Lewandowski w czołówce najlepiej zarabiających piłkarzy MŚ

2022-11-27 08:37 aktualizacja: 2022-11-27, 17:41
Robert Lewandowski. Fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel
Robert Lewandowski. Fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel
Robert Lewandowski znajduje się w piątce najlepiej zarabiających piłkarzy, którzy występują na mundialu w Katarze. Listę futbolowych krezusów z roczną sumą zarobków 128 mln dolarów otwiera francuski napastnik Kylian Mbappe - podał "Forbes".

Rozpoczęte w minioną niedzielę mistrzostwa świata w Katarze już zostały okrzyknięte jako najdroższe w historii. Organizatorzy turnieju zainwestowali ponad 200 000 miliardów dolarów. Mistrzostwa, w których kibice mogą podziwiać wszystkie lub prawie wszystkie światowe gwiazdy, z wyjątkiem takich nazwisk jak Karim Benzema, Sadio Mane, Erling Haaland czy Mohamed Salah cieszą się rekordowym zainteresowaniem. FIFA przewiduje, że imprezę w Katarze obejrzy łącznie ok. 5 miliardów osób.

Według szacunków hiszpańskiej sekcji "Forbesa" pięciu najlepiej opłacanych piłkarzy mistrzostw świata zarobi w tym sezonie łącznie 452 miliony dolarów, z czego 173 miliony poza boiskiem - od sponsorów.

W tym zestawieniu najlepiej opłacanym zawodnikiem na mundialu jest Kylian Mbappe. Roczna pensja Francuza opiewa na 128 milionów dolarów (bez podatków i opłat agenta).

Napastnik i czołowa gwiazda francuskiej reprezentacji zgarnie 110 milionów USD od Paris Saint-Germain za swoją pensją plus premie, którą podpisał zeszłego lata po odnowieniu kontraktu z paryskim zespołem. Na sponsoringu zarobi 18 milionów, na który składają się takie firmy jak Nike, Dior, Hublot, Oakley, Panini, EA Sports i Sorare.

Mbappe, najlepiej opłacanemu piłkarzowi na świecie, nie jest obcy mundialu. Zaledwie cztery lata temu pomógł Francji wygrać turniej po raz pierwszy od 1998 roku. Dla ówczesnego 19-latka, który został wybrany najlepszym młodym zawodnikiem imprezy zorganizowanej przez Rosję, było to coś w rodzaju imprezy towarzyskiej. MŚ Katar 2022 mogą być decydującym momentem dla 23-letniej supergwiazdy, zapoczątkowując nową falę popularności i potencjalnie jeszcze większe dochody.

Drugim na liście jest Leo Messi. 35-letnia argentyńska gwiazda może liczyć na 120 milionów. Z kontraktu z PSG otrzyma 65 mln dolarów, natomiast ze sponsoringu zarobi w tym sezonie 55 mln dolarów za umowy z Dior, GOAT, Autohero, Crypto.com, Gorillas, Smart Good Things, Volt, Big Cola, Sports Water, oprócz jego dożywotniego kontraktu z Adidasem.

Ze swojej strony Cristiano Ronaldo, trzeci w rankingu, zgarnie 100 milionów, z czego 40 pochodzi z jego kontraktu z Manchesterem United, klubu, z którego mógłby odejść po mundialu w Katarze. Poza boiskiem 37-letni Portugalczyk zarobi 60 milionów dzięki m.in. Nike, Herbalife, Livescore i Binance.

Neymar Jr., również zawodnik PSG, zarobi w tym sezonie łącznie 87 milionów dolarów. Z kontraktu z paryskim zespołem brazylijski gwiazdor zarobi 55 milionów, poza boiskiem jego dochody wzrosną o 32 milionów.

Czołową piątkę piłkarskich krezusów, obecnych w katarskim mundialu, zamyka Robert Lewandowski. 34-letni kapitan reprezentacji Polski i napastnik FC Barcelony otrzyma 35 milionów dolarów, z czego 27 milionów pochodzi od jego klubu, a 8 milionów od sponsorów.(PAP)

kgr/