1700 martwych fok na wybrzeżu Morza Kaspijskiego

2022-12-04 19:58 aktualizacja: 2022-12-05, 09:48
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.

W wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej organizacji Gapizow przekazał, że zwierzęta zmarły prawdopodobnie dwa tygodnie temu oraz że podejrzewa się, iż liczba zmarłych w ostatnim czasie nerp jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż 1700. "Nic nie wskazuje na to, aby zostały zabite przez kłusowników" - dodał szef kaspijskiego centrum.

Władze Republiki Dagestanu w sobotę informowały o 700 martwych fokach. Nie jest jasne, co spowodowało śmierć zwierząt, ale prawdopodobnie zmarły z przyczyn naturalnych - oceniono.

W pierwszej połowie listopada ponad 140 martwych nerp kaspijskich odnaleziono na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie - podała KASPIKA, organizacja działająca na rzecz ochrony tego gatunku. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) populacja nerp kaspijskich cierpi z powodu łowiectwa, zniszczenia środowiska i zmian klimatu. W 2008 r. nerpy zostały wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN.

Morze Kaspijskie jest otoczone przez pięć krajów: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosję i Turkmenistan. Nerpy kaspijskie występują endemicznie w tym największym jeziorze świata i są jedynymi ssakami morskimi, jakie w nim żyją. Dane dotyczące liczby fok żyjących w Morzu Kaspijskim wahają się między 300 tys. (dane Federalnej Agencji Rybołówstwa) a 70 tys. (dane Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska). (PAP)

mmi/