Ukraińcy: Rosja szykuje nową ofensywę [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-15 06:45 aktualizacja: 2022-12-16, 08:31
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r. - powiedział w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.


23:00 Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - powiedział w czwartek wieczorem na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

22:30 "Economist": jestem przekonany, że gdzieś za Uralem Rosja przygotowuje nowe wojska w liczbie około 200 tys. żołnierzy i podejmie kolejną próbę zaatakowania Kijowa – powiedział naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. 

22:00 Działania rządu Portugalii nie są zbieżne z oczekiwaniami obywateli tego kraju wobec pomocy Ukrainie, a socjalistyczny gabinet Antonia Costy za mało popiera walkę tego kraju z rosyjską inwazją - ocenił w czwartek lizboński portal Observador.

21:20 W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow ocenił, że ofensywa mogłaby nastąpić do końca lutego przyszłego roku, choć np. naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny sugerował, że może się to stać już pod koniec stycznia.

Reznikow wskazał, że do takiej ofensywy Rosja może wykorzystać połowę z ok. 300 tys. zmobilizowanych jesienią rezerwistów. Jak mówił, połowę z nich, często po minimalnym przeszkoleniu, użyto do wzmocnienia sił na froncie po serii niepowodzeń na polu walki, natomiast pozostali są przygotowywani bardziej gruntownie do przyszłych ofensyw.

"Druga część zmobilizowanych, ok. 150 tys., rozpoczęła kursy szkoleniowe w różnych obozach. (Poborowi) przechodzą przez minimum trzy miesiące przygotowań. To oznacza, że próbują rozpocząć kolejną falę ofensywy prawdopodobnie w lutym, jak w zeszłym roku. Taki jest ich plan" - powiedział minister obrony.

Jak dodał, spodziewa się, że Rosja będzie nadal powoływać do wojska swoich obywateli poza obecną częściową mobilizacją. Nazwał rosyjską taktykę jako "maszynkę do mielenia mięsa" - rzucanie na pole bitwy jak najwięcej żołnierzy w nadziei, że przytłoczą mniejsze siły ukraińskie.

Reznikow powiedział, że w przypadku Ukrainy jest inaczej, a dobrze wyszkolone oddziały plus uzbrojenie, którą ma nadzieję otrzymać od sojuszników, pozwolą jej wytrzymać nowe ataki. "Gdyby to była maszynka do mielenia mięsa przeciwko maszynce do mielenia mięsa, przegralibyśmy. Błędem było postrzeganie nas jako małej sowieckiej armii, która będzie walczyć z dużą sowiecką armią. Z pewnością duża sowiecka armia wygrałaby, a mała sowiecka armia przegrałaby, ale nie jesteśmy sowiecką armią" - podkreślił.

Jego zdaniem, Ukraina wygrywa teraz z Rosją w powietrzu. Podkreślił, że ukraińskie systemy obrony powietrznej zwiększyły skuteczność z 50 proc. na początku wojny do 80 proc. w grudniu. Jako przykład podał dane z 5 grudnia, gdy Ukraina zestrzeliła 60 z 70 pocisków wystrzelonych przez Rosję.

Minister zauważył, że Ukraina musiała stale udowadniać zachodnim sojusznikom, że warto w nią inwestować i przekazywać kolejne rodzaje broni. Podał jako przykład zatopienie w kwietniu okrętu wojennego Moskwa za pomocą ukraińskiego systemu Neptun. "Kiedy użyliśmy ukraińskiego wynalazku, Neptuna, i zatopiliśmy okręt wojenny Moskwa, dostaliśmy po tym Harpoony (pociski przeciwokrętowe amerykańskiej produkcji) do obrony naszej linii brzegowej" - powiedział.

Zaznaczył, że seria zwycięstw stworzyła coś, co wykracza poza dyplomatyczne zaufanie między Ukrainą a jej partnerami. "To coś więcej: zaczęliście w nas wierzyć i zaczęliście inwestować nie tylko w broń dla Ukrainy, ale ponieważ chcecie zobaczyć nową Ukrainę po tym zwycięstwie, a nie starą sowiecką Ukrainę" - uważa Reznikow.

20:20 Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów - ogłosił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, spodziewa się, że co miesiąc szkolenie odbywać będzie 500 żołnierzy.

