Król Filip VI: wojna na Ukrainie dowiodła jedności NATO

2022-11-21 02:03 aktualizacja: 2022-11-21, 10:45
Król Hiszpanii Filip VI. Fot. JUAN CARLOS HIDALGO PAP/EPA
Król Hiszpanii Filip VI. Fot. JUAN CARLOS HIDALGO PAP/EPA
Rosyjska inwazja na Ukrainę dowiodła jedności państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, stwierdził w niedzielę w Madrycie król Hiszpanii Filip VI podczas wieczornego spotkania z uczestnikami 68. Rocznej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Monarcha podczas ceremonii zorganizowanej w Pałacu Królewskim nazwał “wyjątkową” jedność państw NATO wspierających Ukrainę w walce z agresorem. Konflikt określił mianem “nielegalnego” oraz “nieuzasadnionego”.

“W 2022 r. wojna dramatycznie uderzyła w Europę (…). Przyniosła do bram NATO szkody niezwykle ciężkie oraz nie do zaakceptowania dla pokoju i porządku międzynarodowego opierającego się na prawie”, stwierdził król Hiszpanii.

Monarcha powiedział, że wojna na Ukrainie nie zaszkodziła jednak jedności i solidarności transatlantyckiej, ale “wzmocniła ją w wyjątkowy sposób”. Dodał, że członkowie Sojuszu będą musieli w najbliższym czasie kontynuować swoją współpracę m.in. w polityce zagranicznej oraz w walce z kryzysem energetycznym.

W trakcie swojego wystąpienia, którego wysłuchało ponad 700 uczestników madryckiej imprezy, Filip VI zadeklarował swoje “poparcie i solidarność” z “dzielnym” narodem ukraińskim oraz jego przywódcami. Słowa te zgromadzeni w Pałacu Królewskim przyjęli brawami.

Niedzielna uroczystość z udziałem hiszpańskiego monarchy to jedno z wydarzeń rozpoczętej w piątek 68. Rocznej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Częścią imprezy jest spotkanie Międzyparlamentarnej Rady Ukraina-NATO.

Sesja Sojuszu, w której uczestniczy m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Hiszpanii Pedro Sanchez, zakończy się w poniedziałek.

Marcin Zatyka (PAP)

dsk/