.

20:00 Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało w poniedziałek rezolucję rekomendującą stworzenie spisu szkód wojennych wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu ws. reparacji. Mówi też o konieczności pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności, w tym w drodze reparacji.

19:30 Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy będzie funkcjonować w Polsce, Niemczech i każdym innym kraju, który weźmie na siebie taką odpowiedzialność - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w poniedziałek po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Niejeden kraj w Europie chętnie zamieniłby się z Ukrainą na jej siły zbrojne - dodał.

18:54 Szef dyplomacji UE Borrell: dostarczyliśmy Ukrainie broń i sprzęt warte 8 mld euro

Państwa członkowskie UE i sama Unia dostarczyły Ukrainie broń i sprzęt o wartości 8 mld euro - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w poniedziałek po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty w Brukseli.

18:20 Sztab Generalny Ukrainy: na Białorusi ogłoszono przetarg na 50 tys. kart mobilizacyjnych

Wojskowa komenda uzupełnień obwodu brzeskiego na Białorusi ogłosiła przetarg na druk 50 tys. kart mobilizacyjnych - informuje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Podaje też, że rosyjskie siły planują ogłosić pełną ewakuację kilku miast w Donbasie.

17:16 SBU: na wyzwolonym terytorium wykrywamy agentów i kolaborantów

Na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, m.in. wykrywani są miejscowi kolaboranci, zdrajcy i agenci rosyjskich służb specjalnych - informuje w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

17:05 Szef MSZ Ukrainy do ministrów spraw zagranicznych państw UE: unijne sankcje na Rosję działają, potrzebne są kolejne 

Sankcje nałożone przez UE na Rosję działają; jestem wam wdzięczny za ich nałożenie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wystąpieniu wyemitowanym przez łącze wideo, zwracając się do szefów MSZ państw unijnych, którzy zgromadzili się w Brukseli. Zaapelował jednocześnie o silniejsze sankcje energetyczne, rozszerzenie listy sankcji indywidualnych oraz całkowite zakazanie rosyjskiej propagandy w UE.

16:34 OSW: Wycofanie sił rosyjskich z prawego brzegu Dniepru znacząco utrudni ich działania w przyszłości

Wycofanie sił rosyjskich z prawego brzegu Dniepru znacząco utrudni ich działania w przyszłości; według nieoficjalnych doniesień, już w poniedziałek pododdziały ukraińskie miały podjąć próbę sforsowania Dniepru - poinformowali główni specjaliści Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

16:25 Dziennikarze zwrócili się do władz z prośbą o przywrócenie odebranych akredytacji

Ukraińscy dziennikarze zrzeszeni w organizacji Mediaruch zwrócili się w poniedziałek do przedstawicieli najwyższych władz Ukrainy z prośbą o przywrócenie akredytacji dziennikarzom ukraińskim i zagranicznym, którzy opisywali między innymi ostatnie wydarzenia w Chersoniu. 

W niedzielę na oficjalnym profilu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku pojawił się komunikat oznajmujący, że niektórych dziennikarzy relacjonujących wyzwolenie Chersonia przez ukraińską armię pozbawiono akredytacji MON Ukrainy.

Decyzję tę uzasadniono tym, że niektórzy przedstawiciele środków masowego przekazu relacjonowali wydarzenia w Chersoniu przed zakończeniem działań stabilizacyjnych „ignorując istniejące zakazy i ograniczenia, bez uzgodnienia z odpowiednimi dowódcami i służbami prasowymi jednostek wojskowych”. 

15:54 W wyzwolonej miejscowości Archanhelske w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, znaleziono ciała małżeństwa zamordowanego w piwnicy ich domu przez rosyjskich żołnierzy; według wstępnych doniesień ofiary doznały uszkodzeń czaszki - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

Do morderstwa doszło w sierpniu, podczas okupacji Archanhelskego przez siły agresora. Zabici cywile byli miejscowymi rolnikami - przekazała prokuratura w komunikacie na Telegramie 

15:10 Prezydent USA Joe Biden i chiński prezydent Xi Jinping podkreślili swój sprzeciw wobec gróźb użycia broni jądrowej na Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie ze spotkania na indonezyjskiej wyspie Bali. Biden miał też poruszyć m.in. temat agresywnych działań Chin wobec Tajwanu i nieuczciwych praktyk handlowych.

