Zmasowane ataki Rosji w Ukrainie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-15 07:02 aktualizacja: 2022-11-17, 15:56
lwów. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
lwów. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego Ukrainy od początku wojny – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko po wtorkowym ataku rakietowym sił rosyjskich na ukraińskie obiekty infrastruktury. Prądu pozbawionych jest 7 mln użytkowników sieci - dodał wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

01:42 Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy we wtorek ok. 10 mln Ukraińców zostało pozbawionych dostępu do prądu; przywrócono już dostawy do 8 mln z nich, ekipy naprawcze będą pracowały cała noc - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.

"Słyszałem raporty o przywróceniu dostaw energii elektrycznej. Ok. 10 mln Ukraińców zostało od niej odłączonych po ataku terrorystycznym. Dostawy do 8 mln konsumentów już zostały przywrócone. Elektrycy i ekipy naprawcze będą pracowali całą noc. Dziękuję wszystkim!" - napisał Zełenski na Twitterze

01:14 Eksplozja w Polsce, która zabiła dwie osoby, jest "nie do przyjęcia" i wymaga natychmiastowego wyjaśnienia i podjęcia odpowiednich środków, poinformował w środę w nocy prezydent Bułgarii Rumen Radev.

00:18 „Konsekwencje rosyjskich ataków rakietowych: aktualna sytuacja” – taki punkt, jak dowiedziała się PAP, został dodany we wtorek wieczorem do zaplanowanego na środę rano posiedzenia ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej w Brukseli.

23:59 Przed północą we wtorek zakończy się posiedzenie Rady Ministrów zwołane w związku z eksplozją, do której doszło w Przewodowie (woj lubelskie). Na godz. 24. planowana jest konferencja prasowa w tej sprawie i oświadczenie premiera - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

23:57 Choć w sprawie dzisiejszego ataku rakietowego wciąż jest wiele niewiadomych, to jedno jest pewne: Węgry stoją ramię w ramię z Polską – napisała we wtorek późnym wieczorem na Twitterze prezydent Węgier Katalin Novak.

23:41 Rosja zabija wszędzie tam, gdzie może dotrzeć, a we wtorek dotarła do Polski. Zginęli ludzie. To atak na bezpieczeństwo zbiorowe w obszarze euroatlantyckim - przekazał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Złożył też kondolencje i podkreślił o solidarności narodu ukraińskiego z polskim.

23:33 Jeszcze we wtorek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak odbędzie pilną rozmowę z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem – poinformowało MON.

23:20 Trwa rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała we wtorek wieczorem na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

23:00 Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższą uwagą śledzi sytuację w Polsce - napisał na Twitterze we wtorek szef dyplomacji Antonio Tajani w związku z informacjami o tym, że na terytorium Polski mogły spaść rosyjskie rakiety zabijając dwie osoby. Szef MSZ poinformował, że jego resort jest w kontakcie z krajami europejskimi i sojusznikami z NATO.

22:59 Doniesienia z Polski budzą zaniepokojenie, najważniejsze jest uzyskanie dokładnych i potwierdzonych informacji - przekazał na Twitterze prezydent Finlandii Sauli Niinisto, podkreślając, że władze tego kraju bezustannie śledzą sytuację.

22:30 Trwa rozmowa prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Joe Bidena - poinformował we wtorek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

22:17 Jestem wstrząśnięty z powodu śmierci ludzi w Polsce; moje kondolencje dla rodzin - napisał we wtorek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po informacjach, że na terytorium naszego kraju mogła spaść rosyjska rakieta.

21:47 Współpracujemy z Polską, by ustalić, co się stało i jakie będą kolejne odpowiednie kroki - powiedział we wtorek wicerzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Vedant Patel. Zastrzegł jednak, że wciąż nie wie, co się stało w związku z doniesieniami o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę.

21:20 Przedstawiciele władz krajów bałtyckich oraz Czech i Słowacji wyrazili we wtorek wieczorem zaniepokojenie płynącymi z Polski informacjami o tym, że rosyjska rakieta mogła spaść na terytorium Polski. Kraje te deklarują pełne wsparcie dla władz Polski.

21:04 Izba Poselska czeskiego parlamentu przyjęła we wtorek uchwałę określającą obecny rosyjski reżim jako terrorystyczny. W szczególności potępiła powszechne na Ukrainie rosyjskie ataki na ludność cywilną oraz kluczową infrastrukturę energetyczną.

