Minister Szynkowski vel Sęk spotka się z komisarzem ds. sprawiedliwości. Chodzi o KPO

2022-11-28 18:38 aktualizacja: 2022-11-29, 08:44
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk spotka się w czwartek w Brukseli z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Diderem Reyndersem - przekazało PAP źródło unijne.

Szynkowski vel Sęk w listopadzie spotyka się w Brukseli z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej, prowadząc rozmowy dotyczące odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak przekazał w połowie miesiąca, wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony, gdy będzie jasne, że Komisja Europejska jest gotowa ten wniosek sprawnie procedować.

"Dialog służy temu, żebyśmy się upewnili, że ta gotowość ze strony KE jest. A jesteśmy na początku tego dialogu. Jak długo dialog będzie trwał - zależy od KE. My swoje racje przedstawiliśmy" - powiedział przedstawiciel rządu RP.

Zaznaczył, że rozmowy nie są łatwe, "ponieważ Komisja Europejska - i jest to zjawisko, które znamy nie tylko przy okazji tych rozmów, tylko co najmniej od czasów Traktatu z Maastricht - przy różnych okazjach stara się w ramach kompetencji traktatowych swoje kompetencje rozszerzać, rozpychać się w ramach tych kompetencji traktatowych, czasami wychodząc poza te traktaty".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mmi/