19:20 W Rosji pojawiły się ogłoszenia o naborze chętnych do pracy przy kopaniu okopów i budowie umocnień na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie oraz rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - podają rosyjskie media niezależne.

 

18:20 Ambasador Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget A. Brink podziękowała w czwartek władzom w Kijowie za uwolnienie obywatela USA, który przetrzymywany był w rosyjskiej niewoli. Amerykanin odzyskał wolność wraz z grupą 64 ukraińskich żołnierzy.

18:00 Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda obserwowała ćwiczenia ukraińskich medyków związane z ewakuacją rannych ze strefy działań wojennych; program szkoleń dla lekarzy z Ukrainy zainicjowały w październiku tego roku małżonki prezydentów Polski i Ukrainy - przekazała Kancelaria Prezydenta.

17:30 Rosjanie mają zamiar od 1 stycznia wycofać z obiegu hrywnę na okupowanych terytoriach Ukrainy – przekazał w czwartek lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez portal Ukrinform.

16:59 Unijni przywódcy zgromadzeni w czwartek na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli podkreślali potrzebę opracowania strategii w celu ochrony europejskiej bazy gospodarczej, przemysłowej i technologicznej - poinformowały dziennikarzy źródła unijne mające dostęp do sali obrad.

Jak wynika z relacji unijnych urzędników, którzy chcą pozostać anonimowi, postulaty ochrony gospodarki UE pojawiły się podczas dyskusji na temat stosunków transatlantyckich.

Przywódcy potwierdzili strategiczne więzi między UE a USA w kontekście wojny na Ukrainie czy walki ze zmianami klimatycznymi. Zostali też poinformowani o toczących się rozmowach z USA mających na celu zaradzenie skutkom amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (IRA) dla Europy i zachęcili do kontynuowania rozmów w celu zapewnienia skutecznego rozwiązania.

16:56 Rosjanie mają zamiar od 1 stycznia wycofać z obiegu hrywnę na okupowanych terytoriach Ukrainy – przekazał lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez portal Ukrinform.

"Zauważamy też, że (Rosjanie) planują kolejne represje. Powiedzieli, że od 1 stycznia obieg hrywny będzie całkowicie zakazany, a ci, którzy będą przechowywać hrywny będą uznawani za wrogów publicznych. Każdy mieszkaniec Melitopola ma w domu hrywny, więc każdy będzie mógł zostać oskarżony o zdradę" - powiedział Fedorow.

Według burmistrza mieszkańcy miasta są zmuszani do wymiany hrywny na ruble po wyjątkowo niekorzystnym kursie.

16:38 Ambasador Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget A. Brink podziękowała w czwartek władzom w Kijowie za uwolnienie obywatela USA, który przetrzymywany był w rosyjskiej niewoli. Amerykanin odzyskał wolność wraz z grupą 64 ukraińskich żołnierzy.

„Cudownie jest zobaczyć obywatela USA uwolnionego z terytorium kontrolowanego przez Rosję. Dziękujemy (szefowi biura prezydenta Ukrainy) Andrijowi Jermakowi i naszym ukraińskim partnerom za ich stałe wysiłki na rzecz uwolnienia obywateli USA przetrzymywanych przez wojska rosyjskie” – napisała ambasador na Twitterze.

W środę Jermak poinformował, że w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do kraju wróciło 64 ukraińskich żołnierzy, a także obywatel USA Suedi Murekezi. Do ojczyzny sprowadzono też ciała czterech zabitych wojskowych.

16:07 Jestem przekonany, że gdzieś za Uralem Rosja przygotowuje nowe wojska w liczbie około 200 tys. żołnierzy i podejmie kolejną próbę zaatakowania Kijowa - ocenił w czwartek naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "Economist".

W ocenie Załużnego błędem jest koncentrowanie się wyłącznie na niedostatkach rosyjskiej mobilizacji, ogłoszonej we wrześniu przez prezydenta Władimira Putina. "Mobilizacja zadziałała. To nieprawda, że ich problemy są tak poważne, że ci ludzie nie będą walczyć. Będą. Car mówi im, że mają iść na wojnę i oni idą. Studiowałem historię dwóch wojen czeczeńskich i było tak samo. Może nie są zbyt dobrze wyposażeni, lecz i tak stanowią dla nas problem. Szacujemy, że dysponują rezerwą liczącą od 1,2 mld do 1,5 mln ludzi" - oznajmił dowódca.