21:00 W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni, w tej trudnej chwili będziemy razem - napisał we wtorek wieczorem lider PO Donald Tusk.

20:58 W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń” – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.

20:41 Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

20:29 W Kijowie mamy całkowity blackout - powiedział były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk portalowi RND we wtorek po zmasowanych rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "W Kijowie nigdy nie było tak ciemno " - podkreślił.

20:15 Będziemy krok po kroku czyścić wszystkie rosyjskie aktywa, które są w Polsce - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

19:54 Zestrzelono 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez siły rosyjskie, a także wszystkie 10 dronów Shahed-136 – powiadomił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat po wtorkowych zmasowanych atakach rakietowych na obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie. Wiadomo, że w ostrzałach zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych.

19:41 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: przedstawicielka Rosji w Radzie Praw Człowieka atakuje Polskę, oskarża o nazizm, antysemityzm, przedkłada „rekomendacje” dla naszego kraju. 

19:37 Filozof Richard David Precht był jednym z sygnatariuszy listu otwartego, w którym domagano się szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie w drodze negocjacji i kwestionowano zasadność dostarczania przez Zachód broni Ukrainie. Teraz przyznał, że na początku wojny błędnie oceniał sytuację: "Dopiero teraz wiemy, jak niesamowicie silna była od początku ukraińska armia".

19:30 Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko powiadomił, że Rosjanie wystrzelili 90 rakiet, z których ponad 70 zestrzeliła obrona powietrzna.

„To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego od początku wojny. Ten atak może mieć wpływ nie tylko na system ukraiński, ale także – niektórych naszych sąsiadów” – napisał Herman Hałuszczenko na Facebooku.

 

Dodał, że Rosjanie atakowali cały system energetyczny, zarówno obiekty produkujące prąd, jak i sieci przesyłowe.

We wtorek Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W wielu regionach w wyniku uszkodzenia obiektów energetycznych, nie ma prądu. Władze mówią o „krytycznej sytuacji” w energetyce i uruchomiły awaryjne odłączenia prądu.

„Ucierpiało ok. 15 obiektów w różnych obwodach. Mamy z tego powodu odłączenia w Kijowie, w obwodach winnickim, wołyńskim, donieckim, dniepropietrowskim, żytomierskim, kijowskim, kirowohradzkim, lwowskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, tarnopolskim, charkowskim, chmielnickim, czerkaskim, czerniowieckim i czernihowskim” – powiedział Tymoszenko we wtorek wieczorem na antenie ukraińskiej telewizji. Dodał, że prądu pozbawionych jest ok. 7 mln użytkowników.

W Kijowie zginęła jedna osoba. W Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim w kopalniach pod ziemią utknęło ok. 500 górników. Ratownicy pomagają im wydostać się na powierzchnię - powiadomił Tymoszenko.

19:15 Rzecznik rządu: w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier w porozumieniu z prezydentem zwołał spotkanie w BBN; apeluję, żeby nie publikować niepotwierdzonych informacji. 

18:24 Rozpad Rosji nie nastąpi, ponieważ taki proces wymagałby zainteresowanych nim, samodzielnych lokalnych elit, albo poczucia etnicznej lub religijnej odrębności wśród ludności rosyjskich regionów - pisze we wtorek opozycyjny portal Ważne historie.

18:10 Rzecznik rządu: premier Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

17:40 Kobieta zginęła w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku. Fragment rakiety spadł na dom w dzielnicy Peczersk, w której mieszkała. Na szczęście nie ma innych ofiar - podaje Ukrainska Prawda.

17:34 Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają ostatnie ataki rakietowe Rosji na Ukrainę, powiedział Jake Sullivan, doradca prezydenta Bidena.

17:26 Rosja strzela śmiercionośnymi pociskami w cele cywilne w ukraińskich miastach, burzy domy mieszkalne i obiekty infrastruktury energetycznej. Czekam na zdecydowaną reakcję państw zgromadzonych na szczycie G20 - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w reakcji na wtorkowy zmasowany ostrzał Ukrainy przez Rosję.

"I bardzo proszę o unikanie 'odezw do obu stron'. Stańcie po stronie ludzi, a nie zbrodniarzy wojennych. Oto co Rosja ma do powiedzenia w sprawie rozmów pokojowych. Przestańcie proponować Ukrainie przyjęcie rosyjskiego ultimatum! Ten terror można zatrzymać tylko siłą naszej broni i zasad" - dodał.

Do wtorkowych ostrzałów odniósł się również doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Masowy ostrzał ukraińskich miast podczas szczytu G20 jest upokorzeniem przez Rosję wszystkich przywódców, którzy popierają pomysł 'dialogu' z agresorem. Pamiętajcie: Rosja nie proponuje negocjacji, tylko stawia terytorialne ultimatum. Wszelkie flirty z terrorystami kończą się rakietą w domu mieszkalnym" - napisał Podolak na Twitterze.

17:19 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w rejonie Odessy ranna została jedna osoba. Stan jest ciążki.

17:12 80 proc. Lwowa zostało bez prądu, a dostawa ciepłej wody została wstrzymana, powiedział burmistrz Andrij Sadowyj. Poinformowano również, że operatorzy komórkowi ograniczyli działanie niektórych usług we Lwowie w celu oszczędzania energii elektrycznej.

17:06 Prezydent Ukrainy wezwał do pozostania w schronach i dodał, że wkrótce spodziewanych jest około 20 kolejnych wybuchów.

16:58 W Żytomierzu pełny blackout, 2 rakiety spadły na infrastrukturę energetyczną miasta - informuje mer miasta.

16:54 Nagranie po uderzeniu rakiety w jeden z domów w Kijowie.

16:41 Oto mapa dzisiejszych ataków rakietowych w Ukrainie:

16:39 Wideo ze schronu w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie.

16:38 Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet, z których 20 jest jeszcze w powietrzu – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę - dodał.

„Obrona powietrzna działa, są zestrzelenia. Wystrzelono już 80 rakiet, leci jeszcze ok. 20. To oznacza, że blisko 100 rakiet wystrzelono w terytorium Ukrainy. Okupanci przewyższyli liczbę z 10 października, kiedy wystrzelili 84 rakiety” – powiedział Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

Celem są przede wszystkim obiekty krytyczne infrastruktury energetycznej; niestety, rakiety trafiają także w budynki mieszkalne - dodał.

16:30 Moment, w którym rosyjski pocisk uderzył w jedno z osiedli w obwodzie kijowskim, został opublikowany przez Policję Narodową. Nie było ofiar.

16:25 Z powodu rosyjskiego ataku rakietowego przebywający we wtorek w Kijowie minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra musiał ewakuować się do schronu - informuje agencja prasowa ANP. Rzecznik MSZ potwierdza, że minister i reszta delegacji są bezpieczni.

Do zdarzenia doszło zaraz po konferencji prasowej Hoekstry, po jego wcześniejszej wizycie w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. W pewnym momencie rozległy się eksplozje i delegacja została ewakuowana do schronu. Jak relacjonuje mer Kijowa Witalij Kliczko, rosyjskie rakiety trafiły m.in. w kilka budynków mieszkalnych.

Według Hoekstry atak po raz kolejny pokazuje, do czego zdolny jest prezydent Rosji. „Jest na to tylko jedna odpowiedź i jest nią dalsze wspieranie Ukrainy” – powiedział, cytowany przez ANP

16:24 Dziś nad Ukrainą wystrzelono około 100 pocisków – powiedział rzecznik Sił Powietrznych.

16:20 Masowe ostrzeliwanie ukraińskich miast podczas G20 to upokorzenie przez Rosję wszystkich przywódców, którzy poparli ideę „dialogu” z agresorem. Pamiętaj: Federacja Rosyjska nie proponuje negocjacji, ale stawia ultimatum terytorialne. Flirt z terrorystami zawsze kończy się rakietą w budynku mieszkalnym - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:06 Po zmasowanym ataku sił rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie sytuacja jest krytyczna – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

„Rosyjscy terroryści przeprowadzili kolejny zaplanowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej. Sytuacja jest krytyczna” – napisał Tymoszenko. Najtrudniejsza sytuacja jest w środkowej i północnej części kraju. Jak dodał Tymoszenko, w Kijowie sytuacja jest „skrajnie ciężka”, wprowadzone zostają awaryjne odłączenia prądu. Podobne środki zostaną zastosowane w szeregu innych regionów. 

16:05 W Kijowie, w jednym z domów trafionych rakietą, ratownicy znaleźli ciało jednej nieżyjącej osoby - poinformował mer Kliczko. Trwa akcja ratunkowa i poszukiwawcza.

16:02 Bezsilność staje się znakiem rozpoznawczym Rosji w kręgach dyplomatycznych; wróg potrafi tylko "dobrowolnie" uciekać i "bohatersko" bombardować domy cywilów - ocenił szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija, odnosząc się do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę.

"Dranie z Rosji dopuszczają się już tego, że w odpowiedzi na mocne wystąpienie prezydenta Ukrainy i własną porażkę na forum G20 ostrzeliwują rakietami budynki mieszkalne w Kijowie" - napisał Arachamija

16:01 "Kolejna runda okrutnych ataków – myślimy o naszych kolegach, sąsiadach i przyjaciołach tu w Kijowie i na całej Ukrainie. Będziemy nadal stać po stronie Ukraińców, którzy od miesięcy pozostają silni w obliczu niepotrzebnego ataku Rosji – oraz po stronie tych, którzy walczą w obronie Ukrainy" - napisała na Twitterze ambasador USA w Ukrainie Bridget A. Brink.

15:40 Atak w Krzywym Rogu na obiekty infrastruktury. Mer miasta apeluje o niewychodzenie ze schronów.

15:32 Doniesienia o ataku rakietowym na infrastrukturę Charkowa. Są problemy z dostawą prądu. Nie kursuje metro i transport elektryczny - poinformował mer Igor Terechow.

15:30 Atak na infrastrukturę Równego - poinformował mer miasta Oleksander Tretjak.

15:25 Wyzwolenie Chersonia przez ukraińskie wojska zmieniło charakter rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siły najeźdźcy nie prowadzą tam już operacji ofensywnej, lecz obronną - powiadomiła we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem we władzach jednego z krajów NATO.

W ocenie rozmówcy Reutersa rosyjskie szacunki dotyczące wycofania około 30 tys. żołnierzy ze zachodniej części Chersońszczyzny nie są zgodne z rzeczywistością. Jego zdaniem bardziej wiarygodne wydają się doniesienia mówiące o 20-tysięcznym kontyngencie wojsk agresora.

Przedstawiciel państwa NATO nie spodziewa się, by siły Rosji lub Ukrainy doznały do końca roku tak znaczących klęsk, by skutkowało to "załamaniem frontu" po którejś z walczących stron. "Nie dostrzegamy niczego, co mogłoby na to wskazywać" - oznajmił.

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone w piątek 11 listopada. W nocy z poniedziałku na wtorek pojawiły się pierwsze niepotwierdzone doniesienia, że ukraińskie siły wkroczyły do miejscowości Kachowka i Nowa Kachowka, leżących po drugiej stronie rzeki. W ocenie brytyjskiego resortu obrony rosyjskie dowództwo wojskowe na Chersońszczyźnie zostanie niebawem ewakuowane do Heniczeska nad Morzem Azowskim. 

15:22 Doniesienia o wybuchach docierają też z innych części Ukrainy. Do eksplozji doszło w obwodach lwowskim, rówieńskim, wołyńskim na zachodzie kraju, ale także m.in. w żytomierskim, odeskim, charkowskim, winnickim.

15:13 Są doniesienia o wybuchach we Lwowie. Poinformował o nich m.in. mer Lwowa Andrij Sadowy. Dodał, że część Lwowa została odcięta od prądu.

15:09 Mer Kliczko opublikował na Telegramie krótki wpis, w którym potwierdza, że w dzielnicy peczerskiej, został trafiony drugi, wielopiętrowy budynek. 

15:04 W całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy. Media i sieci społecznościowe poinformowały m.in. o rakietach, które przelatywały nad terytorium obwodów połtawskiego i czerkaskiego. W tych regionach, a także m.in. w obwodzie odeskim, żytomierskim i dniepropietrowskim uruchomiono zasoby obrony powietrznej. Pojawiła się informacja o wybuchu w obwodzie zaporoskim, a także w Krzywym Rogu. 

14:50 Nagranie i zdjęcia pokazujące skutki ataku w Kijowie - budynek mieszkalny w Kijowie płonący po trafieniu rosyjską rakietą, opublikował we wtorek w internecie wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. 

 

14:46 Szef gabinetu prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak, nazwał trwający atak rakietowy „odpowiedzią” Rosji na wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na szczycie G20.

„Rosja odpowiedziała na mocne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego nowym atakiem rakietowym. (Czy) ktoś naprawdę poważnie uważa, że Kreml chce pokoju? Kreml chce posłuchu. Ale w ostatecznym rozrachunku terroryści zawsze przegrywają” – napisał Jermak.

