O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Washington Post": w Rosji będą produkowane irańskie drony bojowe

Rosja i Iran porozumiały się w sprawie budowy "setek" dronów bojowych według irańskiego projektu na terytorium Rosji - poinformował dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Umowę sfinalizowano na początku listopada podczas wizyty rosyjskiej delegacji w Iranie.

Irański dron, fot. SalamPix/PAP ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Irański dron, fot. SalamPix/PAP ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)

Moskwa i Teheran dążą do szybkiego przekazania projektów i kluczowych części, by produkcja bezzałogowców rozpoczęła się w ciągu kilku miesięcy - powiadomił "WP".

Dzięki własnej linii produkcyjnej Rosja, która już wykorzystuje irańskie drony podczas ataków na Ukrainę, znacząco zwiększy swoje zapasy stosunkowo niedrogiego, ale bardzo niszczycielskiego uzbrojenia - podkreśliła gazeta.

Umowa może zaspokoić rosyjskie zapotrzebowanie na broń precyzyjnego rażenia, zaś Iranowi może przynieść ekonomiczne i polityczne korzyści - czytamy. Niewykluczone, że władze w Teheranie liczą, iż mogą uniknąć nowych sankcji, jeśli drony będą fizycznie produkowane na terytorium Rosji - twierdzą źródła "Washington Post".

Więcej

Przewodów, Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Przewodów, Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Biały Dom: USA i Polska kontaktowały się z Ukrainą ws. incydentu z rakietą

Dotychczas rosyjskie fabryki nieznacznie modyfikowały drony kupione w Iranie, np. zmieniano ich kolorystykę i nazwę. Do tej pory na terytorium Rosji nie produkowano jednak bezzałogowców według irańskiego projektu.

W ocenie przedstawicieli zachodnich służb wywiadowczych, cytowanych przez "WP", od sierpnia Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 400 dronów produkcji irańskiej. Wiele bezzałogowców atakowało cywilną infrastrukturę, np. elektrownie. Teheran twierdzi, że sprzedał Rosji drony przed jej pełnowymiarową napaścią na Ukrainę, jednak w bezzałogowcach znaleziono części wyprodukowane w lutym, co może świadczyć o tym, że uzbrojenie było przekazane później.

Strona ukraińska poinformowała, że strąca ok. 70 proc. dronów przed ich uderzeniem w cel - przypomniał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

mmi/
 

Zobacz także

  • Był to drugi skuteczny atak SBU na Belbek w ostatnich dniach. Fot. X/ СБ України
    Był to drugi skuteczny atak SBU na Belbek w ostatnich dniach. Fot. X/ СБ України

    Ukraina ponownie zaatakowała lotnisko wojskowe na okupowanym Krymie. Drony uderzyły w samoloty Su-27

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Zełenski: bez wsparcia będziemy musieli ograniczyć produkcję dronów

  • Pożar w magazynie ropy po ukraińskim ataku. Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS (zdjęcie ilustracyjne)
    Pożar w magazynie ropy po ukraińskim ataku. Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS (zdjęcie ilustracyjne)

    Ukraina uderza na terytorium wroga. Pożar w magazynie ropy i wstrzymany ruch lotniczy w Rosji

  • Lotnisko w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez
    Lotnisko w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez

    Szefowa unijnej dyplomacji przestrzegła Hiszpanię i Portugalię. Chodzi o drony

Serwisy ogólnodostępne PAP