Wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas "Przeczarowując świat" - z Biennale w Wenecji do Ferrary

2022-12-17 20:03 aktualizacja: 2022-12-18, 10:03
	Małgorzata Mirga-Tas. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
Małgorzata Mirga-Tas. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
Na zamku w Ferrarze we włoskim regionie Emilia-Romania w sobotę otwarto wystawę prac Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat — powrót do domu”. Ekspozycja, inspirowana zabytkami tego miasta, była w tym roku prezentowana w polskim pawilonie na Biennale w Wenecji.

W inauguracji wystawy udział wzięli m.in. burmistrz Ferrary Alan Fabbri i dyrektor Zachęty Janusz Janowski.

Wystawa wielobarwnych i wielkoformatowych tkanin polskiej artystki romskiego pochodzenia wywołała w tym roku zachwyt w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Została ona bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Odnotowano także to, że po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii Biennale pawilon narodowy reprezentowała romska artystka.

Niespełna miesiąc po zakończeniu Biennale ekspozycja "Przeczarowując świat" trafiła do Ferrary, jednego z najpiękniejszych włoskich miast. Jak zauważyli polscy organizatorzy ekspozycji w komunikacie przekazanym PAP, choć jest tam prezentowana po raz pierwszy, w pewnym sensie wraca do domu.

Ten symboliczny powrót to spłata długu, jaki artystka zaciągnęła w tym mieście, bo stało się ono dla Małgorzaty Mirgi-Tas źródłem inspiracji - zaznaczono.

Wraz z kuratorami Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą artystka odwiedziła Ferrarę, gdy pracowała nad wystawą w Wenecji. Oglądała wtedy freski w Palazzo Schifanoia, podążając śladami poprzedników, zachwyconych tym miastem i jego zabytkami.

Wystawa w renesansowym zamku Estense, przygotowana wraz z fundacją Ferrara Arte znanego włoskiego historyka sztuki Vittorio Sgarbiego, składa się z ośmiu spośród 12 paneli, stworzonych przez artystkę do wnętrza Pawilonu Polskiego w Wenecji.

Siedem z nich odpowiada dokładnie siedmiu zachowanym obrazom, symbolizującym poszczególne miesiące w Palazzo Schifanoia.

Prace Mirgi-Tas przedstawiają m.in. historię mitycznej podróży pierwszych społeczności romskich do Europy, portrety kobiet i symbole astrologiczne oraz sceny z życia codziennego w rodzinnej miejscowości artystki - Czarnej Górze oraz w innych romskich osiedlach na Podhalu i Spiszu.

Obie wystawy - wenecką i tę w Ferrarze - określa się jako artystyczny manifest Małgorzaty Mirgi-Tas na temat romskiej tożsamości i sztuki.

Jej wystawa w zamku Estense w Sala degli Stemmi otwarta będzie do 10 kwietnia przyszłego roku.

Sylwia Wysocka(PAP)

gn/

TEMATY: