Szef MSZ Ukrainy: świat nie powinien bać się rozpadu Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-09 07:02 aktualizacja: 2022-12-10, 08:54
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal", by świat nie bał się rozpadu Rosji. "Jeśli koła historii zaczną się obracać, nikt tego nie powstrzyma" - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

07:01 Wojna na Ukrainie skierowała uwagę Stanów Zjednoczonych z powrotem do Europy, jednak, w dłuższym okresie, Waszyngton nie zdoła utrzymać obecnego poziomu zaangażowania w związane z nią sprawy - pisze Max Bergmann w artykule dla amerykańskiego czasopisma "Foreign Affairs". USA powinny dążyć do lepiej uzbrojonej Unii Europejskiej i przejęcia przez nią większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo - podkreśla.

06:25 Rosjanie uderzyli w Nikopol w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropetrowskim. Wróg użył ciężkiej artylerii. Są ranni - podaje w sobotę portal ukraińska Prawda. 

06:07 Portal Ukraińska Prawda poinformował o ataku dornów w Odessie."Znaczne zniszczenia obiektów energetycznych, tysiące odbiorców bez prądu" -napisano. 

00:39 Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w "rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia" - poinformowała minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje agencja Bloomberg.

22:30 Wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest dziś w interesie Ukrainy, ale i całej Europy - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że bez zatrzymania rosyjskiej agresji czekają nas lata bardzo trudnej sytuacji w Europie.

21:30 Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

20:30 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: nie uważam, że świat się rozpadnie, jeśli Rosja się rozpadnie. To ludzie w Rosji sprawią, że ich kraj się rozpadnie, tak jak to się stało z Imperium Rosyjskim w 1917 roku - powiedział polityk i przypomniał, że choć zachodni sojusznicy zgadzają się, że należy zapobiec militarnej klęsce Ukrainy, to nie wszyscy popierają cel, jakim jest całkowite jej zwycięstwo.

20:30 Rosja próbuje uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych, z Iranu, a niemal na pewno też broń z Korei Północnej i innych państw objętych sankcjami - oświadczyła w piątek ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward.

20:07 Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej.

19:07 Chcemy, żeby Unia Europejska działała szybciej, również w zwalczaniu propagandy Rosji - mówił w piątek dziennikarzom w Brukseli stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś. Tego samego dnia w Stałym Przedstawicielstwie Polski w Brukseli odbyło się seminarium z okazji 15-lecia Biełsatu, jedynej niezależnej telewizji, nadającej w języku białoruskim.

18:07 Międzynarodowy szczyt na temat pomocy humanitarnej World for Ukraine zakończył się w piątek w Jasionce koło Rzeszowa. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 1200 osób. Odbyło się 40 paneli dyskusyjnych i debat.

17:07 W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.

 

16:07 Na Ukrainę trafi wkrótce 11 busów podarowanych przez estońskie ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo gospodarki i komunikacji oraz urząd ds. transportu, a także 11 generatorów prądu przekazanych przez ministerstwo kultury Estonii oraz przedsiębiorstwo Mootor Grupp - poinformowała w piątek agencja BNS.

15:06 Na Ukrainę trafi wkrótce 11 busów podarowanych przez estońskie ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo gospodarki i komunikacji oraz urząd ds. transportu, a także 11 generatorów prądu przekazanych przez ministerstwo kultury Estonii oraz przedsiębiorstwo Mootor Grupp - poinformowała w piątek agencja BNS.

15:01 USA zatwierdziły plany wzmocnienia obecności swoich wojsk w państwach bałtyckich - podała w piątek łotewska agencja LETA. Ma być to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena z czerwcowego szczytu NATO w Madrycie.

14:56 "Uwolnieni z rosyjskiej niewoli obrońcy Azowstalu, przebywający w Turcji, spotkają się ze swoimi rodzinami na Boże Narodzenie i Nowy Rok" - poinformował w piątek szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

13:26 Litwa, Łotwa i Estonia zgadzają się na zwiększenie finansowania obrony do 3 proc., ale w różnych terminach - poinformowano po piątkowym spotkaniu w Rydze premierów trzech państw bałtyckich.

12:22 Parlament Europejski podarował Ukrainie generator prądu. Urządzenie o mocy 325 kVA wystarczy do zasilenia w energię elektryczną średniej wielkości budynku, takiego jak szkoła czy urząd.

W Brukseli, w obecności belgijskiej minister spraw wewnętrznych, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej Annelies Verlinden, odbyła się ceremonia przekazania generatora. „Jestem dumna, że w imieniu Parlamentu Europejskiego mogę przekazać ten generator dzielnemu narodowi Ukrainy w ramach naszej kampanii Generatory Nadziei” – powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas uroczystości.

11:51 Kiedy zwycięża wolność, a tyrania upada, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo – powiedział prezydent Ukrainy podczas ogłoszenia Człowieka Roku magazynu „Time”. Amerykański tygodnik uhonorował w tym roku Wołodymyra Zełenskiego i „ducha Ukrainy”.

„To duch wolności, który rezonuje w duszach tylu ludzi na całym świecie. Historie bohaterów, którzy walczą o niepodległość – to także wasze historie” – powiedział Zełenski w wystąpieniu, które było transmitowane przez łącze wideo.

11:02 Obywatele Niemiec zaczęli dostawać fałszywe listy, rzekomo w imieniu konsulatu generalnego Ukrainy w Duesseldorfie, z propozycją dołączenia do legionu cudzoziemskiego na Ukrainie – powiadomił rzecznik MSZ w Kijowie, oceniając, że jest to część rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.

