Macron w ogniu krytyki. Aktywiści i media negatywnie o jego podróży do Kataru

2022-11-17 12:24 aktualizacja: 2022-11-17, 13:40
Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN
Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN
Nie wolno nam upolityczniać sportu – przekonywał prezydent Francji Emmanuel Macron, odpowiadając na krytykę aktywistów i części francuskich mediów z powodu jego planowanej podróży do Kataru na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Macron zapowiedział w czwartek podczas briefingu prasowego, że pojedzie do Kataru, jeśli francuska drużyna zakwalifikuje się do półfinału mundialu. „Nie wolno nam upolityczniać sportu” – podkreślił.

"Niezależnie od tego, czy chodzi o klimat, czy o prawa człowieka, nie zamierzamy zadawać sobie tych pytań (o to, czy w tym kontekście należy jeździć do Kataru - PAP) za każdym razem, gdy odbywa się jakieś wydarzenie" – dodał prezydent w odpowiedzi na krytykę ze strony ekologów, oskarżających Katar o działania sprzeczne z ochroną klimatu, przyspieszające globalne ocieplenie, oraz ze strony aktywistów społecznych i mediów, wskazujących na łamanie praw człowieka przez ten kraj.

„Mamy przyjazne stosunki. Cały czas rozmawiam z Katarem na wszystkie tematy” – zapewnił Macron.

Mundial w Katarze jest bardzo krytykowany przez część mediów francuskich również z uwagi na niejasności wokół osoby byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który miał lobbować za zorganizowaniem mundialu w Katarze w zamian za finansowanie swojej kampanii wyborczej przez katarskich urzędników oraz zakupy francuskiej broni przez ten kraj - wskazał portal śledczy Mediapart.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/