Rosja wznawia produkcję legendarnych aut Moskwicz w dawnej fabryce Renault

2022-11-23 13:05 aktualizacja: 2022-11-23, 13:14
Fabryki Grupy Renault w Moskwie. W marcu Renault ogłosił zawieszenie działalności swojej fabryki w Rosji. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Fabryki Grupy Renault w Moskwie. W marcu Renault ogłosił zawieszenie działalności swojej fabryki w Rosji. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja w środę wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w Moskwie, w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault - poinformował Reuters.

Według agencji Renault za symbolicznego rubla sprzedał Rosji swoje moskiewskie zakłady, które zostały przemianowane na Moskiewską Fabrykę Samochodów Moskwicz.

W maju br. francuska firma za podobną cenę sprzedała Rosji swój większościowy pakiet akcji w spółce produkującej samochody Awtowaz, ale z możliwością odkupienia go w ciągu sześciu lat.

Zakłady Moskwicz powstały w 1930 roku i do 2001 roku produkowały pod tą marką samochody osobowe i wyścigowe. W 2006 roku zbankrutowały, a władze Moskwy znalazły wówczas inwestora - przejął je Renault, który produkował tam samochody Dacia Logan i sprzedawał je pod własną marką.

Przedstawiciele Renault zapowiedzieli w marcu, że zakończą produkcję w moskiewskiej fabryce z uwagi na rosnącą presję w obliczu napaści Rosji na Ukrainę. Ponad 400 firm wycofało się z Rosji od czasu rozpoczęcia przez nią wojny, pozostawiając po sobie aktywa warte miliardy dolarów - podaje portal Euronews.(PAP)

mmi/