Polskie pierogi w rankingu najlepszych ulicznych przysmaków świata

2022-11-14 16:22 aktualizacja: 2022-11-15, 09:35
Lepienie pierogów we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Lepienie pierogów we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Wytrawni podróżnicy wiedzą, że jednym ze sposobów na poznanie danego kraju czy regionu jest skosztowanie dań lokalnej kuchni. Te najbliższe tradycji często znaleźć można nie w eleganckich restauracjach, ale na targach, straganach i ulicznych stoiskach. Ranking takich ulicznych przysmaków sporządziła właśnie popularna platforma Taste Atlas. Na czele zestawienia znalazły się malajski chlebek roti canai, chińskie smażone pierożki guo tie i chińskie naleśniki ze szczypiorkiem. Nie zabrakło też polskiego akcentu. Spośród naszych przysmaków Taste Atlas poleca pierogi.

W czołówce rankingu znalazły się dania z krajów, w których tradycja sprzedawania jedzenia na ulicy jest długa i bogata. Zestawienie otwiera malajski domowy chlebek robiony z mąki i wody z dodatkiem soli i tłuszczu. Roti canai to prosty i tani dodatek do różnorodnych sosów curry, bywa również serwowany jako przystawka z dodatkiem różnych farszy, zarówno wytrawnych, jak i słodkich.

Pierożki guo tie

Na uwagę zasługują także smażone chińskie pierożki guo tie wypełnione nadzieniem z mielonego mięsa wieprzowego, kapusty pekińskiej, szalotki, aromatycznego imbiru i oleju sezamowego. Chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku zasłużyły sobie na miejsce w pierwszej trójce zestawienia. Innym ulicznym rarytasem z Chin są proste naleśniki ze szczypiorkiem. Najlepiej smakują z aromatycznym sosem na bazie sosu sojowego, oleju sezamowego doprawionego odrobiną chili.

Karaage

Smakosze, których opinie wpłynęły na kształt rankingu opracowanego przez platformę Taste Atlas, będącą swoistą kulinarna mapą świata, docenili także japońskie dania smażone na głębokim oleju, zwane karaage. Ta technika przygotowywania potraw sprawdza się świetnie zarówno w przypadku mięs, ryb czy warzyw. Jednym z najpopularniejszych ulicznych rarytasów jest kurczak karaage.

Grillowane sardynki

Tuż za podium w rankingu znalazło się danie z Europy, a konkretnie z Malagi. To grillowane sardynki, podawane z odrobiną oliwy i skropione sokiem z cytryny. Wysokie miejsca zajęły też jedne z najbardziej rozsławionych ulicznych potraw na świecie, meksykańskie tacos, carnitas i burrito.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazła się jeszcze chluba wietnamskiej kuchni ulicznej, czyli banh mi – bułka wypełniona aromatycznymi ziołami, mięsem i warzywami. Wysoko uplasował się też indyjski chlebek paratha i meksykańskie danie gringas, które łączy w sobie elementy tacos i quesadilli.

Na uznanie zasłużył sobie również nasz rodzimy przysmak, pierogi, które znalazły się na 22. miejscu zestawienia, wyprzedzając gruzińskie chaczapuri, włoskie panzerotti czy greckie souvlaki.

(PAP Life)

gn/

TEMATY: