Rodzice dziecka odmówili transfuzji krwi, bo dawca mógł być zaszczepiony przeciw Covid-19

2022-12-06 14:15 aktualizacja: 2022-12-07, 08:47
Rodzice dziecka odmówili transfuzji krwi przed pilną operacją Fot. Filip Singer/PAP/EPA
Rodzice dziecka odmówili transfuzji krwi przed pilną operacją Fot. Filip Singer/PAP/EPA
Władze Nowej Zelandii rozpoczęły we wtorek walkę sądową o opiekę nad niemowlęciem, którego rodzice nie zgadzają się na operację ratującą jego życie z powodu obawy, że dawca krwi mógł zostać zaszczepiony przeciw Covid-19 - poinformowała agencja AFP.

Nowozelandzki organ do spraw zdrowia złożył wniosek o opiekę tymczasową do sądu najwyższego w Auckland w sprawie, która wywołała lokalne protesty i ujawniła siłę dezinformacji w kontekście szczepionek - podał portal France24.

Czteromiesięczny chłopiec potrzebuje pilnej operacji w celu skorygowania zespołu wad serca, znanego jako zwężenie drogi odpływu prawej komory - poinformowała matka małego chłopca. Operacja została opóźniona, ponieważ rodzice dziecka nie życzą sobie transfuzji krwi, która mogła pochodzić od dawcy zaszczepionego preparatem mRNA. Służba zdrowia odrzuciła prośbę rodziców o "nieszczepioną" krew.

Około 150 osób protestujących przeciwko szczepieniom zjawiło się we wtorek przed budynkiem sądu w Auckland, aby wyrazić poparcie dla stanowiska rodziny chorego dziecka.

Paul White, prawnik nowozelandzkiej służby zdrowia Te Whatu Ora, stwierdził w wypowiedzi cytowanej przez dziennik "New Zealand Herald", że doszło do impasu z powodu różnych poglądów rodziców i oceny lekarzy, co do tego, jaki sposób postępowania leży w najlepszym interesie dziecka. Zdaniem White'a sprawa ta nie różni się zasadniczo od przypadku Świadków Jehowy, którzy odmówili przetaczania krwi swojemu dziecku, pomijając genezę przekonań rodziców. (PAP)

mar/