14:40 Sukcesem zakończyliśmy trwającą od września operację wyzwolenia Chersonia - oświadczył naczelny dowódca armii Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

"Dziękuję jednostkom Sił Obrony za ogromny wysiłek na rzecz wyzwolenia Chersonia! Operacja trwała od początku września i zakończyła się naszym sukcesem" - napisał gen. Załużny w komunikatorze Telegram. Jednak sukces "ma swoją cenę: wieczna pamięć poległym braciom i siostrom!" - dodał. "Wiemy o kogo i o co walczymy" - podkreślił generał.

14:09 Siły rosyjskie od kilku dni wywożą z Białorusi pociski do systemów rakietowych S-300 i S-400, to uzbrojenie trafia następnie na front w obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy - powiadomił Biełaruski Hajun, niezależny projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi.

W pierwszej połowie listopada na lotnisko w Moczuliszczach pod Mińskiem przybyło co najmniej dziewięć rosyjskich wojskowych transportowców Ił-76, które zabrały na pokład co najmniej 84 pociski rakietowe do systemów S-300 i S-400. Uzbrojenie jest następnie transportowane do obwodu rostowskiego, prawdopodobnie do bazy sił powietrznych w Millerowie, a stamtąd przewożone na Ukrainę - czytamy w komunikatach Biełaruskiego Hajuna na Telegramie 

13:57 Ukraina jest gotowa do pokoju, ale dla całej Ukrainy, na terytorium całego naszego państwa – ogłosił w Chersoniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że wojska ukraińskie będą wyzwalały kolejne miejscowości na Ukrainie zdobyte wcześniej przez Rosjan.

„Krok za krokiem idziemy ku wszystkim czasowo okupowanym terenom naszego kraju. Oczywiście, to jest trudne, to długa i ciężka droga” – mówił Zełenski, cytowany przez swoje służby prasowe.

Władze Ukrainy, zaznaczył prezydent, nie wierzą oświadczeniom Rosji, która próbuje zmylić całą społeczność międzynarodową.

„Idziemy dalej. Jesteśmy gotowi do pokoju, ale do pokoju dla całego naszego kraju. To terytorium naszego państwa. My szanujemy prawo międzynarodowe i suwerenność każdego państwa, a teraz chodzi o suwerenność naszego kraju. Dlatego walczymy z rosyjską agresją” – podkreślił Zełenski.

Ukraina, jak powiedział, będzie nadal wyzwalać okupowane przez Rosję terytoria. „Nie interesują nas ziemie innych krajów. Nas interesuje wyłącznie wyzwolenie spod okupacji naszego kraju, naszych terytoriów. Dlatego nie wiem, jakie (tereny) będą następne, ale będą” – zapowiedział.

Zaznaczył, że za zwycięstwa na froncie Ukraina płaci ogromną cenę, bo przeciwnik nic nie chce oddać dobrowolnie. „Nikt tak po prostu czegoś nie oddaje. Cena tej wojny jest wysoka. Są ranni, dużo zabitych. Dlatego (wojska rosyjskie) odeszły czy uciekły – my uważamy, że uciekły. Bo nasza armia ich otoczyła i byli zagrożeni. Toczyły się ciężkie walki, a rezultat jest taki, że dzisiaj jesteśmy w obwodzie chersońskim” – mówił prezydent.

13:40 Mołdawski sąd skazał na 3,5 roku pozbawienia wolności pochodzącego z tego kraju mężczyzna, który od 2016 r. walczył jako najemnik po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie we wschodniej Ukrainie - poinformowała mołdawska telewizja TV8.

Skazany pochodzi z rejonu Straseni, w centralnej części kraju. TV8 ustaliła, że walczył w rejonie Doniecka jako najemnik do 2021 r. W trakcie procesu mężczyzna przyznał, że zakończył pracę jako najemnik dochodząc do stopnia dowódcy plutonu. Wyjaśnił, że wchodził w skład struktur telekomunikacji sił wojskowych samozwańczej Republiki Donieckiej.

"Mołdawianin w trakcie śledztwa poinformował, że otrzymywał wynagrodzenie regularnie, co miesiąc" - przekazała TV8, zaznaczając, że grożąca mu kara 7 lat więzienia została zmniejszona o połowę, gdyż oskarżony przyznał się do winy. Stacja podała, że 34-letni obywatel Mołdawii został zatrzymany kilka dni temu podczas powrotu do ojczyzny, kiedy przekraczał granicę w miejscowości Sculeni.