Wcześniej we wtorek Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy, powiadomił o masowym wystrzeleniu pocisków rakietowych z terytorium Rosji.

Media i sieci społecznościowe poinformowały m.in. o rakietach, które przelatywały nad terytorium obwodów połtawskiego i czerkaskiego. W obwodzie odeskim uruchomiono zasoby obrony powietrznej. Pojawiła się informacja o wybuchu w obwodzie zaporoskim.

14:27 Władze Rosji celowo opóźniły ogłoszenie decyzji o wycofaniu swoich wojsk z Chersonia na południu Ukrainy, ponieważ obawiały się, że taka wiadomość może wpłynąć na lepszy wynik Demokratów w wyborach do amerykańskiego Kongresu - poinformowała stacja CNN, powołując się na źródła w służbach wywiadowczych USA.

Zakończenie głosowania w Stanach Zjednoczonych było dla Rosjan warunkiem, od którego uzależniali moment ogłoszenia decyzji w sprawie Chersonia. Władzom w Moskwie zależało na jak najlepszym wyborczym wyniku Republikanów, utożsamianych z bardziej asertywnym podejściem wobec Ukrainy. W rzeczywistości na froncie Kreml miał jednak niewiele innych możliwości operacyjnych poza odwrotem i szykował się do tego przedsięwzięcia przez kilka tygodni - powiadomił CNN.

14:16 Na Ukrainie we wtorek po południu ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Media i sieci społecznościowe przekazują doniesienia o odgłosach wybuchów w Kijowie.

 

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono na całym terytorium kraju z wyjątkiem okupowanego Krymu.

14:07 Rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol w obwodzie donieckim - uważa Pawło Kyryłenko, gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy.

"Przygotowują się do tego. Zdają sobie przecież sprawę z tendencji na froncie. Że jest jawna tendencja do wyzwolenia całego terytorium Ukrainy: obwodu charkowskiego, donieckiego, chersońskiego. Wróg to wspaniale rozumie" - powiedział Kyryłenko, cytowany we wtorek przez portal RBK-Ukraina.

13:33 Pociągi z Kijowa znowu jeżdżą do Mikołajowa - informuje Biełsat.

13:20 Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, związany z najemniczą firmą wojskową tzw. grupą Wagnera, planuje założyć patriotyczny ruch konserwatywny, który w przyszłości może przekształcić się w partię - pisze we wtorek rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła.

W ostatnich miesiącach Prigożyn coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, słychać też jego wypowiedzi skierowane przeciwko "rosyjskim elitom" - zaznacza Meduza. Jak twierdzą zbliżone do Kremla źródła portalu, które znają Prigożyna, "antyelitarna retoryka" nie jest przypadkowa. Według nich Prigożyn myśli o utworzeniu "konserwatywnego ruchu", który następnie może przekształcić się w partię polityczną.

13:19 Przedstawiony na szczycie G20 plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zostanie zrealizowany w całości i zgodnie z harmonogramem – napisał we wtorek na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

„Rosja nie powinna tracić czasu. Im dłużej Kreml będzie sabotować 10 warunków zawarcia pokoju (przedstawionych) przez prezydenta Zełenskiego, tym bardziej katastroficzna będzie sytuacja Kremla i tym bardziej stanowcze stanowisko Ukrainy” – dodał

 

13:01 Nie należy bać się prawdy, dlatego trzeba powiedzieć wprost, że Rosja nie może dłużej istnieć w tym kształcie i z tymi elitami rządzącymi - napisał we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Im szybciej wszyscy to zrozumieją, tym mniej ludzi zginie w przyszłości - dodał.

"Rosja musi przegrać, zostać ukarana za łamanie prawa międzynarodowego i przejść transformację ustrojową" - podkreślił Podolak

 

12:57 Bariera fizyczna na granicy polsko-białoruskiej skutecznie utrudnia nielegalne przekroczenia granicy - informuje Straż Graniczna.

12:35 Na wyzwolonych terenach Chersońsczyzny organizowana jest pomoc humanitarna - informują lokalne władze. Trwa też nabór wolontariuszy - podaje Biełsat.

12:29 Jednostki kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także zarządzaną przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, utworzono głównie po to, by przeciwdziałać ruchom odśrodkowym w Rosji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak.

