Brigitte Macron i Ołena Zełenska w Pałacu Elizejskim. Rozpocznie się "operacja Bocian" [ZDJĘCIA]

2022-12-12 18:53 aktualizacja: 2022-12-13, 09:08
Brigitte Macron i Ołena Zełenska Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Brigitte Macron i Ołena Zełenska Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron przyjęła w poniedziałek w Pałacu Elizejskim pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. Panie rozmawiały o francuskiej pomocy dla dzieci z Ukrainy w przeddzień międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim”, która odbędzie się w Paryżu.

"Tematem rozmowy była operacja Bocian, która pozwoliła na leczenie we Francji dzieci z Ukrainy chorych na raka oraz sytuacja 20 tys. dzieci, które uczą się we francuskich szkołach".

Panie dyskutowały także o fundacji założonej przez Ołenę Zełenską, która zajmuje się organizowaniem funduszy na odbudowę szpitali na wschodzie Ukrainy - poinformowały osoby z otoczenia pierwszej damy Francji.

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Obie pani odwiedziły w XIII okręgu Paryża jedną ze szkół, do których uczęszczają dzieci z Ukrainy.

"Pierwsze damy dobrze się znają" - podkreślił doradca Brigitte Macron i przypomniał, że panie poznały się w czerwcu 2019 roku, gdy wizyta we Francji była jedną z pierwszych podróży zagranicznych Wołodymyra Zełenskiego, jako nowego prezydenta Ukrainy.

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

We wtorek w Paryżu odbędzie się międzynarodowa konferencja „Solidarni z narodem ukraińskim” z udziałem m.in. Ołeny Zełenskiej, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. (PAP)

mar/