12:42 Mieszkaniec Doniecka, który walczył po stronie Rosji od 2014 r., a w trakcie trwającej od lutego rosyjskiej inwazji walczył jako czołgista w Mariupolu, został skazany na 12 lat więzienia – informuje prokuratura generalna.

Mężczyzna został skazany za zdradę stanu oraz walkę w nielegalnej formacji zbrojnej. Według oświadczenia prokuratury po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę uczestniczył on w działaniach bojowych jako czołgista w Mariupolu. Skazany był celowniczym, odpowiadał za naprowadzanie ognia. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy odpowiada on za co najmniej 20-krotne ostrzelanie budynków mieszkalnych.

12:33 Prezydent Ukrainy z mieszkańcami Chersonia śpiewa hymn. Na nagraniu, opublikowanym przez wiceszefa gabinetu prezydenta, widać, jak na głównym placu Chersonia na maszt wciągana jest błękitno-żółta flaga państwowa Ukrainy. Zgromadzeni – przedstawiciele władz, wojsko oraz mieszkańcy śpiewają hymn Ukrainy.

12:33 Litwa przekazała Ukrainie kolejne 12 transporterów opancerzonych: 10 moździerzy samobieżnych i dwa opancerzone transportery sterowane ogniem. Ukrainie przekazano również niezbędną amunicję 120 mm - poinformował minister obrony narodowej Arvydas Anuszauskas.

"Transport pomocy wojskowej dla Ukrainy dotarł już do miejsca przeznaczenia” – powiedział minister. W sumie Litwa przekazała 62 transportery opancerzone M113 o różnym przeznaczeniu.

Litewska pomoc wojskowa udzielona Ukrainie obejmuje także systemy obrony powietrznej Stinger, broń przeciwpancerną, moździerze 120 mm, kamizelki i hełmy pancerne, broń strzelecką, amunicję, kamery termowizyjne, drony, radary obserwacyjne, ciężarówki, pojazdy terenowe oraz wszelką inną pomoc według potrzeb Ukrainy.

12:28 Sekretarz generalny NATO: odbicie Chersonia świadczy o męstwie ukraińskich żołnierzy i pokazuje jak ważna jest pomoc Zachodu dla Ukrainy.

11:19 Wszyscy ryzykują, wojskowi ryzykują codziennie, ryzykują dziennikarze – powiedział Zełenski, pytany o to, dlaczego zdecydował się na przyjazd do wyzwolonego Chersonia, pomimo groźby ostrzałów i wciąż niebezpiecznej sytuacji w mieście.

„Uważam, że trzeba tu być, pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia. Podtrzymać ludzi, żeby nie tylko słyszeli, że mówimy, obiecujemy, ale realnie tu powracamy, podnosimy naszą flagę” – podkreślił prezydent Ukrainy. „Także czysto po ludzku, chce się poczuć te emocje, energię. To jest ważne i motywujące – powiedział Zełenski.

11:11 Rosyjscy okupanci na podbitych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy obawiają się miejscowego ruchu oporu i oferują rzekome nagrody finansowe za donosy na partyzantów; w rzeczywistości jest to pretekst, by zatrzymywać niewygodne osoby - powiadomił ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Najeźdźcy obiecują donosicielom 500 tys. rubli, czyli około 37 tys. zł. Zachęcają mieszkańców okupowanych ziem do "anonimowego przekazywania informacji" o "podejrzanych ludziach i przedmiotach" w celu ujawnienia "terrorystów i bandytów". Jest symptomatyczne, że Rosjanie od zawsze określali w ten sposób wszelkie przejawy ukraińskiego ruch oporu wobec Moskwy - czytamy na łamach serwisu.

Portal zamieścił również treść ogłoszenia wystosowanego przez okupacyjną administrację i adresowanego do mieszkańców obwodu zaporoskiego. Najeźdźcy powiadomili, że utworzyli czat-bot na Telegramie, czyli specjalny kanał komunikacji, na który można przysyłać donosy.

"Będzie to instrument wykorzystywany przez (wroga) w celu represjonowania ludności cywilnej. W ten prosty sposób można stworzyć fałszywy pretekst do aresztowania nielojalnych osób lub zamożnych obywateli. Nikt nikomu nie da (za to) żadnych pieniędzy" - ostrzegło Centrum.