15:55 Rosja stoi w obliczu "krytycznego niedoboru" pocisków artyleryjskich, a wskutek tego jej zdolność do prowadzenia operacji lądowych na Ukrainie "gwałtownie maleje" - ocenił dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin.

"Pozwólcie, że powiem dziś wieczorem Putinowi to, do powiedzenia czego jego generałowie i ministrowie prawdopodobnie są zbyt przestraszeni: że Rosja stoi w obliczu krytycznego niedoboru amunicji artyleryjskiej. Oznacza to, że jej zdolność do prowadzenia skutecznych ofensywnych operacji lądowych gwałtownie maleje" - mówił Radakin w przemówieniu wygłoszonym w środę w czołowym brytyjskim think-tanku zajmującym się sprawami obronności i bezpieczeństwa, Royal United Services Institute (RUSI).

"Nie jest tajemnicą, dlaczego tak się dzieje. Putin planował wojnę 30-dniową, ale rosyjskie działa strzelają już od prawie 300 dni. Szafa jest pusta. Moralnie, koncepcyjnie i fizycznie siły Putina są na wyczerpaniu" - wyjaśnił.

15:36 Zaprezentowane w czwartek w Berlinie wyniki sondażu, w którym wzięło udział ponad 11 000 Ukraińców wskazują, że 26 procent uchodźców wojennych wyraża chęć zamieszkania w Niemczech na zawsze. Jedenaście procent chce zostać przynajmniej na kilka lat. 34 procent chce po zakończeniu wojny opuścić Niemcy.

Mniej więcej co czwarty pytany był niezdecydowany - informuje telewizja ARD.

15:05 Parlament Europejski uznał głód na Ukrainie wywołany w latach 30. ubiegłego wieku przez reżim sowiecki za ludobójstwo. Posłowie do PE ubolewają, że 90 lat po tych wydarzeniach Rosja ponownie popełnia przerażające zbrodnie na Ukrainie.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski uznaje klęskę głodu spowodowaną przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933 - znaną jako Hołodomor - za ludobójstwo. Posłowie zdecydowanie potępiają te czyny, które doprowadziły do śmierci milionów Ukraińców i wzywają wszystkie kraje i organizacje, które jeszcze tego nie zrobiły, aby poszły w ich ślady i uznały to za ludobójstwo.

14:32 Najbliższe pół roku będzie decydujące w walce z rosyjską agresją; główne zadania, jakie czekają nas w tym okresie, to m.in. przeciwdziałanie terrorowi energetycznemu Kremla, pomoc Ukrainie zimą, wsparcie militarne dla Kijowa i skuteczna dyplomacja - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online na forum Rady Europejskiej.

"To jest wojna przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko każdemu z was, ponieważ ostateczne cele Rosji sięgają znacznie dalej niż granice Ukrainy i (pozbawienie) nas suwerenności. (Dlatego) kolejne pół roku będzie wymagało podjęcia jeszcze większych wysiłków niż poprzedni taki okres" - podkreślił Zełenski. Nagranie z wystąpieniem polityka zostało opublikowane na jego koncie na Facebooku

14:05 Piętnastu separatystów z Donbasu, którzy podczas obecnej wojny wzięli udział w walkach po stronie Rosji, zostało skazanych za zdradę stanu - podała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszyscy otrzymali wyroki 15 lat więzienia.

Ludzie ci zostali wzięci do niewoli przez armię ukraińską na różnych etapach kontrofensywy ukraińskiej na wschodzie i na południu kraju. SBU nie podała ich nazwisk, nie poinformowała też, gdzie odbywał się ich proces. 

W oficjalnym komunikacie na serwisie Telegram służby ukraińskie powiadomiły, że skazani brali udział w walkach w obwodzie donieckim, zaporoskim, charkowskim i chersońskim w składzie wojsk rosyjskich. Uczestniczyli też w grabieżach ukraińskiego zboża w obwodzie chersońskim - podała SBU. Sąd uznał, że dopuścili się zdrady stanu i kolaboracji. 

13:12 Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech. Dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował w czwartek dziennik "New York Times".

