Szefowie resortów obrony Ukrainy i USA rozmawiali o wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-05 07:25 aktualizacja: 2022-12-06, 08:45
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP
Bezpośrednio po poniedziałkowym zmasowanym ataku rakietowym Rosji, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem o dalszych krokach, mających na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

23:07 W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tys. mieszkańców; miasto jest bez prądu i gazu – powiadomił w poniedziałek wieczorem szef władz obwodu donieckiego .

22:30 Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału - ocenia w poniedziałek holenderski dziennik “Trouw”. Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo - dodaje gazeta.

21:47 Wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

"Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał Reznikow na Twitterze.

Rosja przeprowadziła w poniedziałek kolejny, już dziewiąty od października, zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

Alarm przeciwlotniczy trwał kilka godzin, w tym czasie informowano o licznych ostrzałach. Władze potwierdziły trafienia m.in. w obiekty w obwodzie kijowskim, odeskim i w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły co najmniej cztery osoby.

W poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, poinformował, że USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu.

Jak powiedziały dziennikowi źródła, modyfikacji dokonano, by uniknąć ryzyka "szerszej wojny z Rosją". Na skutek dokonanych zmian, wyrzutnie HIMARS przekazane Kijowowi nie są zdolne do wystrzeliwania rakiet takich jak ATACMS o zasięgu do 300 km.

O rakiety te od dawna zabiegali Ukraińcy, lecz Biały Dom konsekwentnie im ich odmawiał. Jak powiedział w listopadzie prezydent Joe Biden, robił to, bo nie chciał, by Ukraińcy mogli uderzać na terytorium Rosji. Wcześniej Pentagon tłumaczył, że zdecydowana większość celów dla ukraińskich sił zbrojnych znajduje się w zasięgu dostarczonych Ukrainie rakiet GMLRS, tj. 70-80 km.

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder odmówił komentarza na temat rewelacji "WSJ" ze względów "bezpieczeństwa operacyjnego".

"Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w dostarczanie Ukrainie zdolności, których potrzebuje, by sprzeciwiać się rosyjskiej agresji" - oznajmił. 

21:09 Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek o „przeprowadzonych przez Ukrainę dwóch próbach ataków” bezzałogowcami na lotniska wojskowe na terytorium Rosji - w Riazaniu i Engelsie, a także o śmierci trzech wojskowych oraz „lekkich uszkodzeniach” dwóch samolotów – podaje w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.

20:09 Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksij Kułeba.

19:09 Watykan przygotowuje transport odzieży termicznej dla mieszkańców Ukrainy, pozbawionych prądu i ogrzewania. Do przyłączenia się do zbiórki zachęcił w poniedziałek papieski jałmużnik, prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski.

18:08 Dwóch obywateli Polski zginęło na froncie wojny Ukrainy z Rosją – poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych. Jeden z nich to Janusz Szeremeta, pseudonim "Kozak" – potwierdziła PAP dziennikarka "Wprost" Karolina Baca-Pogorzelska.

17:08 Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 60 z wystrzelonych w poniedziałek ponad 70 rosyjskich rakiet, wycelowanych w cele na Ukrainie - przekazały Siły Powietrzne w komunikacie. Był to już dziewiąty zmasowany atak agresora na obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Jak podano na podstawie wstępnych ustaleń, 38 rakiet Ch-101/Ch-555 zostało odpalonych z ośmiu samolotów Tu-95 z regionu Morza Kaspijskiego i Wołgodońska w obwodzie rostowskim w Rosji.

„Przeciwnik zaatakował także 22 rakietami typu Kalibr z okrętów Floty Czarnomorskiej” – podały Siły Powietrzne w komunikacie w komuniatorze Telegram.

Ponadto z regionu Morza Czarnego bombowce strategiczne Tu-22M3 wystrzeliły trzy rakiety manewrujące Ch-22, a myśliwce Su-35 – sześć rakiet lotniczych Ch-59 i jedną Ch-31P.

16:46 We wtorek, 6 grudnia fundacja Way of Peace zorganizuje w Warszawie kolację charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ambasada tego kraju.

