Mąż wiceprezydent USA Kamali Harris: jestem dumny, że jestem Żydem i się nie boję

2022-12-08 14:32 aktualizacja: 2022-12-08, 17:07
Wiceprezydent USA Kamala Harris i jej mąż Douglas Emhoff Fot. FRANCIS R. MALASIG/PAP/EPA
Wiceprezydent USA Kamala Harris i jej mąż Douglas Emhoff Fot. FRANCIS R. MALASIG/PAP/EPA
Mąż wiceprezydent USA Kamali Harris Douglas Emhoff gościł w Białym Domu żydowskich liderów, omawiając z nimi wysiłki na rzecz zwalczania przestępstw z nienawiści po serii antysemickich aktów, których dopuszczały się znane osoby. W rozmowie podkreślił, że jest dumny z tego, że jest Żydem - poinformował w czwartek portal Głos Ameryki.

"Obserwujemy gwałtowny wzrost antysemickiej retoryki" - powiedział mąż wiceprezydent USA. "Słowa mają znaczenie. Ludzie nie tylko mówią głośno to, o czym nie powinno się mówić. Oni dosłownie wykrzykują te słowa" - dodał.

Emhoff, pierwszy Żyd, który jest małżonkiem drugiej pod względem ważności osoby w USA bez pardonu komentował antysemickie wybryki.

"Jestem dumny, że żyję otwarcie jako Żyd i nie boję się. I dopóki mam ten mikrofon, będę wypowiadał się przeciwko nienawiści, fanatyzmowi i kłamstwom" - powiedział, dodając, że w ostatnim czasie szerzy się "epidemia nienawiści".

Powodem, dla którego Emhoff zwołał spotkanie w Białym Domu, były niedawne antysemickie wypowiedzi osób publicznych. Gwiazdor ligi NBA Kyrie Irving zamieścił w mediach społecznościowych link do filmu opartego na antysemickiej dezinformacji, a raper Kanye West gloryfikował w niedawnym wywiadzie Adolfa Hitlera i powiedział, że "kocha nazistów" - przypomniał Głos Ameryki.

Kanye West uczestniczył niedawno w kolacji zorganizowanej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w jego domu w Mar-a-Lago na Florydzie, na którą przybył również Nick Fuentes, negujący Holocaust zwolennik supremacji białej rasy - dodał portal.

Dramatyczny wzrost antysemickich wypowiedzi na Twitterze

Według Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści oraz Ligi Antydefamacyjnej oraz innych organizacji, liczba antysemickich i rasistowskich wypowiedzi na Twitterze dramatycznie wzrosła po tym, jak Elon Musk kupił tę sieć społecznościową i przeprowadził "amnestię" zablokowanych kont, w tym tych, które były zawieszone za mowę nienawiści.

Emhoff powiedział, że "nie może być dwóch stron tego zagadnienia" i wszyscy powinni opowiedzieć się przeciwko antysemityzmowi.

"Nie można pozwolić, by stało się to normą. Wszyscy mamy obowiązek potępić te obrzydliwe czyny" - powiedział Emhoff. "Nikt z nas nie powinien milczeć" - dodał.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie reformowanych, konserwatywnych i ortodoksyjnych organizacji żydowskich, a także doradca Białego Domu ds. polityki wewnętrznej Susan Rice oraz specjalna wysłanniczka do monitorowania i zwalczania antysemityzmu Deborah Lipstadt - poinformował Głos Ameryki.

Liga Antydefamacyjna wysoko oceniła inicjatywę Douglasa Emhoffa i wezwała Biały Dom do przyjęcia jej sześciopunktowego planu walki z antysemityzmem, który zakłada w szczególności podjęcie działań w celu zablokowania antysemityzmu w internecie - podsumował portal. (PAP)

mar/