11:44 Musimy znaleźć drogę powrotu do rozwiązań dyplomatycznych, które pozwoliłyby zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą - oświadczył we wtorek premier Indii Narendra Modi podczas szczytu G20 odbywającego się na indonezyjskiej wyspie Bali. Słowa szefa rządu przytoczył indyjski dziennik "Times of India".

"W poprzednim stuleciu II wojna światowa doprowadziła do chaosu na skalę światową. (Globalni) liderzy tamtych czasów podjęli jednak starania, by przywrócić pokój. Teraz kolej na nas" - zadeklarował Modi podczas sesji szczytu poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu i żywnościowemu.

11:30 Rosyjskie wojsko, uciekając z Chersonia, wypuściło z aresztu więźniów, trwają ich poszukiwania - przekazała we wtorek ukraińska policja. Dotychczas zatrzymano prawie 170 osób.

"Obecnie mamy potwierdzone informacje o zatrzymaniu i ponownym umieszczeniu w areszcie w obwodzie mikołajowskim i odeskim 166 więźniów" - powiedział główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.

11:12 Od lata br. na Łotwie zdemontowano ponad 120 obiektów, w tym pomników, z sowiecką symboliką - podała agencja LETA, powołując się na łotewski resort kultury. We wtorek mija termin usunięcia wyznaczonych obiektów gloryfikujących reżim sowiecki i nazistowski.

Wszystkich 69 obiektów, przeznaczonych do usunięcia zgodnie z decyzją władz państwowych, zostało usuniętych - czytamy.

Z inicjatywy lokalnych władz zdemontowano też dodatkowo 55 obiektów gloryfikujących reżim komunistyczny i nazistowski. Władze nie wykluczają, że liczba rozebranych miejsc upamiętnień będzie rosnąć.

11:06 Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek podczas trwającego w Indonezji szczytu grupy G20, że Rosja musi "wycofać się z Ukrainy i zakończyć tę barbarzyńską wojnę". Zapewnił, że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne.

"Godne zauważenia jest to, że (prezydent Władimir) Putin nie czuł się w stanie dołączyć do nas tutaj. Może gdyby to zrobił, moglibyśmy zabrać się za porządkowanie spraw. Ponieważ największą pojedynczą różnicą, jaką ktokolwiek może zrobić, jest to, aby Rosja wycofała się z Ukrainy i zakończyła tę barbarzyńską wojnę" - mówił Sunak podczas pierwszej sesji szczytu.

 

11:01 Wojna na Ukrainie ujawniła niezdolność UE do sprostania długotrwałemu wyzwaniu militarnemu, jakie stanowi Rosja. Europa pozostaje zależna od amerykańskiej ochrony militarnej w obliczu wojny z Rosją – pisze we wtorek dziennik „Le Figaro”.

10:47 Kreml wysyła obywateli krajów afrykańskich uwięzionych w Rosji na wojnę na Ukrainie - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dzień wcześniej Reuters poinformował o tym, że na wojnie zginął obywatel Zambii, który odbywał karę więzienia w Moskwie.

"Putin wysyła afrykańskich obywateli uwięzionych w Rosji na wojnę na Ukrainie. Zginął były student z Zambii" - napisał na Twitterze Nikołenko.

Rzecznik wezwał Unię Afrykańską i wszystkie kraje Afryki do tego, by zażądały od Rosji zaprzestania zmuszania ich obywateli do udziału w walkach. "Afrykańczycy nie powinni umierać w imię chorych imperialnych ambicji Putina" - dodał.

10:39 Rosyjskie pozycje obronne na linii Dniepru, w lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, znajdują się pod kontrolą ogniową ukraińskich wojsk; wiedząc o tym, wróg przesuwa swoje jednostki na wschód, na odległość 15-20 km od rzeki - poinformowała we wtorek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk

"Hipotetycznie przeciwnik może zagrozić Chersoniowi (i ostrzeliwać to miasto), ponieważ odległość (od rosyjskich pozycji do stolicy obwodu) pozwala na wykorzystanie różnych rodzajów uzbrojenia. Siły zbrojne Ukrainy też jednak nie stoją w miejscu i prowadzą walkę. Dlatego obserwujemy wycofywanie jednostek wroga z lewego brzegu (Dniepru) w głąb lądu" - powiedziała Humeniuk na antenie telewizji Espreso.