Podobne kolacje charytatywne odbyły się już w Pradze, Paryżu, Nicei i Nowym Jorku, gdzie zebrano ponad 400 000 dolarów. Środki te zostały przekazane na potrzeby wojska i ludności cywilnej w różnych miastach Ukrainy. Kolacja, która odbędzie się w Warszawie 6 grudnia będzie miała najbardziej ambitny cel – zebranie funduszy dla Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, na czele którego stoi Kyryło Budanow.

16:27 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem o konsekwencjach rosyjskiego ataku rakietowego na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Społeczność międzynarodowa musi kontynuować wsparcie humanitarne i obronne dla Ukrainy - podkreślił szef polskiego rządu.

W poniedziałek doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji wymierzonego w cele na Ukrainie. Zginęły co najmniej dwie osoby. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech godzin alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju. W niektórych regionach są problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania. W trakcie alarmu sieci społecznościowe i media donosiły o wybuchach w Odessie oraz m.in. w obwodach: zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim. Pisano również o strąceniu kilku rosyjskich pocisków przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

16:21 Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po kolejnym zmasowanym ostrzale rakietowym Ukrainy przez wojska agresora.

„Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, energetykom i naszemu narodowi. Obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, energetycy już zaczęli przywracać dostawy prądu. Nasz naród nigdy się nie poddaje. Chwała Ukrainie” – powiedział Zełenski w krótkim nagraniu opublikowanym na Telegramie w poniedziałek po południu.

Wcześniej Rosja przeprowadziła kolejny, już dziewiąty od października, zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

14:56 Wybuch rakiety w Odessie.

14:49 Władze Odessy, na południu Ukrainy, powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono w poniedziałek prąd w stacjach wodociągowych. W całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, powiadomiono o przerwie w dostawach prądu.

W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomiły tamtejsze władze. W powietrzu wciąż są rosyjskie rakiety; istnieje groźba powtórnych ataków – podały władze miasta.

Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, powiadomił w Telegramie, że należy spodziewać się jeszcze „trzeciej fali ostrzału”.

14:39 Wraz z wyzwalaniem kolejnych terytoriów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji odnotowujemy coraz większą liczbę gwałtów popełnianych przez żołnierzy agresora. Ofiary tych zbrodni to ludzie w bardzo różnym wieku, bez względu na płeć - poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin w rozmowie z niemieckimi i francuskimi mediami.

Przemoc seksualna jest wykorzystywana przez dowództwo wroga jako narzędzie prowadzenia wojny i nasiliła się w ostatnich tygodniach. Cztery miesiące temu mieliśmy 40 zarejestrowanych przypadków gwałtów, obecnie mamy ich już 110 i ta liczba stale wzrasta. W rzeczywistości jest z pewnością znacznie wyższa - oznajmił Kostin w wypowiedzi dla gazet z niemieckiej grupy medialnej Funke i francuskiego dziennika "Ouest-France". Ocenę prokuratora zacytował w poniedziałek portal międzynarodowego nadawcy Euronews.

"Gwałcone są (nawet) dzieci i osoby starsze. W obwodzie kijowskim pięcioletnia dziewczynka została zgwałcona po tym, jak spotkało to jej 30-letnią matkę. Naszej prokuraturze udało się ustalić podejrzanego, lecz (sprawca) niestety nie przebywa już na terenach kontrolowanych przez Ukrainę" - powiedział Kostin.

"Odnotowaliśmy liczne przypadki gwałtów po wyzwoleniu obwodu kijowskiego. Potem to samo było w obwodach charkowskim i chersońskim. Otrzymujemy również informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poprzez krewnych i przyjaciół o gwałtach w innych częściach kraju, które nie znajdują się jeszcze pod kontrolą Ukrainy. W wielu przypadkach ludzie są gwałceni, torturowani, a następnie zabijani przez rosyjskich żołnierzy. Często te gwałty odbywają się na oczach członków rodzin, w tym dzieci. Jesteśmy przekonani, że to metoda wojenna mająca na celu podkopanie morale Ukraińców oraz (...) zastraszenie (naszych obywateli)" - podkreślił prokurator.

