Pediatra oskarżony o molestowanie 14-latki. Zapadł wyrok

2022-11-24 12:24 aktualizacja: 2022-11-24, 14:28
 Budynek Sądu Okręgowego w Lublinie. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Budynek Sądu Okręgowego w Lublinie. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Sąd Okręgowy w Lublinie uniewinnił w czwartek w procesie odwoławczym lekarza pediatrę z Białej Podlaskiej, który był oskarżony o przestępstwa seksualne wobec 14-latki. Wyrok jest prawomocny.

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zakończył się w czwartek proces odwoławczy przeciwko lekarzowi pediatrze Maciejowi T. z Białej Podlaskiej, którego oskarżono o seksualne wykorzystanie małoletniej (poniżej 15. roku życia). W 2020 roku Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej nieprawomocnie skazał go na dwa lata więzienia. Następnie w październiku 2020 r. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy ten wyrok. W lipcu ub. r. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, uznając za zasadną kasację wniesioną przez obrońców Macieja T.

„Sąd Okręgowy w Lublinie po rozpoznaniu sprawy (…) zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uniewinnia oskarżonego Maciej T. od dokonania zarzucanego mu czynu. Wydatkami poniesionymi w sprawie obciąża Skarb Państwa” – powiedział w czwartek sędzia Jacek Janiszek.

Uzasadnienie wyroku było niejawne. Wyrok jest prawomocny.

Pełnomocnik poszkodowanej mec. Piotr Selwa nie zgadza się z wyrokiem. W rozmowie z PAP zapowiedział, że wystąpi o uzasadnienie i złoży kasację do Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy wydarzeń z lipca 2018 r., kiedy to według ustaleń śledczych lekarz pediatra Maciej T. z Białej Podlaskiej wielokrotnie kontaktował się z 14-latką za pośrednictwem portalu internetowego, następnie doprowadził ją do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych.

W kasacji wniesionej przez obrońców Macieja T. do Sądu Najwyższego podnosili oni m.in. że sąd rejonowy nie dopuścił dowodu z opinii biegłego z zakresu antropologii, który miałby ustalić, czy cechy pokrzywdzonej - m.in. budowa ciała, waga, wzrost - mogły wskazywać, że ma ona więcej niż 15 lat. Podkreślali, że ustalenie tego jest kluczowe do stwierdzenia, czy oskarżony miał świadomość, że może popełniać przestępstwo. Wskazywali m.in., że był on przekonany, że pokrzywdzona ukończyła 15 lat i zeznawał, że wprowadziła go w błąd, co do swojego wieku.

Proces Macieja T. toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na charakter sprawy. W lutym 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, skazując Maciej T. na dwa lata więzienia, skierował go też na terapię psychologiczną i orzekł zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także orzekł zakaz wykonywania zawodu lekarza pediatry i neonatologa przez trzy lata. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

kgr/