10:24 Rosyjska armia nie zabiera ciał poległych i nawet porzuca swoich rannych żołnierzy w obwodzie ługańskim - powiedział we wtorek gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Szef władz obwodowych poinformował, że linia frontu zbliża się do dużych okupowanych miast w tym regionie, takich jak Rubiżne czy Kreminna. Zaznaczył, że trwają bardzo zacięte walki.

10:05 W ostatnich miesiącach rosyjskie wojska zazwyczaj utrzymywały na wodach Morza Czarnego od trzech do pięciu fregat lub korwet wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr; zmieniło się to w listopadzie, gdy dyżury bojowe pełnił najczęściej tylko jeden okręt rakietowy, a niekiedy nie było ich tam wcale - zauważył izraelski dziennik "Jerusalem Post".

Liczebność rosyjskiego zgrupowania okrętów zdolnych do przenoszenia pocisków Kalibr zmniejszyła się do jednego w okresie 28-30 października, a następnie ta tendencja utrzymywała się w pierwszej połowie listopada. W niedzielę 13 listopada dowództwo Południe powiadomiło, że wróg nie posiadał na Morzu Czarnym ani jednej jednostki wyposażonej w broń rakietową - czytamy na łamach "Jerusalem Post".

 

09:44 Rosja straciła już w wojnie ponad 82 tysiące żołnierzy - informuje Ukrainska Pravda.

09:47 W wyniku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie zginęło 6 mln udomowionych zwierząt, w Morzu Czarnym zginęło 50 tysięcy delfinów - poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa podczas swojego wystąpienia online na szczycie G20 przedstawił szereg propozycji, które mają doprowadzić do pokoju w jego kraju. Wśród nich Zełenski wymienił przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku.

09:38 Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,746 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,943 mln – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

 

09:35 Po wycofaniu się z Chersonia Rosja zapewne przeniesie jednostki dowodzenia wojskowego w okolice Heniczeska nad Morzem Azowskim, który znajduje się obecnie poza zasięgiem ukraińskich systemów artyleryjskich - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że do 12 listopada wojska rosyjskie niemal na pewno zakończyły wycofywanie sił, które zajmowały terytorium na zachód od Dniepru, a wraz z opuszczeniem Chersonia Rosja uczyniła Heniczesk, portowe miasto nad Morzem Azowskim, "tymczasową stolicą" okupowanego regionu.

09:24 Ukraińskie wojska wkroczyły do Kachowki i Nowej Kachowki, czyli miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które są położone na wschodnim brzegu Dniepru - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek lojalny wobec Kijowa przedstawiciel rady Chersońszczyny Serhij Chłań. Tych doniesień nie potwierdził jak dotąd sztab generalny ukraińskiej armii.

"Jesteście gotowi? Kachowka i Nowa Kachowka - ukraińskie. Chwała siłom zbrojnym Ukrainy!" - napisał Chłań na Facebooku. We wtorek rano samorządowiec doprecyzował na antenie telewizji Espreso, że "ukraińska flaga zawisła w pobliżu budynku kina w Nowej Kachowce". Jak dodał, podobne wieści docierają również z sąsiedniej Kachowki

09:10  Plac w Londynie został nazwany imieniem Borysa Niemcowa - informuje Nexta.

08:50 Teraz jest szansa, by Rosję oduczyć podbojów i wymachiwania szablą; zawieszenie broni niestety nie prowadziłoby teraz do pokoju - Rosja wykorzystałaby je, by przygotować się do kolejnego ataku, nauczywszy się na własnych błędach - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

08:14 Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do przywódcy Chin Xi Jinpinga o „złączenie sił” w sprawie międzynarodowych kryzysów, takich jak wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Obaj przywódcy spotkali się we wtorek w kuluarach szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego prezydent Francji zaapelował o wkład Chin w wysyłanie prezydentowi Putinowi sygnałów, aby „uniknąć eskalacji i powrócić na poważnie do stołu negocjacyjnego”.

08:00 Właśnie teraz trzeba i można zatrzymać niszczycielską wojnę Rosji - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w formie online na rozpoczętym we wtorek szczycie G20. Zaznaczył przy tym, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy.

"Nie warto proponować Ukrainie kompromisów dotyczących sumienia, suwerenności, terytorium i niepodległości" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.

 

07:44 Dla Putina dużo istotniejsze są nastroje w rządzącej elicie niż opinia rosyjskiego społeczeństwa - informuje Biełsat.