14:34 W tym roku cały świat zobaczył niesamowitą siłę wolontariuszy i ich wielki wkład w nasze zwycięstwo - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w który obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ukraina docenia wysiłki każdego z was - podkreślił.

Cały świat widzi, jak wolontariusze potrafią w kilka godzin zebrać pieniądze na drony, karetki pogotowia czy bieliznę termiczną - napisał ukraiński prezydent. "Jak są w stanie zdobyć wszystko. Kupić wszystko. Dostarczyć wszystko. A później znów zdobyć, kupić i dostarczyć, bo to nie wystarczyło" - kontynuował Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych. 

14:09 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w poniedziałek uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" człowiekiem roku 2022. "Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny...  Po prostu nie lubię zawodzić ludzi" - powiedział laureat.

Przyznał też, że zamiast odpierać napaść Rosji, wolałby teraz wraz z synem łowić ryby w Dnieprze. "To swojskie przesłanie jest charakterystyczne dla przywódcy, który wciąż przedstawia się jako normalny człowiek o skromnych gustach i głębokim poczuciu człowieczeństwa, cechach, które przyniosły mu podziw Ukraińców i ich zwolenników za granicą" - zauważa "FT".

14:00 W wyniku trwającego w poniedziałek zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje; w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne – poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

„Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni” – napisał w serwisie Telegram. „Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych” – dodał w kolejnym wpisie.

Ukraińskie media i sieci społecznościowe donoszą o wybuchach w Odessie oraz obwodach: zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim. Piszą również o strąceniu kilku rosyjskich pocisków przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

14:00 Ruch oporu w zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, w nocy z piątku na sobotę zniszczył co najmniej dwa systemy rakietowe S-300 należące do sił wroga - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Zniszczono również dwie jednostki kołowego sprzętu wojskowego - napisał samorządowiec na Telegramie.

13:21 Trwa zmasowany atak rakietowy Rosji, wymierzony w cele w Ukrainie. Media społecznościowe donoszą w poniedziałek po południu o eksplozjach w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim. Na terytorium całego kraju obowiązuje alarm przeciwlotniczy.

Użytkownicy serwisu Telegram piszą, że ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się strącić kilka rosyjskich pocisków. Według mediów poderwano w powietrze także ukraińskie samoloty bojowe.

13:12 Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Obrona przeciwlotnicza już zestrzeliwuje wrogie pociski w kilku obwodach Ukrainy - podała agencja Interfax-Ukraina.

Nad Ukrainę może nadlatywać ponad 100 pocisków, wystrzelonych z bombowców i okrętów - ocenia portal dziennika "Guardian". Dodaje, że niektóre z nich już weszły w ukraińską przestrzeń powietrzną, a w Kijów mają uderzyć ok. godz. 14.15 czasu lokalnego (godz. 13.15 w Polsce). 

13:02 Eksplozje na lotniskach w Riazaniu i Engelsie to dla Rosji sygnał alarmowy; mamy nadzieję, że skala zniszczeń okaże się jak największa - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, odnosząc się do poniedziałkowych wybuchów na rosyjskich obiektach wojskowych.

13:00 Ukraina wyzwoliła około 54% maksymalnej ilości dodatkowego terytorium zajętego przez Rosję od 24 lutego 2022 r. Rosja kontroluje obecnie około 18% uznanych międzynarodowo obszarów Ukrainy, w tym regiony Donbasu i Krymu znajdujące się pod kontrolą Rosji od 2014 roku.

12:56 Trwa alarm przeciwlotniczy na całym terytorium Ukrainy, z wyjątkiem czasowo okupowanego Krymu. Szefowie regionalnych administracji wojskowych donoszą o pociskach manewrujących na niebie nad Ukrainą.

12:53 Przeprowadzana w Rosji mobilizacja zwiększyła zagrożenie dla Ukrainy - przekazał dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Rosyjscy żołnierze, którzy przybywają obecnie na front są lepiej wyszkoleni niż ci wysyłani wcześniej - zaznaczył.

