Europosłanka Beata Szydło wiceszefową specjalnej komisji PE ds. zagranicznej ingerencji w procesy demokratyczne w Unii

2022-11-17 11:09 aktualizacja: 2022-11-17, 11:51
Eurodeputowana Beata Szydło w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Eurodeputowana Beata Szydło w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Europosłanka Beata Szydło została wybrana przez aklamację na wiceprzewodniczącą specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds. zagranicznej ingerencji we wszystkie procesy demokratyczne w Unii Europejskiej - poinformował na Twitterze eurodeputowany Ryszard Czarnecki (PiS).

Przewodniczącym speckomisji jest francuski europoseł Raphael Glucksmann.

Speckomisja kontynuuje pracę swojej poprzedniczki o tej samej nazwie, która zakończyła działalność 23 marca. Zajmuje się m.in. weryfikacją istniejącego i planowanego prawodawstwa UE w szeregu obszarów pod kątem luk prawnych, które państwa trzecie mogłyby wykorzystać we wrogich celach.

Komisja podsumuje swoje ustalenia w sprawozdaniu, które ma zostać przyjęte przed końcem jej jednorocznej kadencji.

"To duży sukces polskiej reprezentacji w europarlamencie i (duży sukces) PiS, ponieważ komisja ta zajmuje się w dużej mierze badaniem ingerencji Rosji i nie tylko w wybory w państwach członkowskich UE. Obecność w specjalnej komisji daje nam możliwość wpływania na to, co dzieje się w materii walki z dezinformacją" - powiedział po wyborze Czarnecki, który jest koordynatorem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w tej speckomisji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
gn/