Media: Rosja straciła już podczas wojny z Ukrainą 15 proc. swojej Floty Czarnomorskiej [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-02 06:49 aktualizacja: 2022-12-03, 10:58
 Rosyjski okręt. Fot. PAP/EPA/KERCH.FM BEST QUALITY AVAILABLE
Rosyjski okręt. Fot. PAP/EPA/KERCH.FM BEST QUALITY AVAILABLE
Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.

09:56 MSZ Ukrainy odnotowało łącznie 18 przypadków gróźb pod adresem swoich dyplomatów - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef MSZ powiadomił na Facebooku, że przeprowadził w piątek naradę z dyplomatami.

"Według stanu na chwilę obecną mamy 18 przypadków gróźb w 12 krajach" - poinformował Kułeba w komentarzu opublikowanym w piątek wieczorem. Wymienił "próbę aktu terrorystycznego w Hiszpanii", gdzie do ambasady Ukrainy nadeszła przesyłka z ładunkiem wybuchowym domowej roboty, jak również zakrwawione przesyłki otrzymane przez placówki w Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Polsce, na Węgrzech, we Włoszech i Watykanie. Ponadto - dodał - przedstawicielstwo Ukrainy w Kazachstanie otrzymało wiadomość o domniemanej bombie, a placówka w USA - podejrzany list.

09:33 Przyjęty przez UE, G7 i Australię limit ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę powinien zostać obniżony do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę Rosji - przekazał w sobotę Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W piątek UE, G7 i Australia zgodziły się na ustalenie limitu ceny na rosyjską ropę transportowaną drogą morską na 60 dolarów za baryłkę.

"To wszystko, co proponowała grupa McFaul-Jermak, chociaż trzeba by go obniżyć do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę wroga" - napisał Jermak w wiadomości w Telegramie

08:25 Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 145 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 321 tys. – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.

"Wczoraj tj.02.12 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,8 tys. osób. Od 24.02 - 8,145 mln osób" - przekazała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.

Z kolei na Ukrainę ostatniej doby z Polski odprawiono 21 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,321 mln osób - dodano.

08:01 Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

"Rosja usiłuje korzystać na chęci Zachodu do negocjacji i stworzyć dynamikę, w której oficjele zachodni będą czuli presję, by pójść na wyprzedzające ustępstwa w celu zwabienia Rosji do stołu negocjacyjnego" - ocenia ISW w analizie opublikowanej w piątek wieczorem (czasu lokalnego). Ośrodek komentuje w ten sposób niedawne wypowiedzi przedstawicieli Rosji, w tym rozmowę telefoniczną Władimira Putina z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Retoryka Putina "wskazuje, że nie jest on zainteresowamny poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal stawia maksymalistyczne cele w wojnie" - dodają analitycy.

06:49 Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), wyraził przekonanie, że modlitwa po ukraińsku zabrzmi w Ławrze Peczerskiej, gdzie obecnie swą siedzibę ma Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM).

"Przejdziemy tę drogę pokojowo i spokojnie, i w świętym miejscu naszego narodu zabrzmi nareszcie codzienna modlitwa w języku ojczystym" - napisał metropolita w komentarzu na Facebooku w piątek wieczorem. Będzie to - dodał - modlitwa "o zwycięstwo, sprawiedliwy świat, wygonienie agresorów rosyjskich i dobro dla Ukrainy".

02:18 Hiszpania wysłała w piątek na Ukrainę grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.

Resort sprecyzował, że w gronie specjalistów, którzy zbadają zbrodnie popełnione podczas konfliktu na Ukrainie, jest jedenastu pracowników hiszpańskich służb policyjnych. Należą oni do dwóch formacji: policji krajowej (Policia Nacional) oraz żandarmerii (Guardia Civil).

W marcu br. z inicjatywy ukraińskiego MSW ruszyły pierwsze rozmowy w sprawie uruchomienia wewnątrz hiszpańskiego wymiaru ścigania jednostki mającej na celu zbadanie przestępstw popełnionych przez rosyjskich żołnierzy podczas inwazji na Ukrainę.

01:16 "To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo, odnosząc się do powrotu z rosyjskiej niewoli kolejnych ukraińskich żołnierzy.

"Nie pozostawimy żadnego Ukraińca w rosyjskich więzieniach, obozach lub w innych formach izolacji. Myślimy o wszystkich" - zapewnił Zełenski.

Prezydent Ukrainy spotkał się w piątek po południu w Kijowie z grupą byłych ukraińskich jeńców i wręczył im odznaczenia.

W tym tygodniu doszło między Rosją i Ukrainą do kolejnych wymian jeńców. W ten sposób, jak poinformował Zełenski, od początku wojny z rosyjskiej niewoli powróciło już w sumie 1331 ukraińskich żołnierzy.

00:22 Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles.

Na Ukrainę mają dotrzeć kolejne wyrzutnie tego typu. Żołnierze ukraińscy, którzy będą obsługiwać tę broń, przeszli wcześniej przeszkolenie w Hiszpanii.

Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany.

21:38 Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaprzeczył w piątek, by doszło do przekazania Ławry Peczerskiej w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).

