Abordaż i przejęcie statku przemytniczego. Ćwiczenia komandosów z Formozy [WIDEO]

2022-11-30 17:34 aktualizacja: 2022-12-01, 09:29
Żołnierz jednostki wojskowej Formoza, fot. PAP/Jan Dzban
Żołnierz jednostki wojskowej Formoza, fot. PAP/Jan Dzban
Prezydent Andrzej Duda obserwował ćwiczenia morskich komandosów z jednostki Formoza. Podczas ćwiczeń odznaczył żołnierzy, którzy brali udział w misjach na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

O wizycie prezydenta w bazie Formozy poinformowały we wpisach na Twitterze BBN oraz Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, Formoza to jednostka, która odpowiedzialna jest za ochronę infrastruktury krytycznej na morzu i wybrzeżu - w tym portów, terminali gazowych i naftowych oraz gazociągów jak Baltic Pipe.

Jak czytamy we wpisie, podczas spotkania z żołnierzami prezydent wręczył odznaczenia tym komandosom, którzy brali udział w działaniach Formozy na Morzu Śródziemnym oraz w Afganistanie. Do wpisów dołączone krótkie nagrania z wizyty prezydenta; jedno z nich przedstawia ćwiczenie komandosów polegające na abordażu statku przemytniczego.

Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego stanowi część Wojsk Specjalnych. Powstała w 2007 roku, swoją siedzibę ma w Gdyni. W jej skład wchodzą komandosi wyszkoleni specjalnie do działań na morzu. Formoza brała udział w działaniach m.in. Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, PKW w Zatoce Perskiej, a także na Morzu Śródziemnym, gdzie zadaniem żołnierzy było przeciwdziałanie przemytowi i handlu ludźmi, a także zapobieganie łamaniu embarga na dostawy borni do Libii.(PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

js/