10:48 Ukraina odzyskała Chersoń i nadal ma wystarczająco dużo zmotywowanych żołnierzy, którzy chcą walczyć. Jednak problemem jest broń, której wciąż jest zbyt mało – powiedział ukraiński reporter wojenny Ilia Ponomarenko w rozmowie z ZDF.

Ponomarenko to najbardziej znany ukraiński korespondent wojenny, pracujący jako reporter niezależnego portalu „Kiev Independent”. W rozmowie z dziennikiem ZDF heute skomentował w niedzielę wieczorem wycofanie się sił rosyjskich z Chersonia i dalsze działania armii ukraińskiej.

„To potwierdzone, że Rosjanie prowadzą operację wychodzenia z obszaru Chersonia już od kilku tygodni. (…) Nie mają szans ze swoimi żołnierzami. Wojsko ukraińskie walczyło z powodzeniem, przeprowadzając skomplikowane operacje, mające na celu wypchnięciu Rosjan za Dniepr. To wielkie zwycięstwo ukraińskiego wojska” – podkreślił Ponomarenko.

10:47 Prezydent Zełenski w Chersoniu - zdjęcia.

10:40 Luksemburg przekazał Kijowowi 30 mobilnych skanerów ręcznych 3D Artec Leo o wartości ponad miliona euro, które mają pomóc w zbieraniu i przekazywaniu do sądów międzynarodowych dowodów rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - podała agencja Unian.

Do skanerów dołączono także zestawy do kalibracji i 5-letnią licencję na oprogramowanie Artec Studio do przetwarzania i analizy otrzymanych danych 3D.

Nowoczesny sprzęt pozwoli ukraińskim ekspertom na tworzenie bardzo dokładnych modeli 3D i cyfrowych kopii dowodów zbrodni dokonanych przez Rosjan na Ukrainie - skomentowała agencja Unian. Ponadto Luksemburg planuje przekazanie Ukrainie w najbliższym czasie 20 pojazdów wojskowych.

10:22Prezydent Ukrainy przybył do Chersonia.

10:13 W wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji rejonie (powiecie) berysławskim w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, najeźdźcy zaminowali wszystko, co mogli; ładunki podłożono nie tylko w obiektach infrastruktury krytycznej, ale też w prywatnych domach i ośrodkach zdrowia oraz w lasach - powiadomił szef lokalnych władz Wołodymyr Litwinow.

09:49 "Do decyzji Ukrainy należy, kiedy przystąpi do negocjacji z Rosją" - oświadczył w poniedziałek wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, komentując spekulacje dotyczące tego, że Zachód może naciskać na Kijów, by rozpoczął rozmowy z Moskwą.

09:45 Nadchodząca zima przyniesie zmianę warunków trwającej na Ukrainie wojny, która w tym czasie stanie się bardziej statyczna, a trudne warunki dodatkowo osłabią niskie już morale rosyjskich żołnierzy - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:27 Mimo porażek rosyjskiej armii na Ukrainie prezydent Władimir Putin nie odwoła niepopularnego ministra obrony Siergieja Szojgu, ponieważ darzy go pełnym zaufaniem, a postawienie na czele resortu nowej osoby byłoby zbyt ryzykownym posunięciem - ocenił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

"Wpływ (Szojgu) na armię i działania wojskowe jest stosunkowo niewielki, ale Putin wciąż go popiera. (Prezydent) wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie odwoła Szojgu, co mocno działa na korzyść ministra i poprawia jego sytuację. Wiele osób, które go nie szanują albo oceniają jako wyjątkowo nieskutecznego, musi (Szojgu) znosić, ponieważ stoi za nim Putin" - wyjaśnił Denysenko, cytowany w poniedziałek przez portal nv.ua.

09:03 Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk uważa, że wycofanie się Rosjan z Chersonia nie oznacza, że miasto jest bezpieczne. Możliwe, że będzie celem zmasowanych ataków rosyjskiej artylerii, wręcz równane z ziemią - jak Mariupol, a ludność trzeba będzie ewakuować w głąb Ukrainy.

Czytaj więcej: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1478735%2Cekspert-osw-cherson-moze-podzielic-los-mariupola-mozliwe-zmasowane-ataki

08:57 Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosjanie będą teraz dążyć do nasilenia ofensywy w obwodzie donieckim, a Ukraińcy przerzucą część sił, zwolnionych w obwodzie chersońskim do obwodu donieckiego, a także do wzmocnienia swojej kontrofensywy w obwodzie ługańskim lub otwarcia nowej na innym kierunku.