21:04 Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

20:30 Stany Zjednoczone dodały Kubę, Nikaraguę i rosyjską grupę najemniczą Wagnera do swojej czarnej listy krajów i podmiotów, które zagrażają wolności religijnej - poinformował w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

20:11 Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

19:29 Ławra Peczerska w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu (UCP PM), została zarejestrowana jako monastyr autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

18:56 W okolicy Brzegu (woj. opolskie) szkoli się grupa żołnierzy z Ukrainy. W piątek na poligonie odwiedził ich Josep Borrell wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

18:43 Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję - poinformował w piątek bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow. Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa.

18:24 Okupanci blokują dostęp do Melitopola. 

17:48 Rosyjski major Sobianin odwiedził żołnierzy w Donbasie.

17:15 Podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne - relacjonuje w piątek anglojęzyczny portal  Moscow Times.

16:59 Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell spotkał się w piątek podczas wizyty w Polsce z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie w ramach unijnej misji wojskowej EUMAM. Podziękował Polsce za to, że większość przysposobienia bojowego odbywa się na terytorium naszego kraju.

16:46 Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

16:23 W Hostomlu, w obwodzie kijowskim na Ukrainie, wandale zerwali z jednego z budynków tynk wraz z graffiti znanego na całym świecie brytyjskiego artysty ulicznego Banksy'ego. Policja zatrzymała sprawców tego chuligańskiego aktu - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.

16:05 Nikt w Serbii nie będzie omijał sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - oświadczył w piątek serbski prezydent Aleksandar Vuczić po spotkaniu z komisarzem do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia UE Oliverem Verhelyi'em.

16:00 Ambasada Ukrainy w Hiszpanii otrzymała zakrwawioną kopertę podobną do przesyłek, jakie wcześniej dostały placówki Ukrainy w innych krajach - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dodał, że na terenie ambasady pracują eksperci.

15:59 Zastraszające Ukrainę działania - takie jak ostatnie drastyczne przesyłki do przedstawicielstw tego kraju - są w interesie Rosji - powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

15:57 Włochy wspierają inicjatywy na rzecz pokoju na Ukrainie, ale to nie może być jej kapitulacja - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych, wicepremier Antoni Tajani. Jak dodał, "nie ma pokoju bez sprawiedliwości, a sprawiedliwością jest niepodległość terytorium ukraińskiego".

14:35 "Cierpienia ludności, masowe niszczenie struktur cywilnych", to nie "skutki uboczne wojny, ale zbrodnie międzynarodowe"- oświadczył w piątek papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli francuskiej organizacji pozarządowej Leader pour la Paix. Dodał, że "użycie broni, by rozwiązać konflikty, jest znakiem słabości i kruchości". 

14:17 W dom mieszkanki obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy w czwartek uderzyła rosyjska rakieta, a w piątek kobieta wzięła ślub. Czwartkowy ostrzał to nie przeszkoda w zamążpójściu - podkreśliła.

 

13:48 Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, zarządzający okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy, wystawiają fikcyjne dokumenty na nazwiska ukraińskich pracowników obiektu i rozkradają przeznaczone dla nich pieniądze - zaalarmował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

13:36 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył w piątek godzinną rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków. Szef rządu szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie – poinformował rzecznik prasowy rządu w Berlinie.

Kanclerz w trakcie rozmowy podkreślał też „determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w zapewnieniu jej zdolności obronnych przed rosyjską agresją” – dodał rzecznik.

Ponadto Scholz zaapelował do rosyjskiego przywódcy o "jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań dyplomatycznych", w tym wycofanie wojsk rosyjskich. Podczas rozmowy poruszona została także kwestia sytuacji żywnościowej na świecie, która jest „szczególnie napięta w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej”. 

13:26  "To, jak będzie rozmieszczony sprzęt wojskowy na wschodniej flance NATO, to temat do rozmów sojuszników" - podkreślił w piątek w Łodzi ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter, pytany o rozmowy  w sprawie ewentualnego rozmieszczenia na Ukrainie niemieckich systemów Patriot.

Podkreślił, że tak jak było to powiedziane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie jest silna determinacja ze strony sekretarza stanu USA Antony'go Blinkena oraz pozostałych ministrów SZ państw Sojuszu, by mieć pewność, że Ukraina dysponuje wielowarstwowym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej tak, by mogła bronić się przed brutalnym rosyjskim atakiem wymierzonym w ukraińską krytyczną infrastrukturę cywilną, który - jak zaznaczył - jest w oczywisty sposób nastawiony na to, by doprowadzić do pełnego odcięcia Ukraińców od prądu i ogrzewania przed nadchodzącą zimą. "Nie pozwolimy, by to się stało" - zapewnił.

13:18 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów.

13:08 Wojna na Ukrainie znacząco uszczupliła siły rosyjskie stacjonujące za wschodnią granicą Estonii - poinformował w piątek dziennik "Postimees", powołując się na estońskie źródła wywiadowcze.

"Rosyjska armia zlokalizowana przy granicy z Estonią nie była tak słaba jak obecnie od lat. Zabijani na Ukrainie żołnierze i niszczony tam sprzęt bezpośrednio wpływają na potencjał militarny Rosji na granicy z krajem" - podkreślił dziennik.

