Budowa zapory na granicy z Rosją. Start montażu w kolejnej lokalizacji

2022-11-23 14:11 aktualizacja: 2022-11-23, 15:27
Budowa tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej Fot. PAP/Artur Reszko
Budowa tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej Fot. PAP/Artur Reszko
Żołnierze rozpoczęli budowę tymczasowej zapory na granicy z Rosją w okolicach Górowa Iławeckiego - poinformowała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

"Zapora jest teraz budowana na trzech odcinkach: w okolicach Dubeninek, Gołdapi i na terenie podległym placówce straży granicznej w Górowie Iławeckim" - podała PAP Aleksandrowicz. Dodała, że w środę żołnierze wbijają w ziemię słupki do rozpinania siatki.

Tymczasowa zapora na polsko-rosyjskiej granicy jest budowana od początku listopada na wniosek straży granicznej. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego rozpinanych na słupkach wbijanych w ziemię. Przed zaporą z drutu rozpinana jest siatka ochronna dla zwierząt.

Zapora tymczasowa powstanie na ok. 200 km granicy ochranianej przez Warmińsko-mazurski Oddział Straży Granicznej. Zapora nie jest ustawiana na rzekach i jeziorach.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak informując o decyzji o budowie tymczasowej zapory wskazał, że jest to działanie podyktowane tym, że do Kaliningradu mogą być zwożeni uchodźcy z Afryki i państw Bliskiego Wschodu. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

mar/