„To nie jest moment, by spowalniać wsparcie dla Ukrainy albo naciskać na rozejm czy negocjacje, lecz na to, by pomóc Ukrainie w wykorzystaniu inicjatywy i przewagi” – ocenia ISW.

ISW ocenia, że po porażce pod Chersoniem Rosjanie skupią się na walkach w obwodzie donieckim. „Rosyjskie działania ofensywne w obwodzie donieckim w najbliższych tygodniach nasilą się, w miarę jak będą tam docierać nowi zmobilizowani oraz siły, które walczyły w zachodniej części obwodu chersońskiego” – prognozuje ośrodek.

08:16 Rosyjski piosenkarz Oleg Gazmanow, rozpowszechniający w swych utworach propagandę Kremla, "odwołał" koncert w Chersoniu na południu Ukrainy, tłumacząc się małą liczbą sprzedanych biletów - powiadomiła w poniedziałek ukraińska agencja UNIAN. Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego zostały w piątek wyzwolone spod rosyjskiej okupacji.

Występ Gazmanowa, anonsowany pod hasłem "Rosja jest tutaj na zawsze", był pierwotnie planowany na niedzielę 13 listopada. Piosenkarz poinformował na swoim koncie na Twitterze, że odwołanie koncertu z powodu braku zainteresowania biletami zdarzyło się jakoby "po raz pierwszy" w jego karierze.

07:30 Ukraiński rząd może przejąć kontrolę nad kolejnymi przedsiębiorstwami, które nie w pełni angażują się w obronę kraju przed rosyjską inwazją - ostrzegł w niedzielę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z dziennikiem "Financial Times".

Polityk nawiązał w ten sposób do decyzji władz w Kijowie z 7 listopada. Jak oznajmił wówczas sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, akcje pięciu ukraińskich przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym, w tym największej firmy wydobywającej ropę Ukrnafta, producenta silników lotniczych Motor Sicz i fabryki ciężarówek AwtoKrAZ, zostały przejęte przez państwo. Firmami będzie zarządzać ministerstwo obrony, a po zakończeniu stanu wojennego aktywa mogą zostać zwrócone właścicielom lub zostaną za nie wypłacone odszkodowania.

07:23 W ciągu ostatniej doby, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego rannych zostało czworo cywilów - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

07:00 Ukraińscy żołnierze pochodzący z Chersonia w końcu mogli spotkać się z bliskimi - pisze Nexta i publikuje wzruszające nagranie. 

06:57 Od początku rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie zarejestrowano 46 432 zbrodni wojennych popełnionych na terenie kraju - informuje ukraińska prokuratura. 

06:34 W ciągu minionej doby lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziło szesnaście ataków na przeciwnika. Zniszczono dziesięć zgrupowań wojsk rosyjskich oraz sześć stanowisk kompleksów antyrakietowych okupanta - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. 

03:15 Zakończenie wojny na Ukrainie jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów światowej gospodarki - podkreśliła w poniedziałek sekretarz skarbu USA Janet Yellen przed szczytem G20 w Indonezji, w wyraźnym przesłaniu do Rosji.

22:55 Kiedy oczy całego świata skierowane były na wyzwolony Chersoń, ukraińscy fotografowie Kostiantyn i Włada Liberowowie opublikowali zdjęcia, które pokazują inne oblicze wojny - podaje Biełsat.

22:01 W niedzielę w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE minister spraw zagranicznych Zbigniew Ray był gospodarzem kolacji, w której wzięli udział sekretarz generalna Komisji Europejskiej Ilze Juhansone oraz szefowie MSZ Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Szwecji. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wsparcia Ukrainy w jej drodze do akcesji do UE.

21:55  Polska uszczelnia 210-kilometrowy odcinek swojej granicy, będący jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej - wysokie na 2,5 metra ogrodzenie ma zwiększyć bezpieczeństwo kraju na granicy z rosyjską eksklawą, obwodem kaliningradzkim. Ma też być sygnałem dla Moskwy, by nie planowała ataków hybrydowych – ocenia niemiecki portal ZDF.

21:18 W obwodzie chersońskim armia Rosji pozostawiła po sobie ślady takich samych okrucieństw, jak w innych regionach, w których była – powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W regionie już udokumentowano ponad 400 zbrodni wojennych - dodał.