Kapitan Taavi Laasik z zespołu prasowego estońskich sił zbrojnych poinformował, że "ogromna część oddziałów stacjonujących wcześniej przy granicy z Estonią jest zaangażowana w wojnę na Ukrainie". Rosja została zmuszona do zbierania najlepiej wyszkolonych oddziałów z całego kraju i wysyłania ich na Ukrainę" - wskazał Kalev Stoicescu z Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa w Tallinie.

12:24 Papież Franciszek oświadczył w piątek, że wojna na Ukrainie powoduje nieobliczalne straty i obejmujący cały świat kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny i żywnościowy. Na te olbrzymie reperkusje zwrócił uwagę w przesłaniu do uczestników rzymskiej narady pod hasłem "Dialogi Śródziemnomorskie".

12:01 Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt - poinformował  rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dwie z tych placówek znajdują się w Polsce.

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt" - napisał rzecznik na Facebooku.

11:00 "Po wyzwoleniu przez ukraińskie wojska zachodniej części obwodu chersońskiego lokalni mieszkańcy wracają tam do swoich domów nawet mimo faktu, że część budynków nie ma dachów" - oznajmił w piątek Roman Kostenko, weteran walk w Donbasie oraz przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa, obrony i służb wywiadowczych w parlamencie Ukrainy.

10:14 "W ciągu minionej doby rosyjskie wojska 42 razy ostrzelały Chersoń i wyzwolone tereny w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; w wyniku ataków wroga zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych" - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.

09:19 Do rozbrojenia i dekolonizacji Rosji wzywali uczestnicy przeprowadzonego w stolicy Ukrainy dorocznego Kyiv Security Forum. Demilitaryzacja Rosji jest warunkiem bezpieczeństwa jej sąsiadów w przyszłości – wskazywali obecni na spotkaniu ukraińscy politycy.

"W 1994 r. poproszono nas o oddanie broni atomowej i teraz mamy tego następstwa. Dziś o to samo należy poprosić Rosję" - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. „Pozostawienie Rosji broni atomowej jest przedłużeniem stanu zagrożenia i to tylko kwestia czasu, kiedy następny władca Rosji straci rozum i rozpocznie wojnę przeciw któremuś z sąsiadów. To niebezpieczne państwo, dlatego trzeba je jej pozbawić” – podkreślał.

08:24 Niedobory amunicji oraz problemy logistyczne są obecnie głównymi czynnikami ograniczającymi potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych ofensywnych działań lądowych na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że wycofanie się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie stworzyło ukraińskim siłom zbrojnym możliwości uderzenia w kolejne rosyjskie węzły logistyczne i linie transportowe, a to z dużym prawdopodobieństwem skłoniło rosyjskich logistyków do przeniesienia węzłów zaopatrzeniowych dalej na południe i wschód.

"Rosyjskie jednostki logistyczne będą musiały przeprowadzić dodatkowy pracochłonny załadunek i rozładunek z transportu kolejowego na drogowy. Transport drogowy będzie w dalszym ciągu narażony na ataki ukraińskiej artylerii, gdy będzie przemieszczał się w celu zaopatrywania rosyjskich wysuniętych pozycji obronnych. Rosyjskie niedobory amunicji (spotęgowane przez te wyzwania logistyczne) są prawdopodobnie jednym z głównych czynników ograniczających obecnie potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych, zakrojonych na szeroką skalę ofensywnych operacji lądowych" - napisano.

07:54 "Na wojnie przeciwko Ukrainie zgięło ponad 90 tys. żołnierzy rosyjskiej armii" - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby poległo 650 wojskowych sił przeciwnika - dodano.

07:17 Siły ukraińskie minionej doby odparły rosyjskie ataki w okolicach 14 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:52 "Dorobek całego swojego 80-letniego życia zmieściłam w reklamówce. Przez wojnę straciłam wszystko: mieszkanie, meble, pamiątki rodzinne. Dziś tułam się po wynajmowanych mieszkaniach"– mówi PAP mieszkanka zniszczonej przez Rosjan wsi w obwodzie mikołajowskim.

06:50 "Miasto Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu, który jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski; jest centrum gospodarczo-przemysłowym, sercem Ukrainy; Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać" - powiedział PAP gen. Waldemar Skrzypczak.

00:04 Rząd Włoch przyjął w czwartek dekret, umożliwiający wysyłanie broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę przez cały przyszły rok.  Dekret , wymagający zatwierdzenia przez parlament, przedłuża działanie rozporządzenia poprzedniego gabinetu Mario Draghiego, które wygasa z końcem roku.

23:17 Rząd Włoch przyjął w czwartek dekret, umożliwiający wysyłanie broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę przez cały przyszły rok. Dekret , wymagający zatwierdzenia przez parlament, przedłuża działanie rozporządzenia poprzedniego gabinetu Mario Draghiego, które wygasa z końcem roku.

22:35 "Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową; nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy"- napisał w czwartek na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumowując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

21:17 Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

(PAP)