12:34 "Będziemy zwiększać wsparcie finansowe, wojskowe i humanitarne dla Ukrainy" - zadeklarował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel we wpisie na Twitterze w czasie obrad szczytu unijnych przywódców w czwartek w Brukseli.

12:04 "Walki z rosyjskimi wojskami trwają obecnie niemal wyłącznie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie kraju. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano tam 388 starć z wrogiem, podczas gdy na południu, na kierunkach zaporoskim i chersońskim, zaledwie trzy" - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.

11:17 Kongresmen z Partii Demokratycznej Steve Cohen i i jego kolega z Partii Republikańskiej Joe Wilson przedstawili rezolucję, która wzywa prezydenta USA Joe Bidena do "ograniczenia przywilejów Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ", włącznie z dążeniem do wykluczenia tego państwa z tego gremium - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".

11:07 Rosjanie ponownie uderzyli w centrum Chersonia, około 100 metrów od siedziby regionalnych władz - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

?Rosjanie zaatakowali budynek administracji obwodu chersońskiego również w środę. Poprzedniego dnia zginęło trzech mieszkańców Chersońszczyzny, w tym 8-letni chłopiec, a 13 osób zostało rannych. Odnotowano aż 86 ostrzałów z dział, wyrzutni rakietowych, czołgów, moździerzy i dronów" - powiadomił wcześniej  gubernator regionu Jarosław Januszewycz.

09:59 Rosjanie ostrzeliwują wschodnią i południową Ukrainę. Najgorzej jest w okolicach Bachmuta i Awdijiwki - podał portal Ukraińska Prawda. 

Jak dodał, w ciągu minionej doby w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby; w obwodzie chersońskim kolejne dwie, w tym 8-letnie dziecko.

08:37 Ani odbywające ćwiczenia oddziały białoruskie, ani wysłane na Białoruś jednostki zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów nie stanowią obecnie siły zdolnej przeprowadzić udane natarcie na północną Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"W dniu 13 grudnia 2022 roku Białoruś przeprowadziła nagłą inspekcję gotowości bojowej swoich sił zbrojnych. Ćwiczenia mają się odbywać w północno-zachodniej części kraju, z dala od granicy z Ukrainą. Ponadto Rosja wysłała ostatnio na Białoruś dodatkowe jednostki zmobilizowanych rezerwistów. Białoruś odegrała kluczową rolę wspomagającą w natarciu Rosji na Kijów z 24 lutego 2022 roku. Jednak ćwiczące oddziały białoruskie i jednostki rosyjskie prawdopodobnie nie będą obecnie stanowić siły zdolnej do przeprowadzenia udanego nowego natarcia na północną Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

06:30 W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.

03:41 Administracja amerykańska planuje wysłać Ukrainie zaawansowany sprzęt elektroniczny,  który przekształca niekierowaną amunicję lotniczą w "inteligentne bomby"- poinformował w środę dziennik „Washington Post”.  Mogą one trafiać w rosyjskie cele z dużą dokładnością. Nie wiadomo jeszcze czy zatwierdził to już prezydent Biden.

02:05 Pomimo kryzysu energetycznego spowodowanego przez Rosję tylko niewielka część Ukraińców planuje zmienić miejsce zamieszkania na okres zimowy - stwierdza raport opublikowany w środę przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

22:04 Rosja nadal przerzuca sprzęt wojskowy na Białoruś. Od 8 grudnia dostarczyła tam co najmniej 60 pojazdów, w tym wozy bojowe piechoty, wielozadaniowe ciężarówki Ural i cysterny - pisze w środę ukraiński anglojęzyczny dziennik internatowy The Kyiv Independent.

21:33 W okupowanym Mariupolu i okolicach widać wzmożoną aktywność wojsk rosyjskich - oświadczył w środę Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie. Na ulicach pojawiły się transporty czołgów, przybywa też wojskowych - poinformował urzędnik.

21:18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Władze kraju "robią wszystko, by pozyskać nowocześniejsze i potężniejsze systemy" tej obrony - zapewnił.

W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami. "Mówiliśmy w szczególności o ochronie nieba. Stale wzmacniamy naszą obronę przeciwlotniczą i obronę przed dronami. Robimy wszystko, by pozyskać dla Ukrainy nowocześniejsze i potężniejsze systemy" - zapewnił. Podkreślił także, że osiągnięto "w tym tygodniu ważny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej".

(PAP)