Czy Europejczycy chcą nadal pomagać Ukrainie? Są wyniki najnowszego sondażu

2022-12-02 13:21 aktualizacja: 2022-12-02, 16:20
Polska. Ukraińscy uchodźcy po opuszczeniu pociągu humanitarnego. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Polska. Ukraińscy uchodźcy po opuszczeniu pociągu humanitarnego. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Obywatele Unii Europejskiej nadal w większości popierają przyjęcie Ukrainy do UE, a także dostawy broni do tego kraju, jednak aprobata nieco spadła - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Fundacji Bertelsmanna. W RFN za dostawami broni opowiada się tylko 48 proc. osób; w Polsce - 76 proc.

W Niemczech za dostawami broni dla Ukrainy opowiedziało się we wrześniu tylko 48 procent, w porównaniu z 57 procentami w marcu. Również w całej UE poparcie nieznacznie spadło do 50 proc. - pisze agencja dpa. Polacy, jako bezpośredni sąsiedzi Ukrainy, w 76 procentach najbardziej poparli dostawy broni; we Włoszech poparcie było najniższe - 36 proc.

Podczas gdy w marcu 72 proc. Niemców zgadzało się z tym, że UE powinna stać się bardziej niezależna energetycznie nawet przy rosnących cenach, to we wrześniu już tylko 62 proc. W całej UE średnia spadła z 74 do 67 procent. "Takiego rozwoju sytuacji należało się spodziewać w związku z utrzymującą się bardzo wysoką inflacją i rozpoczęciem sezonu grzewczego" - powiedziała ekspert Fundacji ds. Europy Isabell Hoffmann, cytowana przez agencję dpa.

Według sondażu prawie trzy czwarte Niemców nadal chce, by ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani; w marcu było to jednak 86 proc. Ponadto w Niemczech i UE spadło poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu 69 proc. (UE) i 61 proc. (Niemcy) powiedziało "tak", we wrześniu odpowiednio 63 proc. i 55 proc.

Na potrzeby badania eupinions w marcu, czerwcu i wrześniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 tys. obywateli UE.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

gn/