"Taka liczba (zmobilizowanych) żołnierzy zwiększa dla nas zagrożenie i to nie są tylko słowa - to nowe brygady, nowe bataliony, które przeszyły szkolenie, to jest uzupełnienie, na które czekała wyczerpana armia" - ocenił Syrski w ukraińskiej telewizji.

Mówiąc o rosyjskich wojskowych podkreślił, że "ci, którzy przybywają teraz są lepiej przeszkoleni niż ci, których poprzednio wysyłano na front".

Zaznaczył jednocześnie, że Rosjanie używają teraz dużo starego sprzętu, ponieważ nie mają innego sposoby na uzupełnienie swoich zapasów.

"Na froncie wschodnim sytuacja jest bardzo napięta, wróg atakuje nasze jednostki każdego dnia" - powiedział również Syrski. Przyznał, że siły rosyjskie poczyniły "jedynie niewielkie postępy" w walkach w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim. Wojsko ukraińskie informowało wcześniej, że w rejonie Bachmutu toczą się obecnie najcięższe i najbardziej krwawe walki z Rosjanami.

12:04 Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że kraj nie będzie eksportował ropy poniżej pułapu cenowego, nawet jeśli Moskwa będzie musiała ograniczyć

produkcję.

11:59 Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

11:45  Wołodymyr Zełenski stał się uosobieniem odwagi i odporności narodu ukraińskiego w walce z rosyjską agresją - ocenił "Financial Times". Według gazety, prezydent Ukrainy jest jak Churchill, który wystąpił w radiu, by zmobilizować swój kraj podczas Blitzkriegu.

11:22 Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18 miejscu wśród krajów wspierających Kijów - pisze portal tygodnika "Spiegel".

0,17 procent produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec płynie na Ukrainę. Stawia to Niemcy na 18 miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę. Od stycznia 2022 roku na Ukrainę wpłynęło prawie 7 miliardów euro pomocy. Dla porównania: 100 miliardów jest do dyspozycji na odbudowę Bundeswehry, a 200 miliardów na odciążenie obywateli Niemiec od wysokich cen energii spowodowanych wojną - przypomina "Spiegel".
 

11:10 Policja w Hiszpanii przejęła trzy kolejne przesyłki, które prawdopodobnie zawierały oczy zwierząt i były adresowane do ambasady Ukrainy w Madrycie, a także ukraińskiego konsulatu generalnego w Barcelonie i placówki konsularnej w Maladze - oznajmił w poniedziałek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

11:09 W poniedziałek wchodzi w życie embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską. Od tego samego dnia obowiązuje uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

11:04 Rosyjski parlamentarzysta Wiktor Makarow  zaproponował, żeby wysyłać na Ukrainę bezdomne psy jako wsparcie w niszczeniu c zołgów.

10:35 W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięcioro mieszkańców Ukrainy, natomiast siedem osób odniosło obrażenia - poinformował w poniedziałek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

10:24 Utrzymuję regularny kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ponieważ wierzę, że najlepszym sposobem na powrót do rozmów jest posiadanie takiego bezpośredniego kanału komunikacji. Polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera jakim jest Putin - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla CBS News prezydent Francji Emmanuel Macron.

08:57 Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja straciła do tej pory ponad 60 samolotów - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:06 Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:16 W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły siedem ataków rakietowych i 32 ostrzały lotnicze na pozycje ukraińskich wojsk oraz cele cywilne w miejscowościach położonych w pobliżu linii frontu - oznajmił w poniedziałek w porannym komunikacie sztab generalny armii Ukrainy.

06:45 Rząd ukraiński jest mocno zdeterminowany, żeby stworzyć takie warunki, które pozwolą na to, żeby ludzie pozostali na Ukrainie - mówił wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker tygodnikowi "Polska Metropolia Warszawska".

05:42 W irańskich dronach używanych przez rosyjską armię w atakach na Ukrainę znaleziono części wytwarzane przez kanadyjskiego producenta – poinformował w niedzielę dziennik „The Globe and Mail” na swojej stronie internetowej.

02:00 W  poniedziałek  Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga, okupanci używają systemu  S-300, uderzyli w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.