07:06 Instytut Polski w Kijowie ma nową, większą siedzibę, dzięki której kultura naszego kraju będzie rozpowszechniana szerzej niż do tej pory - powiedział PAP dyrektor tej instytucji Robert Czyżewski. Obecnie polskość w Ukrainie jest wręcz ubóstwiana – ocenił.

Nowa siedziba Instytutu została otwarta w poniedziałek. Przeniosła się z centrum Kijowa do historycznej i lubianej przez artystów dzielnicy Padół. W związku z uroczystością list do jej uczestników wystosował prezydent Andrzej Duda.

07:04 Na wyspie Bali rozpoczął się we wtorek szczyt przywódców państw grupy G20. Gospodarz wydarzenia, prezydent Indonezji Joko Widodo, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny na Ukrainie.

06:37 Na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy armia Rosji poszukuje pustych domów, by zakwaterować w nich wojskowych, którzy przybyli tam, by uzupełnić straty - pisze we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W miejscowości Nowoajdar rosyjscy żołnierze rozdają miejscowym mieszkańcom wezwania do stawienia się w tzw. administracji w celu sprawdzenia danych. W rzeczywistości wojsko chce w ten sposób zweryfikować informacje o pozostawionych przez mieszkańców domach - czytamy w porannym komunikacie.

 

05:54 Polska spodziewa się w zimie nowej fali uchodźców z Ukrainy w związku ze zniszczeniami systemu energetycznego – powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z kanadyjską Polonią sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

W poniedziałek odbyło się zorganizowane przez Ambasadę RP w Ottawie spotkanie online dotyczące inicjatyw Kancelarii Prezydenta RP w sprawie pomocy humanitarnej wobec wschodniego sąsiedztwa Polski. Goszczący w Ottawie minister Dera odpowiadał na pytania Polonii i organizacji polonijnych, dziękując za dotychczasową pomoc i zwracając przy tym uwagę na niebezpieczeństwo „przyzwyczajenia się do wojny” i ogarniające wszystkich znużenie.

05:43 Według wtorkowego raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW) dowództwo rosyjskie przerzuca swoje wojska do obwodu donieckiego po opuszczeniu części obwodu chersońskiego, aby zintensyfikować działania wokół Bachmutu i Doniecka licząc na zdobycie nowych terenów.

Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągną zyski na tych obszarach w nadchodzących dniach i tygodniach, ale jest mało prawdopodobne, aby miały one znaczenie operacyjne”, piszą analitycy ISW.

 

01:15 Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, co jest reakcją na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją, dopóki nie zakończy ona wojny.

Zgodnie z zawartym przez rząd zamówieniem o wartości 4,2 mld funtów, firma BAE Systems już budująca dla Royal Navy trzy fregaty typu 26, zbuduje jeszcze pięć kolejnych. Budowa wszystkich ma się zakończyć w połowie lat 30. Jak wyjaśniono, fregata typu 26 jest zaawansowanym okrętem wojennym, którego głównym celem jest walka z okrętami podwodnymi. Będą one używane także do ochrony brytyjskich okrętów podwodnych z ładunkami nuklearnymi oraz lotniskowców.

00:50 USA badają możliwość przekazania Ukrainie zmodyfikowanych nowoczesnych dronów Gray Eagle, z których zostaną usunięte wrażliwe technologie i komponenty, informuje CNN powołując się na urzędników administracji i Kongresu, przekazał w poniedziałek Ukrinform.

Stany Zjednoczone zastanawiają się, jak zmodyfikować śmiercionośnego drona, by ewentualna utrata jego wrażliwej technologii na polu walki była mniej niebezpieczne dla USA. Rozwiązania tego problemu może zwiększyć prawdopodobieństwo, że Ukraina je otrzyma, mówią rozmówcy CNN.

00:02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek późnym wieczorem, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Chin ze spotkania Grupy 20 w sprawie niedopuszczalności gróźb użycia broni jądrowej.

„Szczególnie ważne jest, że Stany Zjednoczone i Chiny wspólnie podkreśliły, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne. Wszyscy rozumieją, do kogo skierowane są te słowa”, powiedział prezydent Ukrainy.

 

23:00 Agresja Rosji wobec Ukrainy była jednym z głównych tematów poniedziałkowych obrad szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, z udziałem ministra Zbigniewa Raua. Szef MSZ spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską.

(PAP)