„Traktujemy rozsyłanie fałszywych listów jako element kampanii dezinformacji wroga, której celem jest zdyskredytowanie ukraińskiej dyplomacji i zaszkodzenie poparciu dla Ukrainy ze strony Niemiec i ich obywateli” – oświadczył rzecznik Ołeh Nikołenko na Facebooku. 

10:42 W ciągu minionej doby siły rosyjskie 68 razy ostrzelały obwód chersoński na południu Ukrainy; rannych zostało osiem osób – powiadomiły w piątek lokalne władze. Rosjanie atakują nie tylko na froncie, ale także w innych regionach – w sumie ostrzały miały miejsce w ośmiu obwodach.

W obwodzie chersońskim przeciwnik prowadził ostrzał z artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, czołgów i moździerzy, atakując cele cywilne, osiedla, domy, bloki mieszkalne; osiem osób jest rannych - powiadomił szef władz obwodu Jarosław Januszewycz.

Prokuratura generalna Ukrainy powiadomiła z kolei, że w Chersoniu co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

09:49 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal", by świat nie bał się rozpadu Rosji. "Jeśli koła historii zaczną się obracać, nikt tego nie powstrzyma" - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

"Nie uważam, że świat się rozpadnie, jeśli Rosja się rozpadnie. To ludzie w Rosji sprawią, że ich kraj się rozpadnie, tak jak to się stało z Imperium Rosyjskim w 1917 roku" - powiedział Kułeba i przypomniał, że choć zachodni sojusznicy zgadzają się, że należy zapobiec militarnej klęsce Ukrainy, to nie wszyscy popierają cel, jakim jest całkowite jej zwycięstwo.

Wynika to - zdaniem Kułeby - z obawy, że taki rozwój wypadków mógłby zdestabilizować uzbrojone w broń jądrową państwo rosyjskie i potencjalnie doprowadzić do jego rozpadu. Wydarzenia takie mogłyby w konsekwencji prowadzić do nowych konfliktów, co miałoby nieprzewidywalne konsekwencje dla reszty świata.

Minister dodał, że obawy Zachodu dotyczące integralności państwa rosyjskiego przypominają mu przemówienie prezydenta USA George'a Busha w 1991 roku w Kijowie, kiedy ostrzegał Ukraińców przed "samobójczym nacjonalizmem", wzywając ich do porzucenia działań zmierzających do uniezależnienia się od Moskwy.

07:59 Pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Kreml nie porzucił swoich głównych celów na Ukrainie, chociaż rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow po raz pierwszy oświadczył, że obecnym celem terytorialnym Rosji jest zajęcie całości okupowanych częściowo czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego – pisze amerykański ośrodek analityczny.

07:24 Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie, która ucierpiała od odłamków rosyjskiej rakiety, potrzebuje wsparcia na remont zniszczonych pomieszczeń. To jedyna taka biblioteka poza granicami Polski i główne źródło wiedzy medycznej w Ukrainie – mówią lekarze.

Polska Biblioteka Medyczna im. prof. Zbigniewa Religi działa od 2010 r. przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych Ukrainy. W październiku w budynek, w którym się znajduje, trafiły odłamki wystrzelonej przez Rosję rakiety. Fala uderzeniowa zniszczyła okna i drzwi oraz uszkodziła ściany i dach.

„Pierwsza rakieta spadła obok uniwersytetu, druga w parku, na placu zabaw dla dzieci. To bardzo blisko od nas, więc i nam się dobrze oberwało” – oprowadza PAP po zabytkowych wnętrzach Narodowej Naukowej Biblioteki Medycznej pełniąca obowiązki dyrektora Tetiana Ostapenko.

06:50 W najnowszym komunikacie Sztab Generalny Ukrainy podał, że w wyniku ostrzału zgrupowań wroga w Berdiańsku, Tokmaku, Melitopolu, Enerhodarze i Wasyliwce w obwodzie zaporoskim, Rosjanie stracili 7 grudnia ok. 240 żołnierzy, zniszczone zostały też trzy składy amunicji i 20 jednostek sprzętu wojskowego.

04:20 Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.

Jak podał w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

Koszty 275 mln pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

01:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych odniósł się do nagminnego używania przez rosyjskiego okupanta różnego typu min, które będą stanowić zagrożenie przez kolejne lata.

Zełenski w swoim orędziu oskarżył Rosję o celowe pozostawienie min stanowiących śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej i zapowiedział, że terroryzm minowy będzie jednym z zarzutów wobec Rosji po zakończeniu wojny.

23:00 Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie" - zaproponował polityk na Twitterze.

Jałta to miejscowość wypoczynkowa w południowej części Półwyspu Krymskiego, okupowanego od 2014 roku przez Rosję. W lutym 1945 roku w Jałcie zorganizowano konferencję pokojową, w której wzięli udział liderzy koalicji antyhitlerowskiej - przywódca ZSRR Józef Stalin, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.

Spotkanie w Jałcie miało decydujące znaczenie dla porządku międzynarodowego w Europie i na świecie po II wojnie światowej. Ustalono wówczas m.in. nowy przebieg granic Polski - włączenie w skład ZSRR Kresów Wschodnich oraz przyznanie Polsce w ramach rekompensaty terytorialnej ziem na zachodzie i północy, należących wcześniej do III Rzeszy. 

22:30 Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

21:30 Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka; nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała w czwartek przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

20:30 Po ataku Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz ogłosił militarny "punkt zwrotny”, nadrobienie zaniedbań, ale jak dotąd prawie nic się nie wydarzyło - pisze w czwartek dziennik 'Welt". Odnotowując, że sojusznicy Berlina niekiedy reagują na to zniecierpliwieniem, gazeta zauważa, chyba nigdzie Niemcy nie straciły zaufania tak bardzo jak w Polsce.