Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL. Wśród tematów kwestie gospodarcze i demograficzne

2022-12-03 10:59 aktualizacja: 2022-12-03, 14:07
Rada Naczelna PSL, zdjęcie arch., Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rada Naczelna PSL, zdjęcie arch., Fot. PAP/Tomasz Gzell
W sobotę o godz. 10.30 w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania będą m.in. diagnoza demograficzna i potrzeba współpracy międzypokoleniowej oraz kwestie dotyczące gospodarki, w szczególności kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Po obradach o godz. 13 zaplanowana jest konferencja prasowa.

Przewodniczący Rady Waldemar Pawlak podkreślił w rozmowie z PAP że główne tematy spotkania dotyczyć będą strategicznych propozycji PSL. Pierwszą z nich - jak mówił - jest diagnoza demograficzna i potrzeba współpracy międzypokoleniowej.

"Chodzi o zrobienie takiej 'fotografii', ponieważ pewne rzeczy już są znane, to znaczy wiadomo, jaka jest liczebność poszczególnych roczników, które wchodzą w tej chwili w wiek dorosłości, jaka jest liczebność roczników, które przechodzą na emeryturę" - mówił szef Rady.

Dodał, że poseł Czesław Siekierski, który jest przewodniczącym Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja, w ciągu najbliższych dwóch tygodni zorganizuje w tym Instytucie konferencję na ten temat.

"Odbędą się szerokie konsultacje z ekspertami dotyczące diagnozy demograficznej z perspektywą na następne pokolenia, czyli na następne 25-30 lat" - powiedział Pawlak.

Przewodniczący Rady Naczelnej poinformował, że kolejny temat, który zostanie podjęty na posiedzeniu, dotyczy gospodarki, a w szczególnie przedsiębiorczości i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

"Bo one niewspółmiernie rosną w ostatnim czasie" - ocenił Pawlak.

Dodał, że ostatnim tematem spotkania ludowców będzie obniżenie inflacji, cen energii poprzez odblokowanie energii odnawialnej.

Pawlak przekazał też, że na Radzie zostaną uchwalone uchwały dotyczące omówionych propozycji.

Również rzecznik PSL Miłosz Motyka podkreślił w rozmowie z PAP, że głównym tematem Rady będzie rozmowa na temat wyzwań demograficznych i gospodarczych Polski.

"Będziemy rozmawiali na temat wsparcia dla różnych grup społecznych, dla przedsiębiorców, dla młodych oraz dla seniorów. Będziemy prezentować projekt uczciwej Polski, która na te wyzwania w tych trzech sektorach odpowiada" – powiedział Motyka.

"Silna rodzina i braterskie społeczeństwo – tak można w skrócie określić ten plan i Radę Naczelną. Pod takim hasłem ona się będzie odbywała" – zaznaczył rzecznik ludowców.

Jak mówił, "po raz kolejny będziemy przedstawiali projekt, który będzie projektem kompleksowym, który pokaże, że opozycja ma konkretny plan i na dziś, i na jutro".

"I na czas, w którym jesteśmy dzisiaj w czasie kryzysu i na czas, w którym będziemy mogli realizować te projekty w ramach władzy, którą przejmiemy" – podkreślił Motyka.

"Po raz kolejny chcemy udowodnić, że jesteśmy opozycją konstruktywną - to raz, a dwa - że jesteśmy formacją polityczną, która już jest dzisiaj przygotowana do rządzenia" – dodał. (PAP)

autor: Edyta Roś

kw/